Metropole zaslíbená inovacím a udržitelnosti. V Saúdské Arábii vyroste 170 kilometrů dlouhé město budoucnosti

saudi170

Reprofoto: Neom/Youtube

Město budoucnosti v Saúdské Arábii bude dlouhé 170 kilometrů

0Zobrazit komentáře

Arabský poloostrov je místem, kde se v poslední době realizují neuvěřitelné stavitelské kousky. Například Spojené arabské emiráty se mohou pochlubit nejvyšší budovou světa i ostrovy a poloostrovy ve tvaru palem nebo bulvárem, na kterém se poroučí větru i dešti. Pozadu ale nechce zůstat ani Saúdská Arábie, která představila neuvěřitelný projekt města nazvaného The Line.

Město budoucnosti má vyrůst na prašných dálavách regionu Neom ležícího u severního pobřeží Rudého moře. Z urbanistického hlediska se bude jednat o jedinečnou metropoli, která se nebude rozpínat do šířky, ale namísto toho se zástavba požene do dálky. Jediné město se tak bude rozkládat od mořského pobřeží přes vrcholky hor až po údolí na druhé straně. Proto název The Line.

Ve skutečnosti se bude jednat o síť propojených, samostatně fungujících městských částí, které budou dohromady vytvářet 170 kilometrů dlouhou aglomeraci pro až jeden milion obyvatel. Zajímavě má být zajištěna i doprava, jež bude svedena do podzemí, což umožní na povrchu vybudovat ráj plný zeleně a širokých bulvárů.

První úroveň podzemní infrastruktury bude vyhrazena nákladní dopravě, druhá mobilitě obyvatel, kterou by mělo zajišťovat vysokorychlostní metro a autonomní vozy. Vše by navíc mělo být navrženo tak, aby v každé čtvrti byla veškerá občanská vybavenost vzdálena maximálně pět minut chůze – cesty z jednoho konce města na druhý by tak neměly zabrat víc než 20 minut.

K pohonu dopravních prostředků i celého města by měla sloužit energie z kompletně obnovitelných zdrojů. Saúdský ministr komunikačních a informačních technologií Abdullah Alswaha na Twitteru uvedl, že by se mělo jednat především o energii ze slunečních paprsků a větru, které mohou uspokojit poptávku celé oblasti Neomu ze 70 %. Mimo to by měl mít region i možnost výroby zeleného vodíku.

Hlavní obchodní uzel na Rudém moři

Svou roli má v projektu také umělá inteligence, která by měla přes analýzu nasbíraných dat zdokonalovat modely jeho fungování ve jménu maximálního životního komfortu rezidentů. Hned 90 procent dat by mělo posloužit ke zlepšení infrastruktury města a vše bude financováno investicí do cloud computingu, která přesahuje částku 1,5 miliardy dolarů (32 miliard korun).

Město, jehož projekt odhalil sám korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salman, se stane součástí většího projektu jménem Neom, který si klade za cíl proměnit tento kout světa v plně automatizovaný a uhlíkově neutrální region. Navíc by se měl stát klíčovým obchodním uzlem Saúdské Arábie, Jordánska a Egypta.

Projekt byl oznámen v roce 2017 a realizace si vyžádá investici 500 miliard dolarů (10,7 bilionu korun). Podle Salmana je The Line i celá transformace Neomu především o řešení problému znečistění a nehodovosti v metropolích. Iniciativa je však doprovázena i kontroverzemi spojenými s násilným vystěhováváním příslušníků kmenového společenství Huwaitat, kteří tuto oblast obývají, a také s podezřelými případy úmrtí členů tohoto kmene i novinářů.

Stejnojmenná společnost, jež má realizaci projektu na starosti, vznikla coby součást Vizion 2030, která má za úkol přinést diverzifikaci ekonomiky země, snížení její závislosti na ropě a vytvoření 380 tisíc nových pracovních míst. Realizace města The Line by měla začít již v prvním čtvrtletí tohoto roku.

the-line4

Foto: Neom

Schéma jednotlivých struktur města

Diskuze (0)

Novinka

Anonym