Metal Gear Solid 3 dostane remake. Sony ho oznámilo spolu s řadou dalších her i novým hardwarem

Sony tento týden ukázalo desítky novinek. Mezi ty hlavní patří remake legendární hry Metal Gear Solid 3 nebo zajímavé příslušenství k PlayStationu 5.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

metal-gear-solid-delta-snake-eater-sony-playstation

Reprofoto: PlayStation/YouTube

Remake hry Metal Gear Solid 3

0Zobrazit komentáře

Sony před pár dny představilo své herní novinky. Ukázalo třeba první přenosnou konzoli za dlouhou dobu – aktuálně to ale vypadá, že půjde spíš jen o příslušenství k PlayStationu 5, možná o zařízení pro cloud gaming. Mnohé ovšem více potěšily oznámené herní tituly v čele s chystaným remakem legendárního Metal Gear Solid 3, pokračováním Spider-Mana nebo novým příspěvkem do série Assassin’s Creed. My jsme pro vás vybrali to nejzajímavější.

Metal Gear Solid Delta: Snake Eater

Většinu z oznámeného zastínil velký návrat z minulosti. Metal Gear Solid 3: Snake Eater od slavného tvůrce Hidea Kodžimy původně vyšla v roce 2004 na PlayStation 2 a vydobyla si status jedné z nejlepších videoher všech dob. Na rozdíl od předchozích titulů série se vydala do džungle, kde hlavním úkolem hrdiny – elitního vojáka – bylo nepozorovaně proniknout do sovětské základny, zachránit ruského raketového vědce a zničit tajnou superzbraň. Zasazením do 60. let zmizela pokročilá technologie typická pro Metal Gear, ale zůstal stealth styl hry či specifický humor.

Snake Eater posbírala mnoho chvály hlavně za příběh a vizuální zpracování, které ovšem za téměř dvacet let poněkud zestárlo. Sony proto prostřednictvím krátkého, graficky propracovaného teaseru oznámilo, že chystá remake s novým názvem Metal Gear Solid Delta: Snake Eater. Vydavatel Konami dodal, že v něm uslyšíme všechny původní hlasy postav, vrátit se má promyšlený děj i přežívání v drsném prostředí. Remake má vyjít na podzim na PS5, Xbox Series X i PC spolu s Metal Gear Solid HD Collection, která bude obsahovat první tři díly slavné série.

Spider-Man 2

Z novinek mezi ty nejvýraznější zase patřil Spider-Man 2, pokračování dobře přijatých her Marvel’s Spider-Man z roku 2018 a Spider-Man: Miles Morales z roku 2020. Hlavními hrdiny „dvojky“ budou Peter Parker a Miles Morales, zloduchem pak Kraven the Hunter. Hra, která se představila v dvanáctiminutové ukázce, dostane podstatně temnější atmosféru a postava Parkera získá schopnosti Venoma. Spider-Man 2 má na PS5 vyjít koncem letošního roku.

Assassin’s Creed Mirage

Už třinácté pokračování série Assassin’s Creed s podtitulem Mirage se vydá do Bagdádu devátého století s Basimem Ibn Ishaqem, vedlejší postavou Valhally. Příběh zasazený do období islámského zlatého věku bude sledovat Basimovu proměnu z pouličního zloděje na plnohodnotného člena Bratrstva asasínů, které bojuje za mír a svobodu proti templářskému řádu.

Ubisoft slíbil, že se novinka tak trochu vrátí ke kořenům série s menší mírou RPG prvků a zaměřením na dobrodružnou akci. Ve stejném duchu se má nést také příběh a vizuální zpracování, ve zveřejněném traileru působící tak trochu jako remake starších titulů Assassin’s Creed. Mirage vyjde na PS4 a PS5 letos 12. října.

Marathon

Studio Bungie, tvůrce legendárního Halo, ukázalo svůj první zcela nový projekt za více než dekádu. Marathon je sci-fi taktická PvP střílečka oživující značku z 90. let. Hra se má odehrávat v roce 2850, kdy klonovací technologie umožnila vytvářet syntetická těla s vysoce rozvinutými fyzickými dovednostmi. Mnoho dalších detailů ani termín vydání zatím nejsou známé, zveřejněná ukázka ale láká na zajímavou futuristickou estetiku.

