Místo hotelu kanceláře. Prázdná parcela u brněnského Moravského náměstí po letech ožije

V Brně bude o další proluku méně. Na parcele, která po mnoho let zela prázdnotou, totiž vyroste kancelářská budova od ateliéru a53 architekti.

landmark_1

Foto: Trikaya

V místě, kde se kříží ulice Milady Horákové a Koliště, vyroste kancelářská budova

0Zobrazit komentáře

V Brně se nachází množství brownfieldů a proluk, kvůli nimž je jihomoravská metropole plná prázdných prostor nevyužitých pro bydlení ani podnikání. Podle aktuálních statistik brněnského magistrátu jejich rozloha v současnosti dosahuje 287 hektarů a patří mezi ně rozsáhlé oblasti jako Špitálka, Zbrojovka nebo jižní čtvrť Trnitá, ale i menší proluky v širším centru města. Jednou takovou je rohový pozemek u Moravského náměstí, který nyní pod taktovkou developerské společnosti Trikaya zaplní kancelářská budova od ateliéru a53 architekti.

Když člověk prochází brněnským centrem a ocitne se u Janáčkova divadla, o několik kroků později, v místě, kde se kříží ulice Koliště a Milady Horákové, mine nárožní parcelu, která poněkud nevzhledně zeje prázdnotou. Jde přitom o lukrativní pozemek přímo za hranicí historického jádra Brna – vzhledem k tomuto umístění byl dlouho v hledáčku developerů, jenže to s ním nebylo příliš jednoduché.

„Na místě plánovaného projektu Landmark stála historicky budova, na kterou v roce 1945 dopadla ruská bomba – od této doby je tam proluka. Často jsem jezdil okolo a toto místo mě vždy velmi přitahovalo. V roce 2013 jsem proto o pozemku začal aktivně zjišťovat informace a začali jsme ověřovat možnosti akvizice,“ vysvětluje Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya.

Veselý, jehož společnost se specializuje na výstavbu rezidenčních i retailových projektů v Brně, zjistil, že pozemek má italského majitele, který na něm plánuje postavit hotel. „Jenže majitel nečekaně zemřel a celý proces prodeje se na nějakou dobu musel odložit. Pozemek následně přešel na jeho děti a i přes poměrně komplikovaný proces se nakonec akvizici povedlo realizovat.“

landmark-4

Foto: Trikaya

Za návrhem objektu stojí ateliér a53 architekti

Místo původně plánovaného hotelu se zde Trikaya rozhodla vybudovat kancelářskou budovu Landmark Office Building, která na osmi podlažích nabídne celkem 7500 metrů čtverečních podlahové plochy. V přízemí vznikne otevřená lobby s recepcí a kavárnou, nad ní začnou postupně vyrůstat prostory pro kanceláře – na ty ve třech nejvyšších podlažích navíc navážou venkovní terasy a dominantou budovy bude terasa střešní, přístupná všem nájemcům.

„Nárožní parcela na brněnské Ringstraße představovala opravdovou výzvu. Dlouhodobě nezastavěná proluka je svázána mnoha regulativy a omezeními. Bylo též nutné reagovat na blízkost historického centra města, sousedství architektonicky výrazných budov a v neposlední řadě složitou dopravní situaci,“ vysvětluje architekt Petr Bořecký z ateliéru a53 architekti, který stojí za návrhem objektu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tvarosloví budovy pak předurčila oblouková uliční čára, díky které nebude mít budoucí pracovní zázemí ostré hrany. Koncept řešení stavby je dle slov architektů postaven na čistých horizontálních a vertikálních prvcích, které zpevňují dané obloukové nároží a ve svém prolnutí vytváří pravidelnou pevnou síť.

„Administrativní budova je transparentní, otevřená a průchozí. Obchodní parter a oboustranná kavárna přinese rozvoj uličního i vnitroblokového městského života. Na střeše budovy se bude nacházet zelená zahrada, která bude sloužit relaxaci budoucím zaměstnancům, zlepší životní prostředí a pomůže chránit budovu a okolí proti přehřívání v letních měsících,“ dodává Bořecký.

