Měsíční půda je úrodná. Vědcům se v ní podařilo vypěstovat první rostliny
NASA se raduje. Zdá se totiž, že na Měsíci budeme moct jednou pěstovat rostliny. Lidstvo je tak o krok blíž ke kolonizaci vesmíru.
Malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. I tak by se dal označit počin vědců, kterým se poprvé v historii podařilo na vzorcích měsíční půdy vypěstovat rostliny. Průkopníkem z řad flóry se stal nenápadný huseníček rolní, který vyrašil ze vzorků půdy navzdory nepříznivým podmínkám.
Měsíční půda, v níž se podařilo ze semínek huseníčku vypěstovat zdravé rostliny, pochází z padesát let starých vzorků, které na Zemi přivezly mise Apollo 11, 12 a 17. Pro vypěstování jedné rostliny vědci z americké University of Florida použili gram půdy a jako kontrolní vzorek posloužil vulkanický popel. Již po dvou dnech začala semínka klíčit.
„Všechny rostliny vyklíčily. Byli jsme z toho naprosto nadšení. Rostliny, které vyrostly z měsíční půdy, byly do šestého dne k nerozeznání od rostlin z kontrolního vzorku,“ uvedla Anna-Lisa Paulová, ředitelka floridského Interdisciplinárního centra pro biotechnologický výzkum. Pak se ale situace začala měnit.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsRostliny zasazené v měsíční půdě neprospívaly tak dobře jako rostliny, které začaly rašit z půdy pozemské. Rostly o něco pomaleji a jejich kořenový systém byl zakrnělý, některé měly také menší listy s nezdravě načervenalou barvou. Po podrobnějším průzkumu se ukázalo, že rostliny vykazovaly stejné známky, jako by vyrostly v extrémně náročných podmínkách a v půdě s velkým množstvím těžkých kovů a soli.
Zároveň se ukázalo, že čím déle byla měsíční půda vystavena kosmickému záření a slunečnímu větru, tím hůře se v ní rostlinám dařilo. Příkladem je vzorek půdy z Apolla 11, který byl neblahým vlivům kosmu vystaven o několik miliard let déle než vzorky z jiných částí Měsíce. Rostliny z ní ale i přesto vyrostly.
Výzkum financovala americká vesmírná agentura NASA s cílem zjistit, zdali jsou podmínky na Měsíci vhodné pro zajištění pěstování plodin pro astronauty, kteří v budoucnu budou žít v kosmickém prostoru.
„Výzkum pěstování rostlin na měsíční půdě je zároveň ukázkou toho, jak NASA pracuje na inovativních programech pro zemědělství. Můžeme tak snáze porozumět principům, jejichž prostřednictvím by rostliny mohly překonat stresové podmínky v oblastech na Zemi, kde nelze vypěstovat dostatek potravinových zdrojů,“ uvedla NASA.
Dalším krokem bude zahájení pěstování rostlin přímo na povrchu Měsíce. Teprve následující roky tak ukážou, jak se bude zahrádkářské kolonii na našem nejbližším vesmírném sousedovi dařit.