Project Q

Sony přišlo ale i s překvapivou ukázkou nového hardwaru pojmenovaného Project Q. Má jít o přenosné herní zařízení s osmipalcovým displejem a integrovaným ovladačem s prakticky stejnou ergonomií i vlastnostmi, jakou mají ovladače DualSense od PS5. Hry do něj podle všeho nepůjde přímo instalovat, ale prostřednictvím wi-fi v rozlišení 1080p s 60 snímky za vteřinu streamovat z PlayStationu.

Podle zveřejněných informací má jít skutečně jen o příslušenství pro velkou konzoli, tedy ne konkurenci Switche od Nintenda nebo Steam Decku od Valve. V současnosti to ani nevypadá, že zařízení bude podporovat cloud gaming. Vzhledem k tomu, že Sony provozuje vlastní cloud gaming platformu PlayStation Now se nicméně spekuluje, že Project Q by ji mohl dříve nebo později podporovat. Firma zároveň ukázala také nová bezdrátová sluchátka. Ceny zatím nejsou známé, hardware má ale na trh dorazit ještě letos.

Z dalších novinek, které Sony ve středu představilo, zaujme také VR mód pro chystaný remake Resident Evil 4, Beat Saber přicházející na PlayStation VR2, návrat Cayde-6 v Destiny 2: The Final Shape, nový trailer Final Fantasy XVI nebo několik menších nezávislých her. Kompletní prezentaci je možné zhlédnout na YouTube.

Jaroslav Beck pomohl stvořit Beat Saber a největší herní studio v Česku. Teď po šesti letech odchází

Nudit se Jaroslav Beck rozhodně nebude. Investuje do startupů, rozjíždí nadaci a chystá nový projekt v měnící se hudební branži.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jaroslav-beck5

Foto: Lavin Nguyen/CzechCrunch

Jaroslav Beck, spoluzakladatel herního studia Beat Games

0Zobrazit komentáře

Ten příběh je už dobře známý. Když před lety Jaroslav Beck zahlédl první ukázku z připravované hry, kterou na internet vypustil Ján Ilavský, okamžitě ho zaujala. Nabídl se, že k efektnímu švihání mečů, kterými hráči ve virtuální realitě rozbíjejí letící kostky, napíše hudbu. A stal se z toho hit. Z česko-slovenského titulu Beat Saber se stala jedna z nejstahovanějších a nejúspěšnějších her pro virtuální realitu vůbec. I proto ji brzy po jejím rozletu koupil v miliardovém obchodu zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Pro Jaroslava Becka nyní tento příběh končí, ze studia Beat Games odchází a už vyhlíží nové výzvy.

„Mám pocit, že studio je ve stavu, kdy Beat Saber může bavit lidi dalších deset let. Říkal jsem si, že jak přijde tato chvíle, bude pro mě čas odejít budovat další projekt,“ vysvětluje své rozhodnutí pro CzechCrunch čtyřiatřicetiletý Jaroslav Beck, který studio Beat Games založil společně se slovenskými kolegy Jánem Ilavským a Vladimírem Hrinčárem. Zatímco oni přišli s vývojem hry jako takové, Beck do ní přinesl hudbu, které se předtím dlouhé roky věnoval, přičemž měl zkušenosti s tvorbou soundtracků pro „áčkové“ hry. A všechno do sebe skvěle zapadlo.

K prvním hráčům se Beat Saber dostal koncem roku 2018, naplno se pak začal prodávat v následujícím roce a zažil prakticky instantní úspěch. Chytlavá hra, v níž do rytmu hudby lidé musí s VR brýlemi na hlavě a ovladači v rukou rozsekávat létající objekty, se rychle propracovala mezi nejstahovanější i nejlépe hodnocené tituly pro virtuální realitu.

