Městské letiště budoucnosti zahájilo provoz. Vzdušné taxíky na něm však zatím přistávat nebudou
Infrastruktura stavěná v Coventry na míru strojům schopným vertikálního vzletu a přistání bude demonstrátorem budoucnosti přepravy ve městech.
Malé a elektřinou poháněné letouny mohou znít jako vzdálená budoucnost, ve skutečnosti by ale ve velkých městech mohly začít operovat již za pár let. I proto se města snaží na jejich příchod připravit z hlediska infrastruktury. V anglickém Coventry proto již nyní zahájilo provoz malé letiště Air-One společnosti Urban-Air Port, která zvítězila v britské vládní soutěži na zřízení hned několika podobných letišť po celé zemi.
První uzel této infrastruktury byl vybudován na střešním parkovišti v Coventry a nyní došlo k jeho slavnostnímu spuštění. Prozatím sem žádné drony s pasažéry létat nebudou, ale návštěvníci se mohou dozvědět více o principech fungování takzvaných létajících taxíků i samotného Air-One.
Celé zázemí letiště o rozloze 1 500 metrů čtverečních bylo postaveno za pouhých 11 týdnů. Skládá se z několika zón podobně jako klasická letiště, a tak nechybí salónek pro cestující, kavárna, obchod, logistická zóna, hangár pro elektřinou a vodíkem poháněné letouny a také řídící centrum.
Oproti klasickým letištím je vše v minimalistickém stylu pod plátěnou střechou, která je natažená na ocelové konstrukci. Přesto by mělo být zázemí vybaveno těmi nejmodernějšími systémy řízení leteckého provozu a nechybí ani futuristický systém pohyblivé plošiny, ze které budou časem drony vzlétat a na ni i přistávat.
„Spuštění Air-One je důležitým krokem pro průmysl pokročilé letecké mobility a ukazuje, jak lze elektřinou poháněné letouny schopné vertikálního vzletu i přistání snadno integrovat do stávající dopravní sítě, aby uspokojily místní potřeby,“ řekl Mike Whitaker, obchodní ředitel Supernalu, dceřiné společnosti automobilky Hyundai, skrze kterou automobilka vstupuje do světa vzdušných taxíků a která je partnerem Urban-Air Portu.