Microsoft opět pod drobnohledem regulátorů. Evropské komisi vadí jeho spojení aplikací Teams a Office

Na svého konkurenta si stěžovala před lety komunikační aplikace Slack. Exekutivní orgán EU teď zahajuje vyšetřování technologického giganta.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

navrh-bez-nazvu-11

Foto: Microsoft / Friends of Europe/Flickr

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu, a Margrethe Vestagerová, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž

0Zobrazit komentáře

Antimonopolní předpisy v Evropské unii tvoří pravidelně vrásky na čele velkým technologickým společnostem a výjimkou už není ani Microsoft. Evropská komise totiž vůči němu zahájila formální vyšetřování ve věci údajného nekalého zvýhodnění komunikační aplikace Teams. Ta měla získat neférovou výhodu vůči konkurenci, a to díky integraci s kancelářským balíčkem Office.

Exekutivní orgán EU vychází ze stížnosti, kterou na Microsoft podala konkurenční služba Slack v roce 2020. Tehdy, v prvních vlnách pandemie, se podle ní mělo projevit, jak Microsoft „nelegálně svázal svůj produkt Teams se svým na trhu dominantním balíčkem Office, miliony uživatelů jej nutil instalovat a blokoval jeho odstranění.“ Slack ve zlaté době pro práci z domova tratil kvůli své absenci videokonferencí na úkor právě služeb jako Teams nebo Zoom.

„Nástroje pro vzdálenou komunikaci a spolupráci, jako jsou Teams, se staly nepostradatelnými pro mnoho podniků v Evropě. Musíme proto zajistit, aby trhy s těmito produkty zůstaly konkurenceschopné a aby si podniky mohly svobodně vybrat produkty, které nejlépe vyhovují jejich potřebám,“ říká místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, jež má antimonopolní právo v EU na starost.

microsoft-teams-in-workrooms

Foto: Meta

Funkce Microsoft Teams ve VR

Evropská komise se tvůrce Windows dotazovala na další informace k potenciálnímu konfliktu, ovšem došla k názoru, že dodané podklady byly nedostatečné, a proto přistoupila k dalším krokům. Jádrem problému má být především fakt, že komunikační aplikaci Microsoft neumožňoval zakoupit samostatně, ale pouze v rámci balíčku Office. Zároveň tak měl Microsoft získat značnou výhodu v distribuci novým zákazníkům.

Podle aktuální nabídky viditelné z webu Microsoftu už je ale možné získat základní verzi softwaru na videokonference zdarma a samostatně. Ta obsahuje neomezeně dlouhé hovory ve dvou lidech a schůzky až se stovkou účastníků v délce šedesáti minut. I placená nabídka, kterou typicky využívají firmy, zahrnuje možnost jak samostatných Teams, tak celý balíček Office – a to včetně této aplikace.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Evropská komise ovšem může pokutovat i nabídku z minulosti, která již není aktivní. V krajním případě může Komise vyměřit pokutu ve výši až deseti procent z celosvětových tržeb za rok, což by v případě Microsoftu činilo téměř 20 miliard dolarů (431 miliard korun). Mluvčí Microsoftu řekl, že s Komisí bude nadále spolupracovat a bude mít snahu najít řešení, které by pokutě zabránilo.

Tlak evropských regulátorů je třeba vnímat v kontextu snah umožnit evropským uživatelům a firmám interoperabilitu – tedy aby mohli používat nástroje různých společností co možná nejjednodušeji a platili pouze za služby a produkty, které skutečně používají. Evropská unie tak věří, že dokáže ve výsledku podpořit lepší ceny a služby pro zákazníka. Kritici by naopak mohli namítnout, že EU tak omezuje trh a konkurenční výhody úspěšných firem.

Rozhodnutí komise zahájit vyšetřování naznačuje odhodlání Bruselu zasáhnout proti praktikám velkých technologických firem, které by mohly omezovat konkurenci. Prošetřování kvůli postupům, které potlačují konkurenci, čelí v EU také americké firmy Apple, Google a Meta Platforms. Pro Microsoft je to však jedno z prvních velkých vyšetřování tohoto druhu od doby, kdy byl v devadesátých a nultých letech pokutován za zahrnutí a pevnou integraci prohlížeče Internet Explorer do systému Windows. Tehdy si zákonodárci vynutili, aby si uživatelé například mohli vybrat svůj výchozí prohlížeč.

