Mise DART vrcholí. Satelit NASA narazí do asteroidu, pokusí se ho vychýlit z dráhy

Stošedesátimetrové kosmické těleso sice není v kolizní dráze se Zemí, ale pokud by bylo, vymazalo by území velké skoro jako Česko.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dart1

Vizualizace: NASA

Družice DART a její cíl, asteroid Dimorfos, ve vizualizaci

0Zobrazit komentáře

Pokud by na Zemi mířil asteroid schopný zničit civilizaci, mnoho možností, jak tomu zabránit, vlastně neexistuje. Jestliže tedy nevěříte zápletce slavného filmu Armageddon, kde se skupině těžařů vysazených na povrch podaří explozí obří vesmírné těleso rozdělit na poloviny a ty jakoby zázrakem minou Zemi. Ale zpátky do reality. Jeden z prvních experimentů v oblasti planetární obrany právě v těchto dnech vrcholí pod dohledem americké NASA.

Jeho hlavním aktérem je družice zvaná DART, jejímž cílem není nic jiného, než se v pondělí 26. září v rychlosti 6,6 kilometrů za sekundu (téměř 24 tisíc kilometrů v hodině) roztříštit o asteroid zvaný Dimorfos. Toto 160 metrů dlouhé kosmické těleso vzdálené 11 milionů kilometrů od Země se svým nárazem pokusí vychýlit z jeho oběžné dráhy. Dimorfos obíhá kolem své mateřské – o něco málo větší – planetky Didymos. Menší ze dvou objektů v roce 2003 objevil český astronom Petr Pravec.

DART je takzvaný kinetický impaktor, tedy v podstatě půltunová družice opatřená raketovým motorem. Jeho cíl sice není na kolizní dráze se Zemí, ale kdyby byl, mohl by asteroid díky své velikosti vymazat z povrchu zemského například většinu Česka.

Protože sám bude při nárazu zničen, DART již ze svých útrob vypustil sesterskou družici LICIACube z dílny Italské vesmírné agentury. Ta bude mít za úkol náraz pozorovat ze vzdálenosti 55 kilometrů pomocí dvou kamer. Vyfotografuje jak samotný dopad, tak následný výron prachu i kamení a změří velikost změny dráhy.

Jak zásadně se podaří trasu asteroidu vychýlit, je otázkou. Aktuální doba orbitu Dimorfu kolem Didymu činí necelých dvanáct hodin. Nejmenší změna, kterou by vědci mohli ze Země pozorovat, je zpomalení orbitu o 73 sekund. Pokud by ale šlo vše podle plánu, mohlo by se povést zpomalení až o 10 minut. Svou optiku na místo zaměří i Hubbleův a Webbův vesmírný teleskop.

 

dart_header_2_1-min

Přečtěte si takéVesmírná mise DART zjistí, zda lidstvo dokáže pohnout asteroidemVesmírná mise DART zjistí, zda lidstvo dokáže pohnout asteroidem. Pokud by ale mířil na Zemi, nepomůže možná nic

Vědci na zemi budou mezitím napjatě čekat na obrázky z dopadu, skutečný vliv srážky družice s vesmírným objektem na jeho dráhu bude ale možné vyhodnotit až za týdny nebo dokonce měsíce. Vedle měření LICIACube plánuje Evropská kosmická agentura v roce 2024 vyslat sondu Hera, která by měla podrobněji zaznamenat následky dopadu.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Žijte pravidelností! A pak se klidně nechte ráno probouzet spontánně, doporučuje Hynek Medřický

Svou práci zasvětil světlu, svou pozici pojmenoval světelný expert a vlastní denní rytmus světlem řídí. A vlastně někdy řídí i světlo.

