Místo televizí úsporná energetika. Panasonic bude v Plzni vyrábět půl milionu tepelných čerpadel ročně

Jen letos v Česku stoupl zájem o tepelná čerpadla o 50 procent. Evropská komise chce do roku 2030 v EU instalovat 30 milionů jednotek.

Luboš KrečLuboš Kreč

Venkovní tepelná čerpadla

0Zobrazit komentáře

Máloco tak dobře ilustruje proměny ekonomiky v roce 2022 jako rozhodnutí japonské společnosti Panasonic mohutně investovat do továrny u Plzně, aby mohla během pár let začít chrlit stovky tisíc tepelných čerpadel ročně. Ještě nedávno se v ní přitom vyráběly televize a DVD přehrávače. Jenže zatímco poptávka po nich v Evropě klesá, čerpadla zažívají kvůli energetické krizi boom.

Panasonic chce investovat postupně do roku 2026 zhruba 145 milionů eur (přes 3,5 miliardy korun), aby v Plzni výrazně posílil výrobu tepelných čerpadel typu vzduch-voda. Do fiskálního roku, který končí v březnu 2026, chce zvýšit roční výrobní kapacitu na půl milionu jednotek, oznámila centrála Panasonic Corporation v japonské Ósace.

Podnik přijme stovky lidí, při plném vytížení linek by to mohlo být podle informací ČTK až 2 000 zaměstnanců. Generální manažer Panasonic AVC Networks Czech Radek Vach uvedl, že teď začíná rekonstrukce plzeňského závodu, kde letos v březnu skončila výroba televizorů.

„Spouštíme velmi širokou promo kampaň na nábor. Potřebujeme do budoucna stovky zaměstnanců,“ řekl Vach. Podle šéfa podnikových odborů Jana Dvořáka je nyní v továrně asi 350 kmenových pracovníků a asi stovka agenturních, kteří vyrábějí hlavně tepelná čerpadla (zatím jen jejich vnitřní jednotky) a menší počet lidí ještě blu-ray přehrávače a rekordéry.

Po tepelných čerpadlech je v Evropě aktuálně obří zájem. Tuzemská Asociace pro využití tepelných čerpadel v srpnu uvedla, že jen v Česku letos meziročně stoupla poptávka o 50 procent a že se tu prodá přes 45 tisíc kusů. Británie i Německo hlásí nárůst poptávek dokonce o stovky procent. Evropská komise pak v rámci snahy zbavit se závislosti na ruském plynu vyhlásila plán instalovat v rámci EU do roku 2030 na 30 milionů tepelných čerpadel. Celý trh momentálně tedy nejvíc trápí nikoli malý zájem, ale totální převis poptávky nad nabídkou. A právě proto se Panasonic rozhodl plzeňskou výrobu posílit.

Rozšířená produkce tepelných čerpadel, kdy budou z plzeňských výrobních linek sjíždět také venkovní jednotky, má začít od dubna 2023 a dále se do ní bude investovat a kapacita se bude zvyšovat až do roku 2026. „Jsme a budeme jedinou centrálou Panasoniku (na výrobu tepelných čerpadel) pro celou Evropu,“ dodal Vach. Venkovní jednotky dnes vyrábí korporace v Malajsii a do Evropy se vozí loděmi. Kromě Panasoniku jsou největšími světovými výrobci čerpadel koncerny Mitsubishi, Carrier nebo Danfoss.

Fotovoltaika na střeše

Panasonic AVC Networks Czech zahájil v Plzni výrobu tepelných čerpadel v roce 2018, vnitřních jednotek dnes vyrábí desítky tisíc ročně a jejich produkce podle Vacha meziročně násobně roste. V Evropě se teď v době energetické krize snižuje spotřeba plynu a dalších fosilních paliv a posiluje se elektrifikace. Panasonic chce rychle vytvořit výrobní kapacitu, která by poptávku uspokojila.

„Výroba tepelných čerpadel se meziročně znásobuje kvůli zelené politice Evropy, Green Dealu a nedostatku plynu vinou války na Ukrajině,“ uvedl Vach. Lidé teď podle něj panikaří a chtějí měnit plynové kotle. A všechny státy EU včetně Česka dotují tepelná čerpadla a fotovoltaiku.

Podnik letos v březnu ukončil výrobu televizorů. Loni v říjnu uvedl, že ji přesouvá z Plzně do externí společnosti, jak to několik let dělá většina firem v oboru, a loni v říjnu slíbil, že rozšíří výrobu tepelných čerpadel. „Začali jsme rekonstruovat továrnu hned po ukončení výroby televizorů. Během té doby ale poptávka po tepelných čerpadlech v Evropě vinou války na Ukrajině a nedostatku plynu dramaticky rostla,“ připomněl Vach.

suv-hp

Přečtěte si takéZájem o soláry stoupl desetkrát. Pro elektroauto je každá fotovoltaika maláZájem o soláry stoupl desetkrát. Pro elektroauto je ale každá fotovoltaika malá, říká průkopník

Potvrdil také, že ve fiskálním roce od dubna 2025 do března 2026 jich chce firma vyrobit 500 tisíc kusů, tedy vnitřních a vnějších jednotek. Podle zatím nepotvrzených informací má být v Plzni výhledově také vývojové oddělení.

Tepelná čerpadla vzduch-voda, která sbírají a využívají teplo ze vzduchu, vypouštějí méně emisí oxidu uhličitého než konvenční spalovací kamna na fosilní paliva. Systém Panasonic A2W je vybaven technologií, která umožňuje topným tělesům udržet si topný výkon i při nízkých venkovních teplotách, uvedla firma.

Kvůli ukončení výroby televizí mělo do letošního března z firmy odejít 400 nebo 450 kmenových lidí. Podle Vacha jich firma nakonec propustila o necelou stovku méně, protože se zachránily desítky lidí pro velkovýrobu tepelných čerpadel. Propuštěné zaměstnance si rozebraly okolní firmy z průmyslové zóny Borská pole. Panasonic v Plzni v dobách největšího rozmachu výroby televizí zaměstnával až 7 500 lidí, z toho asi třetinu kmenových.

Vrchol měl v roce 2010, kdy vyrobil 3,9 milionu televizorů. Poslední fiskální rok to byl už asi jen milion. Panasonic otevřel továrnu na televizory v Plzni v roce 1997. Další závody na výrobu autorádií má Panasonic v Pardubicích a v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku vyrábí elektronické součástky.

S využitím ČTK.

Načítám formulář...

Diskuze (0)

Novinka

Anonym