„Když se ohlédnu za dosavadní cestou Beat Saberu, pořád se štípu, jestli se to všechno opravdu stalo. Tři lidé v Praze založili studio a spustili hru, která se nečekaně stala jednou z nejúspěšnějších VR her současnosti,“ napsal Jaroslav Beck ve svém příspěvku na sociálních sítích. V něm zároveň oznámil, že „po šesti divokých letech“ odchází z pozice hudebního ředitele a šéfa studia.

beat-saber-oculus-quest1

Foto: Beat Games

Beat Saber na Oculusu Quest

„Uplynulých šest let pro mě bylo transformující zkušeností. Zjistil jsem, že kromě tvorby hudby je pro mě zakládání a akcelerace špičkových projektů s globálními ambicemi to, co mě baví nejvíc. Beat Games je díky svému týmu momentálně největším studiem v České republice podle tržeb a je na nejlepší cestě prosadit se v evropském měřítku,“ uvedl Beck. S tržbami ve výši 2,3 miliardy korun se z tuzemského studia Beat Games loni skutečně stalo to největší, když předběhlo konkurenční Bohemia Interactive.

V růstu mu přitom pomohla i společnost Meta, pod niž spadá Facebook či Instagram. Její zakladatel Mark Zuckerberg v Beat Saberu velmi rychle spatřil velkou příležitost pro rozvoj divize Oculus, která vyvíjí software a hardware pro virtuální realitu. A zakladatelům Beat Games krátce po vypuštění jejich hry do světa dal nabídku, která nešla odmítnout. Oficiálně akvírovala Meta (tehdy ještě jako Facebook) české herní studio v listopadu 2019. Suma nikdy nebyla zveřejněna, ale podle zákulisních informací šlo v korunách o několikamiliardový deal.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zakladatelé tehdy ve firmě dál zůstali. Beck domlouval spolupráce s nejznámějšími hudebními interprety, mezi nimiž se postupně objevila jména jako Green Day, Timbaland, Linkin Park, Billie Eilish, Lady Gaga, The Weeknd či Imagine Dragons. Ilavský a Hrinčář spolu s dalšími kolegy vyvíjeli nové funkce. A zatímco slovenští vývojáři i nadále v Beat Games zůstávají, Jaroslav Beck se rozhodl hledat nové výzvy.

Už před rokem v rozhovoru pro CzechCrunch říkal, že by rád v Česku viděl další úspěchy jako Beat Saber, a proto se rozhodl investovat do nadějných startupů. Svůj nový projekt, do kterého se chce pustit, teď ještě prozradit nechce. Je však jasné, že zůstane ve svém milovaném oboru, tedy hudbě, v níž začínal jako DJ a později tvořil soundtracky pro herní trailery i hry samotné. Je podepsán například pod hudbou pro tituly jako Overwatch, StarCraft: Legacy of the Void či Battlefield.

Hudební svět podle Becka čeká velká transformace, u níž nechce chybět. Naopak chce zužitkovat zkušenosti, které během své sedmnáctileté kariéry nabral, a to nejen po stránce hudební tvorby, ale také v budování firem a využívání nejmodernějších technologií. Ještě předtím ale rozjíždí nadaci zvanou „Giving Beck“, již bere jako poděkování za úspěch, jaký mohl sám zažít.

jaroslav-beck-boxed1

Přečtěte si takéChci v Česku vidět další úspěchy jako Beat Saber, říká Jaroslav BeckChci v Česku vidět další úspěchy jako Beat Saber, říká Jaroslav Beck. Proto investuje do startupů

„Hudba mi zcela změnila život k lepšímu a já chci tuto možnost zprostředkovat co největšímu počtu lidí. Zakládám nadaci zaměřenou na poskytování kompletního vybavení pro zvukovou produkci a hudební vzdělání mladým lidem ve školách a dětských domovech,“ oznámil Beck.

Do rozjezdu projektu vkládá blíže nespecifikovaný obnos peněz, které vydělal díky prodeji Beat Saberu, a věří, že jeho nadace bude mít brzy dopad i za hranicemi České republiky. První pilotní program chce vyhlásit v nejbližších měsících. I nadále se bude věnovat i již zmíněným investicím do startupů.

Do nich často vkládá finance společně s Robertem Kynclem, který je nejvýše postaveným Čechem světového showbyznysu a po štacích v Netflixu, HBO či YouTube se nedávno stal šéfem jednoho z největších hudebních vydavatelství Warner Music. Společně mají investice v tuzemských projektech jako Qerko, Live Penalty, Outfindo či ArtMaster.