Mladí Češi sází vše na jednu kartu. S aplikací pro duševní zdraví jedou do USA, aby nalákali investory a milion lidí

Iva BrejlováIva Brejlová

founders_diblik_kopecky-minStory

Foto: Qusion

Jiří Diblík a Ondřej Kopecký, zakladatelé studia Qusion a aplikace VOS.health

0Zobrazit komentáře

Aktuálně ji vyzkoušelo sto tisíc lidí, ale Jiřímu Diblíkovi a Ondřeji Kopeckému je to málo. Jejich aplikace pro péči o duševní zdraví VOS.health má podle nich potenciál do konce roku narůst třeba desetkrát. Věří jí natolik, že dokonce opouštějí své studio Qusion, jehož obrat v letošním roce mířil ke 20 milionům korun. Do VOS.health ale už investoři vložili milionů rovnou 25. Tvůrci aplikace ji i proto právě jedou pošťouchnout do akceleračního programu do San Franciska. Ale ani tam nehodlají skončit.

Jiří Diblík přiznává, že se za poslední dny mnohokrát zapotil. Stačilo mu na to přejít z jeho dočasného ubytování do coworkingu – poblíž mexického Tulumu při aktuálním počasí a vlhkosti to ani nejde jinak. „Opravdu makáme,“ přesvědčoval mě při videohovoru. Myslel tím kromě sebe i Adama Zvadu z GoDeliver a Martina Mazance z Fitify.

Spolu se předem domluvili na tom, že Mexiko je ideální země na strávení 14denního přechodného období před tím, než odcestují do Spojených států. Kvůli koronavirovým opatřením je to nejjednodušší způsob, jak se do země z Evropy dostat. Všichni tři spoluzakladatelé startupů tam přitom potřebují strávit příští tři měsíce. To aby mohli procházet akcelerátorem, do kterého je vybral CzechInvest a kterým už prošlo například STRV.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Zvada a Mazanec krátce po našem hovoru zamířili do New Yorku. Diblík však odletěl do San Franciska, kde se k němu později přidá i spoluzakladatel Qusion a zároveň projektu VOS.health Ondřej Kopecký. Jejich cílem je najít si další mentory a posunout projekt tak, aby měl do konce roku milion uživatelů, získal napojení na světové investory a otevřely se mu dveře do amerických firem.

„Vidíme to tam. Můžeme vybudovat globální platformu pro duševní zdraví,“ shrnuje Diblík. „Věřím, že nám tato cesta za oceán rozšíří obzory, naučí nás myslet ještě víc ‚ve velkém‘ a že VOS.health dokážeme posunout hodně daleko. Zvlášť nyní, kdy mu budeme věnovat 100% fokus,“ doplňuje Kopecký.

Duševní zdraví v ten správný čas

Diblík a Kopecký předchozí čtyři roky budovali studio Qusion. V něm s týmem pětadvaceti lidí připravovali softwarová a později i hardwarová řešení na míru konkrétním klientům, mezi které patřily firmy jako AirBank, ČSOB, Knihy Dobrovský, Nestlé nebo například kryptosměnárna Bit.plus.

Rovnou se založením firmy spustili pobočku ve Švýcarsku, aby tak dosáhli na tamní i světové klienty. Brzy se jim v rámci Qusion podařilo se svými projekty oslovit kuvajtského šejka. A ve 22 letech představovali mnohem starším manažerům svůj pohled na svět a digitalizaci, se kterou měli náskok nejen proti nim, ale i proti jakýmkoliv stejně mladým konkurentům.

vos-team

Užší tým původně ze studia Qusion

Začali totiž extrémně brzy. Diblík se dokonce stal prvním Čechem, který se kvůli podnikání nechal zplnoletit, Kopecký mu přitom stál celou dobu po boku. Připravovali řešení objednaná firmami, ale pracovali i na těch vlastních. Na konci minulého roku tak v jejich studiu vznikla aplikace VOS.health. Nejprve šlo o osobní digitální deník, který však postupně přerostl v aplikaci pro rozvoj sebereflexe, psychohygieny a péče o vlastní duševní zdraví.

Později ho navíc doplnilo napojení na moderní technologie. Takže VOS.health dokáže zkontrolovat i váš spánek či množství pohybu. S přidáním umělé inteligence pak vznikl chytrý projekt, který si dá dohromady vše zmíněné třeba s počasím a řekne vám, jak to ovlivnilo vaši náladu. A případně jde využít i chatování s psychology. A s tímto velmi moderním přístupem k duševnímu zdraví zakladatelé zaujali.

