Místo pouště mrakodrapy. Egypt staví nové hlavní město, zakázku za desítky milionů získali i Češi
Nejvyšší budova Afriky i Wi-Fi vysílaná z pouličního osvětlení. Nová metropole Egypta má být kromě jiného nabitá technologiemi, které dodají i Češi.
Jde o projekt za desítky miliard eur, který poušť postupně přeměňuje na město, které se má podle plánů stát jedním ze světově nejmodernějších. Toho má dosáhnout třeba nejvyšší budova kontinentu, umělá inteligence i chytré osvětlení. A chybět nebudou ani rozsáhlé zelené plochy, golfová hřiště nebo zcela nové úřady. Významnou zakázku na projektu, z něhož se má stát nové administrativní hlavní město Egypta, situované zhruba 40 kilometrů na východ od Káhiry, teď získali i Češi.
Společnost 2N Telekomunikace, která sídlí v Praze, získala v jedné z budovaných čtvrtí největší tendr na přístupové technologie, respektive velmi moderní domovní interkomy spojené s řadou technologií, a to v řádech vyšších desítek milionů korun. V Česku poměrně neznámá firma má devadesát procent zakázek ze zahraničí a dodává své produkty do řady velkých a zajímavých projektů.
Doma je mají například přední hráči z ligy amerického fotbalu NFL a basketbalové NBA, objevují se ve vile otce popkulturní filmové ságy Star Wars George Lucase a jsou také v ústředí Twitteru, centrální kolumbijské bance i na závodním okruhu formule 1 v belgickém Spa.
Ve čtvrti, která je součástí Madinaty, jednoho z celků nového hlavního města, půjde o tři stovky vstupních IP interkomů a deset tisíc odpovídacích jednotek, včetně patentované technologie, která zajišťuje namísto jakéhokoliv přístupového klíče používání telefonu, aniž by ho člověk musel vytahovat z kapsy a k přístrojům přikládat. Technologie totiž pozná, že je člověk poblíž, že chce do dveří vstoupit – a především že právě on má k tomu oprávnění.
Zajistit takové zařízení pro oblast, která se teprve mění z pouště na velkoměsto, není jednoduché. Interkomy mohou být v takovém podnebí na slunci snadno vystaveny teplotám až 100 stupňů Celsia, před kterou potřebují ochránit své procesory, ale teplotu nemohou vyvést na plochu, které se lidé dotýkají – při ovládání by se spálili. Výrobky při testování vydržely i přejetí tankem.
Bezpečnostní ekosystém, který lze okolo interkomů vystavit, z nich navíc dokáže ukládat záznam z kamer, tudíž všechny obličeje příchozích lidí se dají uložit. Mimo jiné z nich lze sestavit i posloupnost událostí – a recepční mohou na dálku číst údaje z dokladů. Firma loni dosáhla obratu ve výši dvou miliard korun, přičemž zaměstnává už 460 lidí, třetina má pozici ve výzkumu a vývoji.