Trikaya již pro budovu získala stavební povolení a její realizace by měla začít v první polovině roku 2023. „Jméno projektu Landmark vzniklo poměrně živelně a spontánně. Proluka mezi ulicemi Koliště a Milady Horákové je skutečně ikonické místo – anglicky možné označit jako landmark, proto tento název budovy,“ uzavírá šéf společnosti Trikaya.

landmark-2

Foto: Trikaya

Dominantou stavby se stane střešní terasa se zelení

landmark-1

Foto: Trikaya

Díky novému objektu vznikne také klidný vnitroblok

Půlnoční mše tu zazní poprvé. Církev bratrská v Kladně oslaví Vánoce v novém komunitním centru

V centru chce Církev bratrská pořádat bohoslužby, duchovní programy, ale i pomáhat potřebným či poskytovat terapii lidem v krizi i nemocným.

Eliška NováEliška Nová

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

Sbor Církve bratrské v Kladně

0Zobrazit komentáře

Pozemek pro své komunitní centrum našla kladenská Církev bratrská už v roce 2018 a letos budovu podle návrhu architektonického studia Qarta konečně otevřela. Kromě toho, že tam chce církev pořádat volnočasové aktivity nebo bohoslužby, jde také o velmi povedenou stavbu.

Budova stojí v nové zástavbě kousek od železniční zastávky Kladno město. Architekti z Qarta při jejím popisu používají slovní spojení jako neokázalý výraz, uměřenost materiálů a zároveň velkorysost a intimita.

„Komunitní centrum je součástí komplexního řešení parcely, kam přinášíme drobnou zástavbu rodinných domů. Modlitebnu jsme situovali do zadní části pozemku, kde objekt tvoří přirozenou bariéru k přilehlé trati,“ líčí studio.

Naopak modlitebna je směřována do zahrady, kde láká k tomu, aby ji lidé využívali. „Do zahrady se stavba otevírá skrze betonové loubí svými rozsáhlými okny a využívá tak plně potenciálu místa. V celkovém prostorovém plánu modlitebna pozitivně ovlivňuje prostředí navazující rezidenční zástavby,“ doplňují architekti.

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

Nové místo pro bohoslužby

Stavba zabírá celkem 460 metrů čtverečních. Na nich je umístěná modlitebna včetně provozního zázemí, učebny, malá kavárna a kancelář. Je jednopatrová, převyšuje ji však světlík nad hlavním sálem. Ten je zdrojem bazilikálního osvětlení, které vytváří atmosféru uvnitř centra. Pro celou budovu je ale světlík charakteristický i zvenku. Je profilitový, v ocelové konstrukci a doplňuje železobetonovou pergolu.

Zajímavé je i rozmístění cihel v sále modlitebny. Jejich kladení má symbolizovat život, a tak se do středu ke kříži shlukují, zatímco na druhou stranu řídnou. „Jednoduchost výrazu se projevuje i v práci s materiály, které necháváme přiznané v jejich přirozeném, surovém výrazu. Jde o výrazný cihlový obklad stěn, konstrukční betonové nosníky, skládaný dřevěný trámový strop,“ líčí ateliér Qarta.

„V důležitých místech budovy se tyto všední materiály mění v nevšední architektonické prvky. Plošný cihlový obklad přechází do prostorové mozaiky, dřevěný obklad stěny pak v monumentální vstupní portál. Jedinými uměleckými prvky jsou dva minimalistické kříže,“ dodávají architekti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Církev bratrská v Kladně vznikla už kolem roku 1870. V budově vonící novotou má v plánu pořádat různé duchovní programy, kromě toho chce ale také pomáhat potřebným, poskytovat terapii lidem s vážnějším onemocněním, tělesně postiženým nebo lidem v krizových situacích. Volnočasové aktivity nabízí dětem i dospělým.

Stavbu za 26 milionů korun financovala pomocí peněz z Evropské unie, dlouhodobých půjček a také z příspěvků a darů. První návštěvníky centrum přivítalo v rámci Noci kostelů v červnu. Ve stejný měsíc zde proběhla také první bohoslužba. V novém kostele se nyní odehraje první půlnoční mše.

Sbor Církve bratrské v Kladně

Foto: Qarta

V novém už proběhne i půlnoční mše