Město zábavy se 40 miliony turisty ročně ze dne na den utichlo. Pohled na Las Vegas v době koronaviru a co s ním bude dál
Pohled na tradiční noční Las Vegas a střed „stripu“
Vyjdete z letadla, projdete uličkou a jako první na vás vedle specifické vůně vykouknou všudypřítomné blikající automaty, které jsou dominantou hned několika terminálů na letišti McCarran v Las Vegas. Město, které doslova nikdy nespí, je jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací na světě. Ostatně jen loni do něj zavítalo podle LVCVA více než 42 milionů turistů a číslo postupně každý rok narůstá.
Las Vegas už dávno není jen o na první pohled pro někoho levných kasínech, blikajících světlech nebo poměrně propracovaných show. Je to destinace, kam se jezdí do jedněch z největších a nejluxusnějších hotelů, stejně jako za prvotřídním jídlem. Přeci jen, na kilometr čtvereční je kolem „stripu“, jak se říká téměř sedmikilometrovému bulváru uprostřed města, snad nejvíce michelinských restaurací vůbec.
To vše ale dostalo tvrdý zásah v podobě koronaviru, jenž poslal ke dnu celý cestovní průmysl, hotely a vlastně i většinu restaurací. Najednou se místo davů lidí na stripu cítíte jako ve městě duchů. Světla sice pořád svítí, ale hotely s tisícovkami pokojů jsou zavřené, a to minimálně do půlky května. Jenže i pokud by se situace zlepšila a brány kasín a menších hotelů se opět otevřely, kdo do města znovu dostane turisty?
„Lidé chodí po ulici nebo v obchodech bez masek, vypadá to, jako by se nic nedělo, neberou to příliš vážně,“ komentuje situaci můj kamarád, který v Las Vegas už několik let žije. Pravda, Američané berou probíhající pandemii mimo největší města jako New York City nebo oblast kolem Los Angeles poměrně lehkovážně. Nosit roušky se tam prozatím plošně nemusí a pro každý z padesáti států platí trochu jiná pravidla.
Turismus každoročně přinese do okolí Las Vegas a jižní Nevady téměř 60 miliard dolarů – navíc tvoří více než 350 tisíc lokálních pracovních míst, tedy zhruba 40 procent všech pracovních míst v oblasti Clark County, které jsou logicky ohroženy, pokud bude situace i nadále pokračovat. Las Vegas je kvůli závislosti na turismu ohroženo ze všech amerických měst prakticky nejvíc.
Pro rozvolnění stavu je podle nevadského guvernéra Steva Sisolaka třeba, aby čísla nově nakažených a mrtvých alespoň po dobu 14 dní nepřetržitě klesala. Na to čeká jako na smilování také každý hotel a potažmo kasíno, restaurace i další typy byznysů ve městě, protože každý den přicházejí o obrovské peníze. S nevadskými představiteli se tak vyjednávají nejrůznější opatření pro rozvolňování, od termokamer a povinných roušek v hotelech až po plošné testování.
Tisíce volných pokojů a všudypřítomné ticho
Las Vegas má hned šest zástupců mezi deseti největšími hotely na světě co do počtu pokojů, které sahají do vyšších tisíců. Na druhém a třetím místě se drží Venetian/Palazzo spadající do skupinu LV Sands a MGM Grand, které čerstvě patří investiční skupině Blackstone. Ze dne na den tyto i další hotely musely zrušit tisíce rezervací na celý březen, duben a velkou část května, ale zatím ve velkém nepropouští a dokonce ani nijak neomezují platy nebo bonusy.