Mít gule na to pomáhat. Gastronadšenec vyměnil kancelář za food truck, kde dává práci handicapovaným
Sociální podnik GULE vytváří pracovní příležitosti pro osoby s handicapem. S jeho zakladatelem Martinem Ballatym jsme si povídali o jeho zrodu.
Pro Martina Ballatyho byla gastronomie vždy velkým koníčkem, kterým si zpestřoval svůj každodenní život i objevování cizích krajů. Paralelní linkou, která ho doprovázela už od dětství, byl zároveň hlubší vhled do života s člověkem s postižením. Jeho starší bratr má totiž kombinovanou vadu, což u Ballatyho odstartovalo zájem o to, jak efektivně pomáhat handicapovaným. Dnes je tomu pět let, co tyhle dva zdánlivě neslučitelné zájmy spojil. Založil projekt GULE a začal provozovat food truck, jehož tým tvoří zdravotně znevýhodnění zaměstnanci.
Název projektu, na němž Martin Ballaty začal pracovat v roce 2017, je zkratka pro Gastronomie umožňující lidem existovat. Zároveň se v něm odráží příběh Ballatyho – dle jeho slov totiž potřeboval „gule“ na to, aby se vůbec do něčeho takového mohl pustit. Cítil, že kdyby se do praxe v sociálních podnicích pustil příliš brzy, velmi rychle by se dostavilo vyhoření.
„Vzhledem k tomu, že má můj brácha postižení a studoval jsem resocializační pedagogiku, jejíž součástí byla praxe na stacionářích, na kontakt s handicapovanými lidmi jsem byl zvyklý. Přesto jsem si nedokázal představit, že by to byl hned po vystudování můj denní chleba,“ vypráví Ballaty, zatímco se na mě usmívá z okénka svého nejnovějšího přírůstku, stánku s výběrovou kávou a sušenkami Gookies.
Pomáhat ale chtěl. Když se tak po studiích naskytla pracovní příležitost na magistrátu na odboru evropských fondů, kde mohl začít působit jako projektový manažer pro oblast sociální inkluze, usoudil, že by to pro něj mohla být ta správná cesta. Po pěti letech v kanceláři ale dospěl k tomu, že už má dostatek odvahy na to pustit se do vlastního sociálního projektu – a chtěl, aby šlo o projekt v oblasti gastronomie.
„Se ženou jsme si ale nejprve udělali takovou mezizastávku v Austrálii, kde jsme byli několik měsíců. Měl jsem tak prostor, abych se rozmyslel, co chci vlastně dělat. Věděl jsem, že chci mít vlastní food truck, zároveň jsem ale nechtěl dělat hamburgery a hot dogy, protože takových food trucků byla tou dobou už spousta. Spíše mě to táhlo ke sladkému, takže první nápad na koncept se jmenoval Oh Crap. Název napovídá, že šlo o palačinky,“ směje se podnikatel a nepopírá svůj zápal při hře se slovy.
Aha moment přišel při návštěvě festivalu jídla v Melbourne, kde žije početná řecká komunita. A v jednom stánku zde Řekové dělali svou specialitu – malé koblížky zvané loukoumades. Pamětníci si jistě vzpomenou na legendární stánek s malými koblížky, který stál na přelomu milénia na pražské Národní třídě u obchodního domu Máj. A je pravda, že s tímto nápadem Ballaty uhodil hřebíček na hlavičku, protože od té doby, co stánek zmizel v propadlišti gastronomických dějin, se podobný koncept zatím neobjevil.
„Koblížky se mi moc líbily, navíc šly dobře přenést do českých podmínek. Stačilo jen vymyslet recept na vlastní tvarohové těsto. Ve stánku u Řeků jsem také okoukal jejich speciální dávkovač, který vytvoří identické kuličky a vy nemusíte na nic sahat. V Česku jsem ho ale musel nechat vyrobit na míru,“ vysvětluje Ballaty.