Mezi bankou a startupovým investorem. Martin Bodocký rozjel alternativní způsob financování

Threshold Capital startupům nabízí dluhové financování bez ztráty podílu a osobních záruk jednatelů či vlastníků.

Peter BrejčákPeter Brejčák

martin-bodocky-min

Foto: Threshold Capital

Martin Bodocký ze společnosti Threshold Capital

0Zobrazit komentáře

Slovák Martin Bodocký vystudoval Oxford, působil také jako jeden ze zakládajících partnerů venture kapitálového fondu N1 (původně Nation 1), díky čemuž se už dlouho pohybuje na české investiční scéně. A během této doby si uvědomil, že dosáhnout na růstový kapitál je pro malé a střední podniky s technologickým zaměřením poměrně obtížné. Nyní se proto pustil do budování vlastní alternativní možnosti financování.

Se svou společností Threshold Capital nabízí Bodocký startupům z našeho regionu dluhové financování bez ztráty podílu a osobních záruk jednatelů či vlastníků. „Chtěl jsem dělat škálovatelný produkt. Jak víme, ekvitní investování (výměnou za podíl, pozn. red.) je těžce škálovatelné jen počtem partnerů,“ přibližuje Bodocký pro CzechCrunch.

Jak šestatřicetiletý investor vysvětluje, svým klientům chce poskytnout dluhové financování coby alternativu k rizikovému kapitálu či penězům od banky. „Privátní dluh se dá specifikovat, takže jde i jednodušeji říct, pro koho je a jaké má parametry – výnos, dluh, rizikovost. A tím umíme zafinancovat klidně desítky firem s malým specializovaným týmem,“ popisuje.

V případě, kdy investor získává přímý podíl ve firmě, se dostává do strategické pozice a jeho další možnosti tím jsou kapacitně ovlivněné. „Při dluhu jsme pasivními hráči, tím umíme financovat mnohem větší množství klientů,“ říká Bodocký. Právě v tom spočívá podobnost dluhového financování Thresholdu s tím od bank, ty ale často neumějí uchopit specifika startupového podnikání.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Threshold se zaměřuje na malé a střední společnosti, které jsou na trhu minimálně čtyřiadvacet měsíců a za posledních dvanáct měsíců generují tržby v minimální výši 250 tisíc eur (přibližně šest milionů korun). Financování je pak nastaveno do třiceti procent tržeb v rozmezí od 25 tisíc eur (600 tisíc korun) do 250 tisíc eur.

Dluh se splácí měsíčně a firma má na výběr různé možnosti flexibilního splácení. Proces vyjádření po vyžádání potřebných údajů má trvat do 72 hodin, samotné financování maximálně v řádu týdnů. Do budoucna chce společnost přinést další produkty včetně akvizičního financování nebo spolufinancování s kapitálovými investory.

Doteď Threshold celkovou částkou v desítkách milionů korun podpořil sedm firem – věrnostní CRM software pro spotřebitele v cloudu Trifft, aplikaci pro digitální správu budov BeiT, digitální online továrnu Partory, která zjednodušuje dodavatelský řetězec pomocí umělé inteligence, e-commerce nástroj pro optimalizaci prodeje Persoo, software pro videozpracování živého vysílání Comprimato, e-commerce Eyerim s nabídkou brýlí či logistickou aplikaci Wereldo.

„Z podstaty jejich ekonomiky nás zajímají ty společnosti, které jsou schopny generovat zajímavé marže ve svém podnikání. Právě proto máme nastavenou nejen měsíční splatnost bez nutnosti zadlužení, ale také pravidelné reporty, na základě kterých máme nejen my, ale i klient přesná data, jak se mu v podnikání daří,“ dodává Bodocký.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs