Microsoft i Google uklidnily nervózní trhy. Jejich výkony sice zpomalily, ale přesto slušně rostly

Obě společnosti vykázaly dvouciferný růst obratu, postihl je ale posilující dolar, který jejich investory připravil o stamiliony.

Luboš KrečLuboš Kreč

satya-nadella-microsoft-12

Foto: Pierre Lecourt/Flickr

Satya Nadella, CEO Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Poté, co sociální sítě Twitter a Snap oznámily tristní inzertní příjmy a připustily nutnost škrtů, čekal Wall Street netrpělivě na signály, které přijdou od největších technologických firem. Mimo jiné kvůli odhadu toho, jak silná bude očekávaná recese. První na řadě při ohlašování kvartálních výsledků byly Microsoft a Alphabet, mateřská společnost Googlu. Oba kolosy představily slabší čísla než minule – a než čekali někteří analytici –, i tak ale šlo o vesměs povzbudivá data.

Microsoft za březen až červen utržil celkem 51,9 miliardy dolarů (1,26 bilionu korun), což představuje meziroční nárůst o 12 procent. Čistý zisk stoupl o dvě procenta na 16,7 miliardy dolarů. Analytici čekali podle agentury Refinitiv mírně lepší čísla (přesněji obrat nad 52 miliardami dolarů), jenže jedním z klíčových důvodů pomalejšího růstu byl vývoj kurzu dolaru – ten poslední týdny setrvale posiluje, naopak třeba euro vůči němu oslabuje.

Kdyby k takovým měnovým pohybům nedocházelo, tržby Microsoftu, který více než polovinu příjmů generuje mimo Spojené státy, by byly lepší ne o 12, ale o 16 procent a zisk o sedm, nikoli o dvě procenta.

Negativní vliv měly samozřejmě také další makroekonomické události. Kvůli válce na Ukrajině firma razantně snížila svou aktivitu v Rusku, kvůli covidovým lockdownům v Číně se globálně zbrzdily dodávky počítačů, a tedy i instalací operačního systému Windows, v ochlazující ekonomice poklesly inzertní příjmy, což se v řádu desítek milionů dolarů dotklo profesní sociální sítě LinkedIn.

Zároveň ale Microsoft potvrdil, že to je výtečně nastavená a řízená společnost, která by měla přestát i větší hospodářské poryvy. V podstatě všechny klíčové byznysové parametry, které se sledují, v jeho případě vykazují i v právě skončeném kvartálu silný růst, byť o něco pomalejší, než nač si Wall Street v posledních dvou letech zvykl: cloudové služby Azure šly nahoru o 40 procent, inzertní příjmy vzrostly o 18 procent, prodeje programového balíčku 365 firmám stouply o 15 procent a domácnostem o devět procent.

„Pro nadcházející rok očekáváme nadále dvouciferný růst,“ přidala důležitou informaci finanční ředitelka Microsoftu Amy Hoodová. Dodala, že roli bude hrát hlavně vývoj kurzu dolaru, ale že podle ní už druhé pololetí roku 2022 bude forexově klidnější než to, které právě skončilo.

Důvod, proč výsledky Microsoftu poutaly tolik pozornosti, byl, že šlo o první společnost z velké technologické pětky, která zveřejňovala své kvartální výsledky. Ty jsou nyní bedlivěji sledované kvůli ekonomické situaci ve světě – Ameriku i Evropu svírá inflace, kvůli válce stoupají ceny energií, přetrvávají problémy s dodávkami součástek kvůli výpadkům v čínských továrnách, rostou úroky… Příchod ekonomické recese je v podstatě jistý, jen se neví, jak silná bude. A z výsledků globálních firem by se mohly dát vyčíst aspoň náznaky, jak prudké ochlazení se dá čekat.

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

To byl i případ konglomerátu Alphabet, mateřské společnosti Googlu a Youtube. I jeho výsledky byly o něco slabší, než analytici čekali a než byl standard posledních let, přesto firma vykázala v zásadě povzbudivá čísla. Zjednodušeně z nich vyplývá, že k určitému zpomalování a korekci dochází, ale k nijak zásadní – firmy i lidé začínají šetřit, ale zase ne zběsile.

Obrat Alphabetu stoupl o 13 procent na necelých 70 miliard dolarů. Loni ve stejné době byl nárůst sice impozantní o 62 procent, jenže roli tehdy hrála nízká srovnávací základna – druhé čtvrtletí roku 2020 bylo ve znamení covidového šoku a okamžitých úspor.

„Motorem našeho růstu bylo vyhledávání a cloud,“ uvedl šéf firmy Sundar Pichai. Co se ovšem snížilo, je zisk: ten provozní zůstal na stejné úrovni nad 19 miliardami dolarů jako loni a čistý šel dolů z 18,5 na 16 miliard dolarů. Podobně jako u Microsoftu i u Alphabetu hrály roli mimo jiné kurzové změny, které o několik procent příjmy snížily.

Výsledková sezóna bude pokračovat ve středu večer, kdy kvartální čísla představí Facebook, respektive jeho nástupnická organizace Meta. Ve čtvrtek bude následovat Apple a Amazon, především data od výrobce iPhonů budou pro experty z Wall Street klíčová.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.