Zuckerberg je zpátky ve hře. Akcie Mety mohutně posilují, firma vydělává a používá ji půl planety

Od ledna už akcie přidaly na hodnotě o 140 procent. Výsledky za druhý kvartál pak potvrdily, že se daří, příjmy stouply o 12 procent.

Luboš KrečLuboš Kreč

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Na podzim to budou dva roky, co se Facebook změnil na Metu a jeho zakladatel Mark Zuckerberg představil světu svou vizi života v metaversu. Zhruba od té doby to šlo s akciemi firmy z kopce. Letos je to ale jiná písnička – pryč jsou řeči o virtuálním světě, pozornost se obrátila k efektivitě a byznysu a rázem je to znovu mimořádně úspěšný podnik, jak jsme ho znali. Aktuální výsledky za druhé čtvrtletí to potvrzují.

Od začátku roku akcie Mety posílily o 140 procent. To je z velkých amerických technologických firem zdaleka nejvíc, srovnání s ní snese jen Tesla a Nvidia (ta dokonce vyrostla o více než 200 procent). Investoři totiž opět věří, že Zuckerbergova společnost se vrátila zpátky do byznysového sedla, čemuž pomohlo i výrazné propouštění a apel na produktivitu.

Za druhé čtvrtletí roku 2023 pak navíc přibylo 27 milionů nových denních uživatelů Facebooku a o 50 milionů se zvýšil počet uživatelů platforem ze skupiny Meta, tedy včetně Instagramu či WhatsAppu. Příjmy z inzerce se meziročně zvedly o 12 procent na 31,5 miliardy, přičemž odhady analytiků počítaly spíš tak se čtyřmi procenty. Společnost pak počítá s tím, že ve třetím kvartálu půjde její výkonnost nahoru dokonce o pětinu.

Akcie na výsledky, které předčily očekávání, reagovaly silným růstem, čímž se potvrdil pozitivní vibe, který se Zuckerbergovi podařil po fiasku s metaversem znovu vytvořit. Pomohly jistě i problémy Twitteru, který nechal Elon Musk k údivu mnohých přejmenovat na X. Zuckerberg to vzal jako příležitost a Meta vypustila novou mikroblogovací službu Threads, kterou si okamžitě stáhly desítky milionů lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Zuckerberg a spol. odvedli za posledních 18 měsíců hvězdnou práci v náročných ekonomických podmínkách… Dosáhli celkového počtu 3,88 miliardy uživatelů, což je lákadlo pro inzerenty a jednoduše do očí bijící číslo,“ komentoval výsledky Josh Gilbert, analytik brokerské společnosti eToro. Právě číslovka 3,88 miliardy celkových uživatelů ekosystému Meta je všeříkající – je to skoro polovina planety.

stronghold-crusader

Přečtěte si takéNávrat kultovní strategie Stronghold Crusader: Definitive EditionKultovní hra našeho mládí se vrací, můj pane! Středověká strategie z vás udělá stavitele i vojevůdce

Není ale všechno jen zalito sluncem. Když ohlašoval Zuckerberg, jak bude Meta aktivní v metaversu, byl svým způsobem průkopníkem, ostatní velcí hráčí po blockchainovém světě spíš jen pokukovali (snad kromě Microsoftu). V tom, co dnes hýbe IT světem, tedy v umělé inteligenci, ale zatím Facebook a spol. zaostávají, lídry jsou Google a Microsoft.

Zuckerberg nicméně prohlásil, že to je oblast, které se s kolegy hodně intenzivně věnují a že jsou připraveni do vývoje AI investovat miliardy dolarů. A kromě toho potvrdil, že i když se znovu daří a čísla jdou nahoru, neudělá znovu tu chybu jako v covidu, kdy nechal firmu bobtnat na úkoru efektivnosti: „Budu se soustředit, abych firmu nadále řídil směrem k maximální štíhlosti, i když se naše finanční výsledky zlepšují.“ To nemohli investoři neslyšet rádi, protože to je něco, čemu rozumí a v co, naopak od metaversa, věří.