Místo, kde myslí na vše. Strávili jsme noc v prvním luxusním lifestylovém hotelu v Praze
Hodili jsme starosti za hlavu a vydali se do hotelu Andaz. Na svět za okny jsme mohli zapomenout v prostorách inspirovaných českými legendami.
Stojíme před majestátní solitérní budovou bývalého Cukrovarnického paláce. Velkoformátová okna nám kvůli závěsům neprozrazují příliš z toho, co se skrývá za nimi. Napovídá nám jen zlatý nápis Andaz, který se poměrně nenápadně blýská nad vchodem. Automatické dveře se otevírají a vcházíme do světa, který zde vytvořili ostřílení architekti pro americkou síť luxusních hotelů Hyatt. Před sebou máme noc, během níž zjistíme, jaké to je přebývat v přepychovém lifestylovém hotelu, inspirovaném českými bájemi a pověstmi.
Objekt, v němž hotel Andaz vznikl, zná dobře každý Pražák. Mnoho let jsme ho míjeli a hlavou se nám honily myšlenky na to, jak velká škoda je, že tento solitér, o který jako by se opírala Jindřišská věž, zůstává v tak zbědovaném stavu. Změna přišla ve chvíli, kdy celou budovu obalilo lešení a pod taktovkou developerské společnosti UBM se rozběhla nákladná konverze v hotel.
Developeři přitom museli respektovat fakt, že se jedná o kulturní památku. Architekt David Lukas, který měl rekonstrukci na starosti, tak v návrzích počítal se zachováním původních oken, dveří, štukové výzdoby i krbů. Při proměně místa navíc společnost UBM úzce spolupracovala s památkáři, aby byla co nejvěrněji zachována historická hodnota budovy s její autentickou atmosférou.
Přeměna vnitřních prostor probíhala pod taktovkou dvorního architektonického studia společnosti Hyatt, Brime Robbins, které sídlí v Madridu a které vedou Američan Garrett Robins se Španělkou Mariou Brime. Oba v době rekonstrukce přijeli do Prahy, aby mohli načerpat potřebnou inspiraci. A vzhledem k umístění hotelu v historicky cenné části města se rozhodli celý koncept pojmout tak, aby odrážel české báje a pověsti – opředené oparem mysteriózna a lákající k objevování tajuplných zákoutí Prahy.
„Jako základ designového pojetí si architekti vybrali legendu o Bruncvíkovi. V celém interiéru se tak prolíná množství prvků, které odrážejí známou legendu českého knížete,“ vysvětluje nám Lenka Fabiánová, která má v českém Andazu na starosti marketing. A ukazuje nám na plastiky lvů a mečů na chodbách nebo krásné dřevěné intarzie lva a rytíře, které zdobí panel u výtahu a také jeho vnitřek.
„Když procházíte chodbou, která propojuje část u vchodu s recepcí, můžete si všimnout, že se na jejích zdech střídají výjevy z českých pověstí. Dívá se na vás kněžna Libuše nebo Golem. A právě kněžnu Libuši nám navíc moderně ztvárnila česká výtvarnice Barbora Idesová, jelikož tato pověst posloužila jako předloha pro ilustrace na menu a jiných prvcích baru Mez, který je v přízemí hotelu,“ dodává Fabiánová.
Při bližším zkoumání zjišťujeme, že celý hotel je protkaný uměním, jež má návaznost na české pověsti, historii a pražské dominanty. U vchodu se nachází skleněná instalace inspirovaná pražským Orlojem od sklářky Venduly Prachlové, v baru je kromě zmíněných ilustrací dominantní také plastika vycházející z motivu Zlaté uličky od výtvarníka Miguela Rodrigueze. V lobby se vyjímá obraz Franze Kafky od Jakuba Tytykala nebo golem od Dany Bartoníčkové.
Člověk by tak mohl strávit hodiny jenom ve společných částech hotelu a stejně by nedokázal vstřebat všechny elementy, které se zde Robins a Brime rozhodli použít. Společenský prostor je rozdělený do tří tematických částí – první odkazuje na knihovnu ve Strahovském klášteře, druhá vzdává hold sklářskému řemeslu, kterým je Česko proslavené, a třetí navazuje na dobu vlády Rudolfa II. a jeho fascinaci alchymií.
Interiér hotelu se navíc pravidelně proměňuje, alespoň tedy některé jeho části. „Andaz rád podporuje mladé umělce a především chce v rámci Prahy vnést lokální dovnitř a mezinárodní ven. Hostům chceme ukázat, co náš trh se současným uměním nabízí, proto v lobby vystavujeme tvůrce, které zastupuje galerie DSC. V současné době zde běží výstava s názvem Girl Sculpture Now!,“ popisuje dále šéfka marketingu. Aktuální expozice je tak zaměřená ryze na tvorbu mladých sochařek, které se zde budou střídat ve dvouměsíčních intervalech. Do konce září zde vystavuje umělkyně Nikola Emma Ryšavá.
Kouzelná zimní zahrada
Obdivovat zdařilou práci architektů a výtvarníků bychom mohli donekonečna, ale jelikož nás čeká v hotelu jen jedna noc, přesouváme se do pokoje. Naším útočištěm se stává Wintergarden suite, jehož název se nám po vstupu rychle objasňuje. Dominantou tohoto pokoje je totiž místnost připomínající zimní zahradu, umístěná ve věži, jejíž obvod lemují krásná arkýřová okna.