Místo chlívku garáž. Dvougenerační venkovské stavení kombinuje v harmonickém rytmu staré s novým

Díky rekonstrukci nahradil původní hospodářskou část zcela nový trakt pojatý v moderním duchu, který přímo navazuje na obnovené původní stavení.

staveni

Foto: Jiří Ernest

Novostavba i rekonstruované stavení v jednom

0Zobrazit komentáře

Sever Čech je z architektonického hlediska velmi zajímavým regionem plným kontrastů. Narazit tu lze na roubené chalupy, vily původních německých továrníků a jejich ve své době honosné fabriky, ale i velká venkovská stavení, která dříve patřila statkářům. Jedno takové si nedávno prošlo rekonstrukcí, která jej proměnila na pohodlné vícegenerační bydlení. Objevujte další zajímavou architekturu v newsletteru Arch.

Načítám formulář...

Kdo chtěl v minulých stoletích postavit na venkově nové místo k životu, většinou mu nestačil jen jeden dům. Bylo zapotřebí postavit také maštal a stodolu, které povětšinou stály naproti obytné budově, případně na ni přímo navazovaly. Tuto koncepci se rozhodli zachovat i architekti ateliéru Skvadra, kteří dostali za úkol provést rekonstrukci jednoho takového stavení na severu Čech.

Jednalo se o objekt, který byl z jedné poloviny vyhrazen životu majitelů a zbytek měl již ryze hospodářský charakter. Neobydlená druhá polovina domu poslední léta chátrala, což došlo do stavu, kdy jí již nebylo pomoci. Architekti se proto rozhodli tuto část domu strhnout a nahradit ji zcela novou částí, která bude vyhrazena pro mladší generaci, zatímco starší dostane původní stavení.

Při její rekonstrukci bylo dohlíženo na dodržení původních principů objektu. „V přední obytné části jsme dbali na navrácení historicky dané proporce domu, členění oken, siluetu štítu, vápennou omítku, zachování kleneb, masivních obložkových dveří a podobně,“ vysvětlují autoři projektu s tím, že stržením druhé části se otevřel prostor pro její moderní pojetí.

venkovske-staveni5

Foto: Jiří Ernest

Za plotem působí stavení nenápadně

Vůbec nejvíce se volnost odráží ve zcela otevřeném proskleném štítu, který pouští do interiéru nově přistavené části světlo a nabízí bohaté výhledy do okolí. Netradičně pojat byl také plášť objektu, který není sněhově bílý jako zbylá část domu, ale dostal keramický obklad, který byl použit i na střeše celého objektu.

S obkladem nové přístavby korespondují také původní cihlová stodola a chlívky, které od domu odděluje zatravněný dvůr s košatým ořechem. Stodola nově slouží coby venkovní kuchyň s posezením a dětská herna, na chlívky zase navazují garáže.

Interiéry obou domů se nesou v minimalistickém duchu a co nejvíce ctí přírodní materiály, přesto jsou v určitém kontrastu. Zatímco původní interiéry ctí venkovskou rustikálnost, vnitřní prostor přístavby se nese v moderním duchu. Přesto jsou oba celky v harmonickém souladu a ukazují, že se dá k tradici přistupovat různými způsoby.

venkovske-staveni4

Foto: Jiří Ernest

Venkovní kuchyně v původní stodole

Diskuze (0)

Novinka

Anonym