Microsoft a Google mají obří zisky, ale investory zajímá jediné: kdy bude vydělávat umělá inteligence?
Největší technologičtí hráči budou muset ukázat, že umělá inteligence není jen drahá zábava, píše ve svém komentáři analytik XTB Tomáš Vranka.
Pokračujete v růstu, generujete obří zisky počítané v desítkách miliard dolarů, ale investorům to tak úplně nestačí. V této situaci se ocitají největší technologické firmy, které podobně jako celý sektor sází na umělou inteligenci. Přestože přináší velké pokroky a už pomáhá měnit některé odvětví, samotné firmy zatím umělá inteligence (AI) hlavně stojí dost peněz. Jaký to má vliv na jejich akcie a proč investoři na zisky z této oblasti tak tlačí? O tom píše ve svém komentáři Tomáš Vranka, analytik společnosti XTB.
***
Výsledková sezóna je v plném proudu a z těch největších technologických společností přinesly svá čísla Alphabet a Microsoft. Svým původním zaměřením jsou sice odlišné, ale v posledních letech se stále více sbližují a konkurují si v mnoha oblastech. Společné mají také to, že jsou spolu s Amazonem dominantními hráči na poli cloudu a vezou se na vlně umělé inteligence. Microsoft spolupracuje s OpenAI, kde je i významným investorem. Google, spadající pod Alphabet, působí víceméně samostatně, ale obě firmy mají širokou škálu produktů a služeb, v rámci kterých lze nástroje umělé inteligence uplatnit.
Platí i to, že Microsoft a Alphabet patří k nejbohatším na světě, čtvrtletně vydělávají desítky miliard dolarů a mohou si tak dovolit investovat obrovské částky do nových projektů a oblastí, kam umělá inteligence samozřejmě spadá. Tato rychle se rozvíjející technologie ale zároveň potřebuje rozsáhlou a nákladnou infrastrukturu a vysoký výpočetní výkon. Firmy tak musí investovat do nových datových center a serverů, což výrazně zvyšuje jejich náklady.
Nejnovější publikovaná čísla ukazují, že největší hráči za tímto účelem vynakládají každé čtvrtletí doslova desítky miliard dolarů. Investování je také do značné míry o budoucnosti a o tom, čeho podle investorů společnosti dosáhnou za několik let, což je důvod, proč akcie výše Alphabetu i Microsoftu za poslední rok a půl výrazně vzrostly o více než sedmdesát procent.
Investoři však často chtějí dříve či později vidět reálný dopad čísel, nikoliv jen sliby, a právě tato skutečnost způsobila negativní reakci akcií obou společností po zveřejnění jejich posledních hospodářských výsledků. Ty byly skutečně dobré, ale investoři také hledali náznaky toho, zda umělá inteligence začne brzy vydělávat a zda se podaří udržet tempo růstu cloudu, na kterém je provozována.
Nejen Microsoft či Alphabet jsou velmi opatrní při zveřejňování čísel týkajících se dopadu umělé inteligence na jejich podnikání. Ve zprávách nenajdeme prakticky nic a dílčí informace se dozvídáme například na následných hovorech s investory. Vedení Alphabetu naposledy zmínilo, že umělá inteligence již generuje miliardové příjmy a že je pro něj mnohem větší riziko, že by do této oblasti investovalo málo, než že by investovalo příliš mnoho.
Vedení Microsoftu zase například uvedlo, že jeho cloudová divize Azure rostla o 29 procent, přičemž umělá inteligence se na tomto růstu podílela osmi procentními body. Růst cloudu však mírně zpomalil, což trh vyděsilo. Kolem umělé inteligence je skutečně velký humbuk, takže jakékoliv zaváhání může být bráno velmi negativně. Kromě toho však finanční ředitel Microsoftu uvedl, že investují obrovské peníze do IT infrastruktury, aby podpořili monetizaci v příštích patnácti a více letech.