Mistrovství světa v ragby se blíží. Češi doufají, že přivede do tuzemských klubů nové hráče

Česká rugbyová unie chystá vysílání zápasů z šampionátu v pražských Riegrových sadech. Lidé si také budou moct tento sport zahrát.

Eliška NováEliška Nová

Francouzský tým bude hrát letos na mistrovství světa v ragby doma

0Zobrazit komentáře

Před osmi lety to působilo na obrazovkách České televize jako zjevení. ČT Sport tehdy odvysílala nejvíc zápasů z mistrovství světa v ragby. Tím, že se odehrávalo v Londýně, nám bylo blíž, minimálně časově. Češi tehdy začali zápasy sledovat a poznávat mlýny a skládky. Letos na to chce Česká rugbyová unie navázat.

Ragbyový šampionát se koná vždy jednou za čtyři roky a to z něj činí atraktivní podívanou. Byť právě před čtyřmi lety zájem v Česku trochu opadl. Důvodem byl především časový posun – mistrovství se odehrávalo v Japonsku, a zápasy se tak většinou vysílaly v přímém přenosu v noci nebo brzy ráno. Letos se utkání vracejí na starý kontinent, a to do Francie. Česká rugbyová unie si od toho slibuje nový zájem o tento sport.

„Úspěchem bude jakékoli dítě, které se přihlásí do ragby klubu, ze kterého se stane budoucí ragbista a ideálně i budoucí reprezentant,“ říká Kateřina Frýdlová, která má v organizaci na starosti pořádání akcí.

Fanouškovský kult má podpořit vysílání zápasů v pražských Riegrových sadech, kde bývá pravidelná základna například i pro mistrovství světa v hokeji. Výhodou je především velké plátno a také fakt, že když křičíte v davu, zní to o mnoho lépe než jekot osamělého fanouška s šálou v obýváku. „Kapacita Riegrových sadů je zhruba tisíc až dvanáct set diváků, což vychází právě z návštěvnosti na mistrovství světa v hokeji. My budeme rádi za pět set až tisíc diváků, záleží ale samozřejmě i na počasí,“ líčí Frýdlová. Ať už tam, nebo tam, očekává se, že na České televizi bude ragbyový šampionát sledovat čtvrt milionu diváků.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ve vinohradském parku čeká diváky bohatý doprovodný program, a to v prvních třech úvodních dnech mistrovství, tedy od pátku 8. září až do neděle 10. září. Lidé si například budou moci tento sport s původem v Anglii vyzkoušet. Například v areálu Tělovýchovné jednoty Sokol na Královských Vinohradech, který se nachází ve stejném parku, a to po všechny tři dny. Diváky ale čeká především úvodní zápas, ve kterém se utká domácí Francie s patrně nejoblíbenější týmem na celém světě – novozélandským All Blacks, který láká především pro úvodní maorský bojový tanec haka. V sobotu se budou konat hned čtyři zápasy mistrovství, všechny je přitom možné zhlédnout právě v oblíbením parku. Další zápasy budou následovat, a to až do 28. října, kdy šampionát končí.

Češi se ukáží v evropském Super Cupu

Byť Česko na mistrovství světa ve Francii chybí, zážitek to i tak bude obrovský. Na své si nakonec přijdou i ti fanoušci, kteří trvají na tom, že chtějí přát vlastnímu týmu. Od listopadu totiž poběží také mezinárodní klubová soutěž, kterou pořádá Rugby Europe, kde se představí hráči do 23 let. A tam si zahrají i čeští Bohemia Rugby Warriors. Soutěž Europe Super Cup by se přitom měla minimálně dvakrát hrát i v české metropoli, konkrétně na Národním ragbyovém stadionu Markéta na Břevnově. Do turnaje nastoupí kromě Česka také Portugalsko, Španělsko, Nizozemsko, Belgie, Rumunsko, Gruzie a Izrael.

Česko má s Rugby Europe podepsanou smlouvu na dva roky. „Cílem je získat zkušenosti z výkonnostní soutěže a zjistit, jak se pohybujeme, na jaké úrovni jsme schopní hrát a naučit se v tom fungovat. Konkrétnější cíle si chceme klást až v příštím soutěžním ročníku v roce 2024,“ líčí sportovní ředitel České rugbyové unie a bývalý profesionální hráč Roman Šuster s tím, že Super Cup tak čeští diváci uvidí letošní i příští rok.

Česko si každopádně v ragby letos už jedno obrovské vítězství připsalo. V květnu vyhrálo zápas proti Izraeli, který se konal ve středočeských Říčanech, a posunulo se tak v rámci mistrovství Evropy v žebříčku výš. Teď se tedy nachází v pomyslné pyramidě v úrovni Trophy, nad ní už je jen úroveň Championship, což je nejvyšší evropská soutěž. A právě na tu si Česká rugbyová unie nyní brousí zuby. Výš už je jen Six Nations neboli Pohár šesti národů, který se považuje za neoficiální evropský šampionát. Hraje v něm ale pravidelně jen šest účastníků – Anglie, Skotsko, Wales, Irsko, Francie a Itálie. Česko se má tak v Evropě šanci dostat nejvýš právě do Rugby Europe Championship. Dál už vede cesta jen na mistrovství světa. Zatím si ho fanoušci musí užít bez Česka.

CzechCrunch Jobs