Místo ledu virtuální realita. Český tréninkový systém Sense Arena používají i hokejisté v NHL
Platforma Sense Arena prorazila na zámořském trhu. Nyní získává investici od J&T Ventures, díky které se rozšíří do dalších sportů.
Před několika dny odstartovalo ve Finsku hokejové mistrovství světa a sportovní fanoušci sledují výkony reprezentačních výběrů, včetně toho českého, v boji o zlato. A možná i mezi účastníky šampionátu byste našli sportovce, kteří se na vrcholové výkony připravují s pomocí technologie českého startupu Sense Arena. A to údajně až čtyřikrát efektivněji než na ledě.
Místo kluziště stačí brýle pro virtuální realitu, díky kterým dokážou profesionální hokejisté trénovat ještě efektivněji než na stadionu. A to díky vyššímu počtu opakování tréninkových úkonů nebo možnosti provádět je v různých stupních rychlosti i složitosti. Právě takovou technologii vyvíjí česká Sense Arena, jež si prorazila cestu i do hokejových klubů zámořské NHL. Nyní ji ve vývoji, jehož součástí má být i multisportovní metaverse aplikace, podpoří desítkami milionů korun další investoři.
„Věřím – a neustále se mi to potvrzuje –, že možnosti využití moderních technologií včetně virtuální reality v tréninku sportovců jsou téměř bez hranic. Náš tým se na obou stranách Atlantiku za posledních šest měsíců ztrojnásobil. Aktuálně pracujeme na tréninkové platformě pro další sport, jejíž představení plánujeme letos v létě,“ prozrazuje zakladatel Sense Areny Bob Tetiva.
„Naprostou novinkou bude pak spuštění zcela nové multisportovní metaverse aplikace určené pro širší sportovní veřejnost,“ pokračuje Tetiva, jehož tým nyní získal výraznou posilu. Celkem tři miliony dolarů, bezmála 71 milionů korun, do Sense Areny vkládá fond J&T Ventures s přispěním dosavadních investorů, fondu Miton a společnosti Syner. Celkem už startup získal 5,5 milionu dolarů, v aktuálním přepočtu téměř 130 milionů korun.
Sense Arena na český a vzápětí americký trh vstoupila na přelomu let 2018 a 2019, dnes tréninkový nástroj pro hráče i brankáře využívá přes 30 profesionálních hokejových týmů Evropy, Kanady i Spojených států – z toho pět klubů NHL a osm dalších ze zámořské národní vysokoškolské asociace NCAA.
Mezi největší hvězdy, které platformu pro své herní myšlení využívají, patří například Philipp Grubauer ze Seattle Kraken, Drew Commesso z Boston University nebo Devon Levi z Northeastern University. Kromě toho jde o několik tisíc mládežnických a juniorských sportovců, celkem už tréninkem ve virtuální realitě prošlo 10 tisíc uživatelů s více než 1,2 milionu cvičení.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Příběh Sense Areny sledujeme už od roku 2018, kdy se stala vítězem soutěže Vodafone Nápad roku. Ohromilo nás, jak suverénně se Bob Tetiva se svým týmem dokázal prosadit na severoamerickém trhu, jak rychle během covidových uzávěr přišel s dostupným produktem pro domácí použití, který dnes tvoří většinu prodejů, i to, že už teď má v hledáčku virtuální sportoviště budoucnosti. Těšíme se, že další úspěšnou kapitolu budeme psát společně,“ říká spoluzakladatel J&T Ventures Martin Kešner.
Podle vyjádření samotného startupu je Sense Arena zaměřená na trénink hráčova mozku, přičemž virtuální trénink má být čtyřikrát efektivnější než na ledě, a to právě díky možnosti jednoduše opakovat cvičení podle potřeby. Na vývoji platformy spolupracuje také díky vědeckým projektům a výzkumu s Univerzitou Karlovou a univerzitou Stevens Point v americkém Wisconsinu.