Město ukryté 60 metrů pod hladinou. V Dubaji se otevřel nejhlubší bazén pro potápěče, který si vyzkoušel i Will Smith

dubaj-bazen1

Foto: Dubai Media Office

V Dubaji se otevřel nejhlubší bazén ukrývající celé město

0Zobrazit komentáře

Dubaj je proslavená celou řadou světových nej. Mezi nimi lze nalézt například nejvyšší budovu světa, ale nově také ten vůbec nejhlubší bazén planety. Dosahuje hloubky okolo 60 metrů a slouží pro potřeby potápěčů, kteří hledají velice nevšední podvodní zážitek.

Ten, kdo si touží vyzkoušet potápění, si i u nás může zaplatit malou ochutnávku. Dostane neopren, lahev se vzduchem a dostatečné znalosti k tomu, aby mohl uskutečnit svůj první ponor. Jenže k němu nejspíš dojde v některém ze speciálních hlubokých bazénů s průzračně čistou vodou, které slouží pro tréninky potápěčů.

Potápět se venku je totiž v České republice poněkud špinavý podnik, který i v těch nejčistších lokacích nabízí viditelnost na pouhých pár metrů. Proto tuzemští potápěči s příchodem léta balí své vybavení a míří do moří a oceánů. Ty nabízí přece jen zajímavější podívanou než zakalené lomy či vykachlíkované bazény.

V Dubaji však nyní otevřeli potápěčský bazén pojmenovaný Deep Dive Dubai. A ten není nudný ani trochu. Nejenže svou hloubkou 60 metrů přepisuje světové rekordy nejhlubších bazénů světa, ale navíc v sobě ukrývá celé potopené město.

dubaj-bazen4

Foto: Dubai Media Office

Hluboká díra je vstupní branou do nevšedních podvodních zážitků

dubaj-bazen2

Foto: Dubai Media Office

Pod vodou se dá například i šlapat na kole

Byť by se na první pohled mohlo zdát, že je atrakce o objemu 3,7 milionu litrů vody určena pouze pro zkušené matadory s permanentním obtiskem potápěčských brýlí na tváři, ve skutečnosti je bazén k dispozici i úplným začátečníkům, a to dokonce od deseti let věku.

I ti nejmenší si tak mohou užít zpracování bazénu, jež má připomínat zatopené město. Na rozpadajících se fasádách nechybí graffiti, přibité obrazy, navštívit lze celý bytový dům, a dokonce také knihovnu. Součástí atrakce je i podvodní stolní fotbálek, automat s Pac-Manem či kulečník.

Aby vůbec bylo možné prozkoumat celou rozsáhlou atrakci, je podle vedení bazénu zapotřebí hned několika ponorů. Prozkoumat kompletně celé město je však umožněno jen zkušeným potápěčům. Ponor začátečníků končí v hloubce necelých 13 metrů, kde se musí otočit a plavat zpět. Pro hlubší ponor je nutné předložit náležitou dokumentaci a vybrat si, zda jej chce dotyčný absolvovat se zkušeným doprovodem či na vlastní pěst.

Bazén je otevřen také freediverům, tedy potápěčům potápějícím se pouze na jeden nádech. O jejich bezpečnost se zde stará vodicí lano, ale také 156 světel, díky kterým je dobrá viditelnost i na úplném dně bazénu. Zároveň je teplota vody udržována na příjemných 30 stupních Celsia. Pro freedivery, ale i klasické potápěče je v nabídce řada kurzů, na nichž se mohou naučit například to, jak se potápět v tak extrémních hloubkách.

dubaj-bazen3

Foto: Dubai Media Office

Budova, ve které se bazén ukrývá

V současné době je atrakce otevřená pouze pro pozvané hosty, mezi kterými nechyběl ani herec Will Smith, jenž dal ochutnat malé nahlédnutí na vrchní část hlubokého bazénu na svém Instagramu. Pro veřejnost by se měl bazén otevřít do konce roku, přičemž je vždy nutné dopředu uskutečnit rezervaci. Cena návštěvy nejhlubšího bazénu začíná na částce 800 dirhamů, tedy necelých pěti tisících korun.

Bazén je dalším střípkem do skládačky dubajských atrakcí s předponou nej. Mimo Burdž Chalífy, tedy nejvyšší budovy světa, se zde nachází také nejdelší hotel, nejvýše položený venkovní bazén, první komerční budova vytištěná na 3D tiskárně, největší nákupní středisko a také největší fontána světa. Do toho si ještě připočtěme policejní sbor vybavený nejluxusnějšími a nejrychlejšími vozy a máme obrázek Dubaje, do kterého nejhlubší bazén dokonale zapadá.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Will Smith (@willsmith)