Místo peněz od lidí shání otázky. Audiostřílečku už nevidomí čeští tvůrci vydali, teď prověří váš mozek
Zrakově postižení vývojáři z Kikiriki Games ukazují, že nevidomí mohou hry hrát i vyrábět. Ale i to, že si je plnohodnotně užijí i vidoucí lidé.
Menší herní studia běžně chodí na crowdfundingové portály pro peníze od komunity. Ale chodit mezi lidi pro herní obsah, to už je mnohem méně obvyklé. Právě takovou cestou se však vydal český startup Kikiriki Games založený Janou a Milošem Kuklovými při tvorbě své nové, kvízové hry The Brave Brain. Neobvyklost jejich počinu navíc podtrhuje skutečnost, že hru tvoří zrakově handicapovaní vývojáři a nevidomým hráčům bude plně přístupná.
Jejich první hra byla výjimečná. Byla to střílečka na mobily, kterou ovládáte pomocí sluchu. Nesledujete nepřátele na obrazovce a nedostáváte je pod zaměřovač, abyste je zlikvidovali. Místo toho se v roli princezny orientujete tím, jaké zvuky pohádkové příšery vydávají. Titul To the Dragon Cave, který si bez problémů zahrají i zrakově postižení, totiž vyvíjeli i nevidomí vývojáři z Kikiriki Games v čele s Janou Kuklovou.
Jenže jak sama zakladatelka herního studia zmiňovala v dřívějším rozhovoru pro CzechCrunch, startup, který rozjela spolu se svým manželem, nechce dělat prostě hry pro nevidomé. Ale takové, které jsou určené pro běžného hráče, avšak díky inkluzivnímu designu a přístupnosti si je zahrají i zájemci se zrakovým handicapem. Chystaná novinka The Brave Brain je právě taková. A zatímco v první hře české firmy hrála hlavní roli akce, teď půjde o vědomosti.
The Brave Brain vyjde taktéž pro mobily a v jádru to je znalostní kvíz. Pro jeho dokončení se teď Kikiriki Games obrací na komunitu. Nikoliv kvůli crowdfundingovému financování, ale kvůli crowdsourcingovému sběru otázek. „Samozřejmě by bylo mnohem jednodušší, kdybychom koupili už připravené otázky. Ale my jsme se s manželem pustili do vývoje her, protože máme radost z toho, když můžeme pro druhé vytvářet něco zábavného a neotřelého,“ vysvětluje Kuklová.
Prostřednictvím online formuláře tak můžete ke zrodu hry přispět i vy – odměnou přispěvatelům budou herní bonusy, na ty nejaktivnější čekají dokonce fyzické odměny. Záludné dotazy navíc nejsou tematicky omezené a prověří znalosti z různých oborů. „Když teď otevřu databázi, tak se v ní střídají různá témata. Vedle geografických otázek je otázka na Pána prstenů nebo třeba nějaký matematický špek,“ přibližuje vývojářka.