Mileniálky je v pubertě zbožňovaly. Idoly z teenage seriálů se vrací a bodují v hlavních rolích

Joshua Jackson, Adam Brody. Slavní byli hlavně před dvaceti lety, teď ale jedou na vlně takzvané mileniálské nostalgie a bodují v nových seriálech.

jackson-brody

Foto: Disney/Pari Dukovic / Netflix

Joshua Jackson a Adam Brody

0Zobrazit komentáře

Lamači srdcí ze seriálů pro teenagery, kterými si kolem roku 2000 puberťačky oblepovaly stěny svých dětských pokojíčků, se letos na podzim s velkým úspěchem vrátili na obrazovky. Jejich fanynky, kterým aktuálně táhne na čtyřicet, na ně evidentně nezapomněly. Herci Joshua Jackson a Adam Brody se tak stali součástí něčeho, čemu se říká mileniálská nostalgie. Vyvolávají hřejivé vzpomínky na staré zlaté časy, kdy šly oblíbené pořady v televizi v sobotu ráno, internet byl ještě vytáčený přes telefon a neexistovaly sociální sítě.

Aktuálně šestačtyřicetiletého Joshuu Jacksona si český divák bude pamatovat z amerického veleúspěšného seriálu Dawsonův svět, který vznikal mezi lety 1998 a 2003. Jackson v něm hraje Paceyho, kluka, který se zmítá v milostném trojúhelníku s titulním Dawsonem a jeho nejlepší kamarádkou Joey.

Televizní stanici The WB, která byla do té doby považovaná za výrobce hlavně méně kvalitních soap oper, seriál zajistil vysokou sledovanost obzvlášť mezi mladším publikem. Postupně ho pak prodala do padesáti zemí světa. V Česku ho vysílala televize Nova.

Letos na podzim se ale Jackson vrátil. A to ke svému původnímu publiku, které stejně jako on už sice zestárlo, ale obliba milostných zápletek ho neopustila. Americko-kanadský herec mezitím nepřestal hrát, jen se přesunul k vážnějším postavám. Má za sebou například role v dramatickém seriálu Aféra, mysteriózní Hranici nemožného nebo hlavní roli v seriálu inspirovaném opravdovým zločinem Dr. Death.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jacksonovi jsou ale zřejmě milostné trojúhelníky osudné. V jednom se ocitl totiž i ve svém nejnovějším seriálu Doktor Odysea, který měl premiéru letos v září. Jeho postava šarmantního lékaře, který se stará o pacienty na luxusní výletní jachtě a do toho si začne se zdravotní sestrou a bratrem, diváky zaujala. Upoutávku televizní stanice ABC vidělo během dvou dnů téměř osmdesát milionů lidí, což z ní dělá nejsledovanější trailer na nový televizní seriál vůbec. Rekordu výrazně pomohly i sociální sítě, hlavně TikTok. První epizodu pak podle společnosti Disney, pod kterou televize ABC spadá, vidělo během prvního týdne 13,6 milionu diváků.

Trable zamilovaného rabína

Ve stejnou dobu, kdy měl letos v září premiéru Doktor Odysea, pustila streamovací společnost Netflix do světa romantický seriál Tohle nikdo nechce. A v hlavní roli se opět objevil herec, který byl populární především v teenage seriálech před dvaceti lety: Adam Brody. V seriálu O.C., který americká televizní stanice Fox vysílala mezi lety 2003 a 2007, si zahrál dospívajícího intelektuála z bohaté kalifornské rodiny. V ikonických Gilmorových děvčatech se zase objevil jako přítel Lane. A stejně jako Jackson má od té doby za sebou řadu rolí v serióznějších filmech a seriálech. Comeback ale zaznamenal až letos na podzim.

Pětačtyřicetiletý Brody v Tohle nikdo nechce hraje rabína, který se zamiluje do ženy ztvárněné herečkou Kristen Bell. Ta je všechno, jenom ne Židovka. Mezi mladý pár tak vstoupí nejen náboženství, ale také rabínova rodina a následně celé společenství v synagoze. Show se po svém uvedení dva týdny držela na první příčce sledovanosti anglicky mluvených seriálů na Netflixu, během té doby nasbírala přes 26 milionů zhlédnutí a v říjnu už bylo rozhodnuto o natočení druhé řady.

I když to může vypadat jako velmi promyšlený tah, společnost Disney, která oba seriály produkovala, to vykládá jinak. „Tento moment se všem zúčastněným velmi vydařil. Diváci jsou nadšeni, že mohou sledovat, jak se z Brodyho a Jacksona stali skuteční hlavní hrdinové, kteří jsou navíc velmi sexy,“ řekla deníku The Washington Post Sharon Klein, vedoucí castingu v televizním oddělení Disney Entertainment.

Podle Zorianny Zurba, expertky na popkulturu, která působí na Metropolitní univerzitě v Torontu, je mileniálská nostalgie v kurzu. „Umožňuje to mileniálům, kterým je teď mezi třiceti a čtyřiceti lety a kteří už nejsou v hlavním centru popkultury, znovu prožít období života, po němž touží a na něž mají sentimentální vazby,“ řekla pro CBC News.

Podle ní se teď ve filmech, seriálech a obecně médiích projevuje větší posun k lidem kolem čtyřicítky. „Dostáváme mediální obsah, který je znovu pro nás. Je zaměřen na lidi našeho věku, kteří jsou jako my,“ říká. „Jde o pocit, že stále máme další možnosti, i když procházíme jinou životní fází. Pocit, že věci nekončí ve středním věku.“