Minimální daň pro nadnárodní firmy bude 15 procent, dohodl se svět. Změny pocítí i technologičtí obři
Už roky se představitelé nejvyspělejších zemí světa snaží o zlepšení výběru daní od nadnárodních korporací a velkých technologických firem, s čímž se spojuje i ustanovení vyšší minimální sazby pro takzvanou podnikovou daň. Nyní došlo k zásadnímu rozhodnutí – mezinárodní komunita po dlouhých letech vyjednávání dosáhla shody, která zajistí, že do roku 2023 se minimální sazba zvýší na 15 procent.
S tímto rozhodnutím přišla v pátek Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) s tím, že sjednané změny mezinárodního daňového systému odsouhlasilo 136 zemí a jurisdikcí, které vytvářejí přes 90 procent globálního hrubého domácího produktu. V praxi to má znamenat jak férovější systém pro zdaňování nadnárodních společností, tak nové příjmy do státních kas.
„Náš mezinárodní daňový systém bude díky této dohodě spravedlivější a funkčnější,“ říká generální tajemník OECD Mathias Cormann a dodává, že cílem bude zajistit odvody spravedlivých částí daní všude, kde firmy podnikají a tvoří zisky. „Je to dalekosáhlá dohoda, která zajišťuje, že náš mezinárodní daňový systém bude dobře plnit svůj účel v digitalizované a globalizované světové ekonomice,“ doplňuje.
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj předpokládá, že státy díky rozhodnutí o novém daňovém systému získají jako celek dodatečné daňové příjmy okolo 150 miliard dolarů, respektive zhruba 3,3 bilionu korun. Dohoda by měla vést rovněž k přesunu daní v hodnotě přes 125 miliard dolarů do zemí, kde nadnárodní podniky vytvářejí zisky, píše agentura Reuters.