Miliony do jednoho z nejhodnotnějších fotbalových klubů. Pavol Krúpa chce vydělat na akciích Manchesteru United
Investovat na akciovém trhu můžete doslova do všeho. Nejčastěji se dnes mluví o technologických firmách, jejichž hodnota roste závratným způsobem a pro investory často přináší zajímavá zhodnocení, a nevyhýbá se jim ani slovenský miliardář Pavol Krúpa. Ten však své finance ukládá i do možná ještě zajímavější oblasti – fotbalových klubů.
Prostřednictvím své skupiny Krupa Global Investments (KGI) v posledních měsících nakupoval akcie slavného fotbalového klubu Manchesteru United, protože je přesvědčen, že jsou podhodnocené, a tak na nich dokáže vydělat. Akcie fotbalových klubů jsou přitom něco docela jiného, než známe třeba u technologických firem.
Akciový svět ve fotbale je jiný už tím, že veřejně obchodovatelných klubů, do nichž lze investovat na burze, zdaleka tolik není. Manchester United je jednou z výjimek, která je díky tomu, že ji ovládá americká rodina Glazerů, již přes sedm let obchodována na newyorské burze. A právě v potenciálu ceny akcií na této burze spatřil příležitost Krúpa.
Sedmačtyřicetiletý slovenský finančník, který dlouhodobě žije v Česku, se proslavil tím, že skupoval akcie firem v potížích, a sázel na to, že se zotaví, na čemž následně vydělá. Loni tak například poslal přes 150 milionů korun do americké firmy Cloudera a dříve do Wirecard či Dia. Fotbalové akcie se nicméně chovají trochu jinak. Ani v nich ale není Krúpa nováček, již dříve držel podíl v německém klubu Borussia Dortmund.
Teď si vyšlápl ve světě fotbalu ještě na větší kalibr. Manchester United patří dlouhodobě k nejhodnotnějším a také nejslavnějším značkám a jak napsal deník E15, Krúpa v něm nakoupil za zhruba 22 milionů korun přibližně 60 tisíc kusů akcií. Jejich cena od té doby poskočila na více než 20 dolarů za akcii, což Krúpovi podle jeho vyjádření přineslo zhodnocení zhruba dvacet procent.
To znamená, že hodnota Krúpovi investice je aktuálně přes 27 milionů korun, ale slovenský finančník věří, že na své investici vydělá ještě více. „Věříme, že Manchester United je jednou z nejsilnějších franšízových značek ve světovém sportu, a to nejen ve fotbale. Podle našeho názoru byly jeho akcie hluboce podhodnoceny,“ vysvětluje důvod své investice Krúpa.
Podle něj byla tato situace právě koncem loňského roku, kdy se cena pohybovala na úrovni 16 až 17 dolarů za jednu akcii. Dnes je cena přes 20 dolarů, a pokud bychom se měli z hlediska potenciálu odpíchnout od historického maxima, tak předloni v srpnu se akcie Manchesteru United obchodovaly za více než 26 dolarů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsVývoj akcií fotbalového klubu je však složité predikovat. Na historické maximum se totiž dostaly paradoxně v situaci, kdy se Manchesteru United výsledkově příliš nedařilo, což ostatně platí i nyní. V anglické Premier League je aktuálně nejslavnější klub z Manchesteru na páté příčce a kvůli horším výsledkům nehraje prestižní Ligu mistrů, ze které do klubové kasy plynou velké peníze.
Miliardářská rodina Glazerových však z Manchesteru United udělala perfektně promazaný marketingový stroj, který v obřích příjmech z různých sponzorských smluv a dalších partnerství nezastaví ani slabší výsledkové období. Aktuální tržní hodnota klubu se pohybuje kolem 3,3 miliardy dolarů a Pavol Krúpa je přesvědčen, že má růst.
Podle KPMG měl nicméně v loňském roce vyšší hodnotu jen španělský Real Madrid, byť to nebylo měřeno pouze optikou tržní kapitalizace na burze, ale průsečíkem vícero ukazatelů, jako jsou vysílací práva, popularita, ziskovost, sportovní potenciál i tržby ze vstupenek. KPMG spočítalo hodnotu Manchesteru United na 3,207 miliardy eur, což se přepočteno na dolary se současnou tržní hodnotou na burze liší o téměř 300 milionů dolarů. Potenciál pro růst tedy je.
„Poslední výsledky za 1. čtvrtletí fiskálního roku 2020 ukazují, že komerční výnosy a tržby ze zápasů stále rychlým tempem rostou, a to navzdory slabému výkonu v Premier League,“ vysvětluje Krúpa, který po odchodu ze skupiny Arca Capital, již sám založil, investuje prostřednictvím zmíněné KGI.
V porovnání s jinými fotbalovými kluby v Evropě s podobnou základnou fanoušků, kulturou a povědomím o značce byly podle Krúpy akcie Manchesteru United podhodnoceny, a tak by rád i v případě britského klubu zopakoval podobný scénář jako v Dortmundu. Svou pozici ve zmíněné Borussii Dortmund totiž opustil po úspěšném začátku loňské sezony, kdy akcie BVB dosáhly historického maxima, a Krúpa svou investici zhodnotil o více než 30 procent.
Přestože nelze vývoj fotbalových akcií jednoduše predikovat, protože vedle komerčních aktivit pochopitelně záleží i na sportovních výsledcích klubu (u kterých Krúpa v případě Manchesteru United taktéž věří v rychlé zlepšení), sází KGI také na posílený sentiment investorů vůči anglickým fotbalovým klubům díky nedávné události u konkurenčního Manchesteru City.
„Před několika měsíci prodal největší rival Manchester City 10% podíl americké investiční skupině Silver Lake Partners za 500 milionů dolarů, což posiluje sentiment investorů vůči fotbalovým týmům Premier League. KGI věří, že je jen otázkou času, kdy Manchester United svůj výkon zlepší a bude opět soutěžit o tituly,“ dodává skupina.