Microsoft vkládá miliardy korun do programu na řešení světových problémů za pomocí umělé inteligence

Filip HouskaFilip Houska

satya-nadella-microsoft

Foto: Microsoft

Satya Nadella, CEO Microsoftu

Technologie jsou již několik desítek let nedílnou součástí lidstva, které z nich benefituje ať už pro osobní účely, tak pro ty celospolečenské a životu prospěšné. Nedostaly by se však do takové fáze bez toho, aniž by všechny technologické hranice byly ambiciózními firmami, podnikateli, inženýry a dalšími lidmi neustále překonávány. Vnímá to tak i Microsoft, který se technologie snaží dlouhodobě využívat jako nástroj pro zlepšení každodenních životů běžných lidí.

I proto americký gigant, který se ve sféře IT pohybuje už od roku 1975, připravuje různé programy pro ty, jež chtějí díky technologiím pomáhat lidem a oblastem po celém světě, k nimž osud nebyl příliš shovívavý. Mezi jeho nejnovější iniciativy patří grantový program pod názvem Umělá inteligence pro dobrou věc, který láká subjekty od neziskových organizací přes akademická sdružení až po startupy na možnost získat grant k prosazení svých prospěšných záměrů.

Celkově chce Microsoft rozdat více než 115 milionů dolarů, tedy více než 2,6 miliardy korun. Jak už název napovídá, hlavní technologickou složkou tohoto programu je AI, respektive umělá inteligence, která v posledních letech nabírá na síle. S tím se pojí i možnost potenciálního využití, kterou konkrétně Microsoft v rámci své grantové iniciativy dělí na tři části: život bez bariér, životní prostředí a humanitární činnost.

Lepší život pro osoby s postižením

Jedním z hlavním zaměření je problematika lidí, kteří se potýkají se zdravotním postižením. Právě tento segment patří k vysoce důležitým, jelikož chytré implementace umělé inteligence do uživatelsky srozumitelného nástroje mohou těmto osobám pomoci jak například se psaným nebo mluveným textem, tak i samotným pohybem nebo mozkovou aktivitou.

ACC18_Stuart_001-1024×683

S vizí tvorby nových potřebných řešení tak Microsoft nabízí vývojářům, neziskovým organizacím, akademickému sektoru, vědcům či vynálezcům grant ve výši 25 milionů dolarů, tedy více než 560 milionů korun, aby tito lidé mohli lépe fungovat v zaměstnání, v osobním životě a obecně v každodenní komunikaci.

Udržitelnější rozvoj planety

Životní prostředí je dalším velkým problémem, který by se s využitím moderních technologií a umělé inteligence dal alespoň částečně řešit. Již nyní vznikají ambiciózní startupy s vizí, že například pomohou oceánům zbavit se ohromného množství plastu. A to je teprve začátek. Microsoft proto vidí velký potenciál v modernizaci zemědělství, biodiverzity, klimatických změn a vodních zdrojů, pro kterou vypisuje grant ve výši 50 milionů dolarů, cloudových služeb Azure a služby klasifikace a obohacování dat.

MS_AI_Agriculture_DataVis_002-1600×900

Do zlepšení životního prostředí se již mimo jiné skrze grant Microsoftu pustil i slovenský startup Rain for Climate, který chce pomocí dat získaných bezpilotními letadly obnovovat vodní cykly a zamezovat přehřívání a vysušování planety.

Boj proti humanitárním krizím

V neposlední řadě jsou tady i humanitární krize, kterým čelí oblasti postižené živelnými katastrofami nebo země třetího světa. I v této problematice se dají podnikat funkční kroky pro obnovu a zjemnění lidského utrpení, a to třeba díky systémům pro snazší identifikaci hrozícího nebezpečí pro běžné obyvatele nebo modely k předpovídání hladomoru. Nejen k těmto účelům proto americký gigant vyzývá příslušné organizace k navržení moderních řešení za výměnu grantu ve výši až 40 milionů dolarů, tedy 90 milionů korun.

MSC18_nutritionProgramMadagascar_004-1024×684

Doposud se podařilo Microsoftu udělit téměř 140 grantů neziskovým organizacím, jednotlivcům i firmám z více než 45 zemí. Podrobnější informace včetně formulářů, jak se o grant přihlásit, je možné získat na oficiálních stránkách Microsoftu.

CzechCrunch Jobs