Methylenovou modří k dlouhověkosti? Na trend naskočil i Bryan Johnson, odborníci před ní ale varují

Podle svých zastánců má methylenová modř zlepšovat kognitivní funkce mozku a náladu a dokonce léčit rakovinu. Její užívání ale odborníci nedoporučují.

bryan-johnson

Foto: Magdalena Wosinska / Filip Houska/CzechCrunch

Bryan Johnson

1Zobrazit komentáře

Pár modrých kapek do vody, vypít a pak na kameru vypláznout modrý jazyk. Podobných videí je aktuálně plný TikTok. Jejich aktéři si do sklenice přidávají methylenovou modř – látku, kterou se nejdříve barvily džíny, později se ale začala používat i v medicíně. Její uživatelé věří, že má blahodárný vliv na jejich zdraví. Užívat ji pravidelně jako doplněk stravy však odborníci nedoporučují.

Methylenová modř je organická chloridová sůl, kterou poprvé v druhé polovině devatenáctého století syntetizoval z ropy německý chemik Heinrich Caro. Původně sloužila jako barvivo na textil. Brzy se ale přišlo na to, že má využití i v medicíně. Začala se tak používat při léčbě malárie. Moderní medicína ji pak využívá hlavně při methemoglobinémii, což je vzácné onemocnění, při kterém krev nedokáže dostatečně přenášet kyslík po těle. Slouží ale také jako barvivo při chirurgických zákrocích a v diagnostice.

Její současní propagátoři, kteří ji užívají jako doplněk stravy, tvrdí, že má i řadu dalších benefitů. Například populární americký biohacker Gary Brecka píše, že methylenová modř „podporuje funkci mitochondrií, zlepšuje kognitivní výkon a paměť a zvyšuje přísun kyslíku do tkání, působí jako silný antioxidant, který chrání mozek před oxidačním stresem.“ O oxidačním stresu mluví pak i česká influencerka Divoženka, kterou sleduje na Instagramu přes sedm tisíc lidí. Mimo jiné také tvrdí, že methylenová modř podporuje štítnou žlázu při její hypofunkci. „Protože zvyšuje aktivitu mitochondrií a metabolickou energii,“ říká.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celý hype kolem modrých kapek přitom odstartovalo letos v zimě několik známých osobností. Současného amerického ministra zdravotnictví Roberta Kennedyho někdo natočil, jak si v letadle do sklenice vody kape cosi modrého, co vypadá jako methylenová modř. Kennedy ale nikdy nepotvrdil ani nevyvrátil, co přesně si do sklenice dával.

Další ale methylenovou modř propagují zcela otevřeně. Například herec Mel Gibson se v podcasu moderátora Joe Rogana nechal slyšet, že má přátele, kteří si vyléčili rakovinu ve čtvrtém stádiu směsí methylenové modři, ivermektinu a dalších léků. Mezi její uživatele se pak řadí třeba i americký podnikatel a biohacker Bryan Johnson, který letos v březnu napsal na sociální síti X, že ji začíná testovat.

Methylenová modř ale hýbe i českým TikTokem. Propaguje ji například účet Tripaři Na Stopu, který sleduje přes sto tisíc lidí. Jeho dva představitelé se prezentují jako bylinkáři a cestovatelé. Methylenovou modř lze v Česku zakoupit v e-shopech s doplňky stravy a také na stránkách, které prodávají kratom.

Odborníci jsou ale k využití methylenové modři opatrní. „Neexistují spolehlivá data o tom, jak by methylenová modř fungovala mimo schválené použití, například pro zlepšení kognitivních funkcí,“ řekl serveru Everyday Health Jamie Alan, farmakolog Michiganské Státní Univerzity. Podle serveru Health sice existují studie, které se zabývají účinky methylenové modři i v dalších oblastech – jako je například výzkum léčby Alzheimerovy nemoci –, žádné z nich ale zatím nebyly prováděny na lidech, pouze na zvířatech.

Zároveň podle odborného serveru News medical může vystavení se vysokým dávkám methylenové modři zvyšovat riziko celé řady zdravotních problémů. Mohou se projevit dechové obtíže, problémy s trávením, slepota, onemocnění trávicího traktu a psychické poruchy. Mezi další toxické účinky spojené s methylenovou modří pak patří i nevolnost, průjem, zvracení, cyanóza (namodralé zbarvení kůže), šok, zánět žaludku, žloutenka, odumírání tkáně a zrychlený srdeční tep (tachykardie). Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zároveň už v minulosti varoval, že kombinování jistého druhu antidepresiv s methylenovou modří může mít život ohrožující následky.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) jsou v České republice registrovány dva léčivé přípravky s touto léčivou látkou – Lumeblue tablety a Methylthioniniumchlorid proveblue injekční roztok. Tablety se používají při kolonoskopii a roztok pro léčbu již zmíněné methemoglobinemie vyvolané léčivými a chemickými přípravky u dospělých, dětí a dospívajících.

Užívání methylenové modři jako doplňku stravy není podle ředitele SÚKL Tomáše Boráně vědecky opodstatněné. „Nelze ho v žádném případě doporučit,“ uvádí Boráň pro CzechCrunch a vyjmenovává řadu nežádoucích účinků. „V literatuře jsou popisovány rozvoj dušnosti, křečí, zvracení, koronární vazokonstrikce a bolesti na hrudi, a to zejména při požití vyšších dávek. V oblasti reprodukční toxicity bylo zaznamenáno, že dlouhodobý kontakt s roztoky methylenové modři může negativně ovlivnit pohyblivost spermií.“ Podání methylenové modři těhotným ženám podle něj pak může vést k poškození plodu. „Při dlouhodobém podávání samcům myší a potkanů byly prokázány určité důkazy karcinogenního působení,“ dodává.

V Česku už je lék čistě na hubnutí. Blízká budoucnost slibuje tablety, které by byly výrazně levnější

Novo Nordisk konečně uvedl na trh lék Wegovy. Konkurenční Eli Lilly očekává schválení tablet na hubnutí, jejichž výhodou by byla cena.

Eliška NováEliška Nová

leky

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Léky na hubnutí jdou na dračku

2Zobrazit komentáře

Na českém trhu už jich je několik, přesto jsou nedostatkovým zbožím. Léky na hubnutí se tu tak většinou mohou podávat jen s další indikací, kterou je většinou cukrovka. Druhým problémem je vysoká cena. V příštích měsících by se jedno i druhé mohlo změnit.

První lék určený čistě na hubnutí se v Česku oficiálně distribuuje od poloviny května. Jmenuje se Wegovy a stojí za ním dánská farmaceutická společnost Novo Nordisk. Lék je v podstatě variantou známého Ozempicu, který vyrábí stejná firma.

Liší se de facto názvem – oba léky stojí na účinné látce semaglutid, oba se podávají injekčně a potlačují chuť k jídlu. Zejména proto, že zpomalí trávení. Člověk má tak plný žaludek a nepociťuje hlad. Ozempic ale mohou užívat jen lidé, kteří ho dostanou na předpis, to znamená ti, kteří mají diagnostikovanou cukrovku. A podobně je to i s ostatními léky na trhu.

Cena léčby přípravkem Wegovy je od 120 korun na den pro nižší dávky, cílová dávka stojí asi o sto korun na den léčby víc.

To Wegovy mění. V Česku je totiž zaregistrovaný čistě jako lék na hubnutí. Znamená to, že bude volně dostupný. Jeho nevýhodou je, že se podává injekčně a člověk za něj měsíčně zaplatí několik tisíc korun. „Cena léčby přípravkem Wegovy je od 120 korun na den pro nižší dávky, cílová dávka stojí asi o sto korun na den léčby víc,“ uvedla pro CzechCrunch tisková mluvčí společnosti Novo Nordisk Iva Piljarová. Jinými slovy, aby to bylo účinné, stojí nový lék zhruba sedm tisíc korun na měsíc.