V prvním měsíci po spuštění aplikaci ještě bez všech zmíněných funkcí vyzkoušelo deset tisíc lidí. Ke dnešku si ji stáhlo už sto tisíc. Každý měsíc přitom toto číslo roste o dalších 20 až 30 tisíc. Uživatele má po celém světě: nejvíc v Austrálii, Německu a Velké Británii, až za nimi následuje domovské Česko. Pravidelně si každý týden aplikaci otevírá 15 až 20 tisíc lidí.

vos-aplikace

Foto: Qusion

Aplikace pro duševní zdraví cílí na uživatele po celém světě

VOS.health získal pětimilionovou investici od Mitonu a dalších 20 milionů od tandemu Miton – Reflex Capital. A to přesně v době, kdy se k psychice začala ubírat celosvětová pozornost. „Covid měl velký vliv na psychický stav spousty lidí včetně nás, takže stále vidíme obrovský potenciál a možnost pomoci skrze naši aplikaci dalším desetitisícům lidí dostat se do stavu duševní pohody,“ vysvětluje Diblík.

Jenže přesně ve stejné chvíli rychle rostl i samotný Qusion. Podle posledních čísel má pro letošek našlápnuto k obratu ve výši 20 milionů korun. Diblíkovi a Kopeckému došlo, že oba projekty udržet nelze. „Qusion ještě nebyl ve fázi, kdy bychom od něj mohli dát ruce pryč a fungoval by. Stále nás do velké míry zaměstnával,“ říká Kopecký. A tak se rozhodli.

Zorientuj se ve vlastních pocitech

„Věděli jsme, že dlouhodobě nejsme schopni doručovat naráz tu nejlepší kvalitu jak směrem ke klientovi, tak směrem k vlastním produktům. Zcela zásadní pro naše rozhodnutí týkající se budoucnosti Qusion byla nedávno získaná investice pro aplikaci VOS.health, které se daří celosvětově,“ dodává Diblík.

Trend ve světě podle něj volí jasně. Diblík říká, že západní státy jsou v oblasti takzvaného well-beingu oproti Česku více rozvinuté. Tedy že se na duševní pohodu daleko víc zaměřují, a to i co se týče péče zaměstnavatelů o své zaměstnance. „Jako součást odměny se před dvaceti lety dávaly stravenky. Před deseti multisportky. A teď se řeší péče o duševní zdraví,“ připodobňuje.

qusion

Foto: Qusion

Zakladatelé studia Qusion Ondřej Kopecký a Jiří Diblík

Právě segment B2B – tedy spojení se společnostmi, které by aplikaci mohly platit za služby pro své zaměstnance – je jeden z těch, ve kterých vidí Diblík a Kopecký svou byznysovou budoucnost. Už teď takovou spolupráci testují s českými firmami. A byť jejich jména říct nechtějí, doplňují, že jde o ty největší hráče ve svých oborech.

Vedle toho se má dál rozšiřovat nabídka aplikace. Uživatelé mají mít brzy k dispozici well-being plán na míru, tedy návod na to, co dělat konkrétně pro své nitro. K tomu získají speciální metriku svého stavu, která jim má pomoct lépe se zorientovat ve vlastních pocitech. A opět s návodem na to, jak svou psychiku vylepšit.

Vsadit všechno na jednu kartu. Prozatím

Qusion své klienty, pro které doteď pracovalo, přenechává agentuře Futured. Firmy spolu už na některých projektech spolupracovaly. Diblík a Kopecký vedle toho do Futured převádějí i technologie, které pro klienty dosud používali. Za celý takový balíček agentura zakladatelům zaplatí řádově jednotky milionů korun.

Pod křídla Futured přechází i část týmu, celkem 15 původních zaměstnanců se ale naplno bude soustředit právě na VOS.health. To je zhruba třikrát víc než doteď. Původním zakladatelům ale něco důležitého přece jen zůstává: „Nechali jsme si značku Qusion. Brand nám zůstal, jsme stále jeho vlastníci. Qusion postavil VOS a jednoho dne budeme zase stavět další projekty. Ale teď chceme dát všechno na jednu kartu,“ říká Diblík.

Ve Spojených státech skončí akcelerátor za tři měsíce. Ideální plán by podle zakladatelů byl zůstat v zemi do prosince, na Vánoce se vrátit do Česka a pak zase zpět. Pokud by plány vyšly úplně nejlépe, Diblík a Kopecký by se v USA zúčastnili dalšího akcelerátoru nebo rovnou našli nové investory, kteří by jim pomohli se světovým rozvojem. „Ale co bude dál, to uvidíme. Zatím je to plán na ty tři měsíce,“ uzavírá Diblík.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs