Místo terminálu stačí mobil. Službu společnosti Visa v Česku využívá přes deset tisíc obchodníků
Technologie NFC umožňuje zákazníkům přes telefon kartou platit a podnikatelům platby i přijímat. Třeba přes aplikaci GP tom.
Stovky tisíc Čechů už běžně k platbám u obchodníků místo plastových karet využívají své mobily. Technologie NFC, která takové placení umožňuje, přitom dokáže fungovat i obráceně, tedy na přijímání plateb. Z telefonů se tak stávají platební terminály, a to bez dalšího speciálního hardwaru. Takovou službu pod názvem Tap to Phone obchodníkům v Česku nabízí od února loňského roku Visa ve spolupráci s aplikací GP tom od Global Payments. Dnes už ji využívá více než 11 tisíc podnikatelů.
„Čím dál víc lidí očekává, že svou kartou zaplatí kdekoli, ale na mnoha místech dnes stále neuspějí. Narazí například na venkovních trzích, u stánků s občerstvením a v různých rodinných podnicích. Na překážky spojené s běžným přijímáním karet narážejí miliony živnostníků a malých firem po celém světě. Proto Visa pracuje na tom, jak digitální platby spotřebitelům zpřístupnit,“ popisuje Marcel Gajdoš, generální ředitel společnosti Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko.
Řešení právě pro takové případy nabízí program Tap to Phone, díky němuž mohou zákazníci bezkontaktně zaplatit přiložením karty či vlastního mobilu k obchodníkově telefonu, na kterém je nainstalovaná aplikace GP tom. Oproti tradičním řešením například od bank tak podnikatelé nemusí investovat do dalších zařízení.
Využívání Tap to Phone je zdarma, obchodník zaplatí pouze jednorázový poplatek za inicializaci 10 eur (250 korun) a Visa neúčtuje žádné další pravidelné platby. Uživatel platí jen poplatky z transakcí ve výši 1,99 procenta z jejich celkového objemu. Při měsíčním objemu plateb nad 100 tisíc korun pak poplatek klesá na 1,59 procenta.
Na pozadí služby funguje bezkontaktní a bezdrátová komunikační technologie NFC (z anglického near field communication). Ta s pomocí rádiových vln umožňuje přístup k digitálním informacím a výměnu dat na vzdálenosti několika centimetrů a patří ke standardní výbavě mobilních telefonů.
Takzvaný „terminál v mobilu“ Visa spustila v Česku a na Slovensku již v únoru 2021, od té doby si jej v tuzemsku pořídilo už 11 tisíc podnikatelů. Nejčastěji jde o taxikáře, kurýry, stánkaře na koncertech, podnikatele v pohostinství a na farmářských trzích, lékaře či veterináře.
Následně novinku Visa představila v Rumunsku, Maďarsku, Rakousku, od letošního května v Německu a v červnu se má spustit také ve Španělsku. Česko tak do určité míry fungovalo jako testovací pole služby, jejíž úspěch na trhu si společnost pochvaluje.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.