Vysoká cena je pro všechny léky společná. Například jeden z posledních uvedených na trh – Mounjaro – vyjde zhruba na sedm až dvanáct tisíc korun měsíčně. Za injekcí stojí společnost Eli Lilly a právě ta chce toto omezení změnit. V poslední fázi testování má nový lék, který má mimo jiné ambici učinit přípravky na hubnutí levnější.

Podle týdeníku The Economist se lék jmenuje Orforglipron a jeho hlavní výhodou má být výrazně nižší cena. To souvisí s druhou výhodou – lék se podává ve formě tablet. Na rozdíl od jiných už existujících tablet, ke kterým patří i na českém trhu uvedený Rybelsus, by nové léky mělo být možné užívat v jakékoli fázi dne bez ohledu na to, což už člověk snědl. Podle The Economist má Eli Lilly k dispozici miliony tablet, které by mohly být na trhu už příští rok. Dodává také, že podle analytiků by nový lék mohl společnosti zajistit roční tržby ve výši šestnáct miliard dolarů do roku 2030.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kdy se Orforglipron po schválení dostane do Česka, je otázka. Záleží totiž na mnoha faktorech. Jedním z nich je dostatečná kapacita na jeho výrobu. Právě s jejími nedostatky se potýkal Novo Nordisk, což způsobilo výpadky na trhu a omezení preskripce některých léků včetně zmiňovaného Ozempicu, ale i dalších.

To, že je lék schválený, ještě neznamená, že se hned objeví i v Česku. Podobně to bylo i se zmiňovaným Wegovy, který měl být na českém trhu už v roce 2022. Tehdy Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil proces jeho registrace. Jenže většina vyrobeného léku skončila v USA a do Evropy se dostával postupně. Například v Irsku ho mají teprve od letošního dubna.

leky

Přečtěte si takéV Česku jedou léky na hubnutí. Jejich spotřeba každoročně stoupáŽádný koks ani antidepresiva, v Česku jedou léky na hubnutí. Jejich spotřeba každoročně stoupá

Ale zpátky k nové látce. Orforglipron se ve vědecké studii přiblížil svými účinky injekčnímu přípravku Mounjaro, spoustu toho má ale ještě před sebou. Schválit ho nejprve musí americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, navíc i u něj zatím proběhly testy zejména u pacientů s cukrovkou. Podle prvních indikací je lék bezpečný a na váze ztratí i ti, kdo cukrovkou netrpí. To ale ještě budou muset potvrdit další studie.

Pokud by se to povedlo, pak by byl Orforglipron prvním přípravkem, který se používá perorálně a je čistě na hubnutí. Rybelsus, který se podává v tabletách už nyní, je totiž určený rovněž pro lidi s diabetem.

woltair

Přečtěte si takéWoltair se pokouší o ozdravení. Převádí zákazníky pod konkurenciČas běží a Woltair se dál pokouší o ozdravení. Teď se rozhodl převést své zákazníky pod konkurenci

U nového léku se každopádně bude zkoumat další možné využití. Předpokládá se, že by mohl mít výsledky v léčbě vysokého tlaku, na což se Eli Lilly aktuálně zaměřuje, mohl by také snížit riziko srdečních onemocnění, spánkové apnoe, onemocnění jater a ledvin, a dalších diagnóz, které souvisí s nadváhou.

O průlom v léčbě cukrovky a obezity se ale snaží i český Ústav organické chemie a biochemie. První látku, za kterou stojí tamní tým doktorky Lenky Maletínské, už zkoumá Novo Nordisk v rámci preklinických studií. Ústav se pak zaměřuje ještě na druhou látku, která ale není tak daleko. Na rozdíl od současných léků na trhu se tyto látky nezaměřují na to, co se děje v trávicím traktu, ale na procesy, které ovlivňují hubnutí přímo v mozku. Roli by mohl sehrát rovněž v léčbě Alzheimerovy choroby.