Iva BrejlováIva Brejlová

hynek medřický

Foto: Archiv Hynka Medřického

Hynek Medřický, světelný expert

0Zobrazit komentáře

Světlem žije. Jeho prací se stalo o něm mluvit, upozorňovat na jeho vliv a sestavovat zdroje osvětlení tak, aby to pro člověka dávalo smysl. Nakonec z toho vzešla pozice, o které jste asi nikde jinde neslyšeli – Hynek Medřický je totiž světelný expert. Odborník, který vám z hlavy odrecituje řadu vědeckých studií o tom, jak na výkonnost i spánek člověka působí to, v jak osvětleném prostředí se pohybuje.

V rukávu má Hynek Medřický další hromadu návodů a doporučení, co dělat, abyste se dobře vyspali. Sám je samozřejmě plní, zdůrazňuje. A to s jednoznačným zájmem. „Protože chci být zdravý až do smrti, tak vím, že mě k tomu dovede jedině kvalitní a ničím nerušený spánek,“ vysvětluje. Pozvali jsme ho proto na konferenci, kde spánek probereme ve všech jeho polohách a možnostech.

Během večera si se třemi zajímavými hosty řekneme, co jej ovlivňuje. Jak dlouho vlastně spát chceme. A jestli jde spánek nějak hacknout. A nebo úplně naopak – jestli třeba můžeme spánkem hacknout náš výkon. Medřický vidí potenciál světla mimo jiné jako další klíčovou příležitost, kterou lze naše tělo, mysl a naladění ovlivňovat a řídit.

Kromě zmíněného je Medřický i ochránce přírody (což se mimo jiné velmi úzce propojuje s jeho bojem proti nepřirozeně bílému světlu) a vynálezce. Z jeho dílny pochází prokognitivní osvětlení, v jehož popisku stojí, že dokáže přes den stimulovat organismus k aktivitě a večer zase nastartovat regenerační a imunitní procesy, a biodynamická žárovka, která dokáže člověku před spaním pomoct navodit klidový režim.

Na světlo umí pohlédnout z mnoha stran – a dokáže to mimo jiné už v pondělí na naší akci. Jako její ochutnávku jsme s ním připravili pár důležitých rad. Jak tedy vidí spánek Hynek Medřický, světelný expert, a co dělá pro to, aby spánek správně fungoval i pro něj?

***

Mrkněte na akci CzechCrunch Offlajn: Jak dobře spát? Návod na lepší a výkonnější den. Můžeme se zbavit dlouhého usínání? Nebo si spánek smysluplně zkrátit? Měli bychom vlastně chtít se zbavit hodin, během kterých spíme? Přijďte si poslechnout návod na to, co spánek všechno ovlivňuje, a naučit se, jak spát lépe. Vytěžte ze své dřímoty maximum.

***

Co dělám jako první věc po probuzení?
Lehnu si na magnety, po nich se hned cítím líp. A pak si jdu zacvičit. Nakonec se nasnídám.

Co dělám jako poslední věc před usnutím?
Čistím si zuby u oranžové žárovky Vitae.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kolik hodin denně spím? Spím tak pravidelně?
Osm hodin. A ano, naprosto pravidelně. Když mě neprobudí klimatizace od sousedů. Ale to se vyřeší, 28. se stěhuji, abych se pořádně vyspal. Z původního bytu jsem se odstěhoval, protože mě budili sousedi nad námi dupáním. Teď jsem si ten byt pronajal po nich a vracím se.

Spí moje rodina stejně, nebo se někde v tomto smyslu míjíme?
Manželka spí stejně jako já a když jde se psem těsně před spaním, tak nosí oranžové brýle. A ty z mých dětí, které s námi ještě bydlí, spí také tak jako my – pravidelně osm hodin každou noc.

Jaké jsou tři věci, které doporučuji pro lepší spánek?
Pravidelnost, pravidelnost, pravidelnost. To je úplně nejzásadnější. To znamená vždycky usínat přibližně ve stejnou dobu. A nechat se ráno probouzet spontánně. Nepoužívat večer krátké (modré) a střední (zelené) vlnové délky, ani v teple bílém světle. Co používat, to už je na dlouho, ale co ne, to je snadné.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.