Mladí čeští tvůrci spojují umění a sport. Jejich dílo můžete vidět v Praze, pak i v olympijské Paříži
Kombinace umění a sportu nebývá obvyklá. Výstavní projekt Art Grand Slam představí v pražské SmetanaQ Gallery nadějné i zavedené tvůrce.
Propojuje novou i stávající generaci umělců. Zároveň spojuje dva často velice odlišně vnímané světy – výtvarný a sportovní. Projekt Art Grand Slam navíc vrchol domácí výtvarné tvorby snoubí i s vrcholem sportovních klání, umělcům totiž dává šanci vystavit svá díla v Paříži během letošních olympijských her. Tvorbu renomovaných i nadějných autorů ale můžete vidět už mnohem dřív a mnohem blíž.
Od pátku 16. února se v pražské SmetanaQ Gallery naskytne pohled na neobvyklé spojení. Kulturní platforma Sport in Art zde představuje první ročník výstavního projektu Art Grand Slam, jenž návštěvníkům ukáže domácí vizuální tvorbu kombinující sport a umění. Výstava s tématem Uvnitř pohybu představí díla deseti zavedených autorů, ty zároveň doplňuje tvorba nadějných mladých umělců.
Součástí Art Grand Slamu byla i otevřená výzva, v rámci níž mohli svá díla z různých kategorií vizuálního umění přihlásit tvůrci do třiceti let. Podmínkou bylo propojení s pohybem, sportem či olympijskými hrami. „Musím říci, že mě překvapilo, kolik kvalitních děl umělci do open callu přihlásili. Nebylo jednoduché udělat primární výběr a ztenčit počet ze 107 umělců na shortlist dvanácti, z nichž kurátor vybral tři,“ říká koordinátorka projektu Josefína Frýbová.
Kurátorem výstavy je historik umění a vysokoškolský pedagog Petr Vaňous. „Jsem rád, že mladí autoři obohatí připravovanou výstavu o video a pohyblivý obraz. Díla jsou to mnohoznačná a jejich vazba ke sportu má spíše polemickou příchuť,“ říká. „Pokud se ptáte na to, co vybrané mladé umělce spojuje, pak je to přítomnost určité kritické ironie revidující vztah ke sportu a pohybu z hlediska nejmladší umělecké generace. Na sport a jeho provozní zázemí je tu nahlíženo prostřednictvím určitého ozvláštnění,“ přibližuje Vaňous.
V pražské galerii tak můžete zhlédnout videoart Dialogue with the Previous od Veroniky Čechmánkové, triptych obrazů a videa Glory Glory od laureáta loňské Ceny kritiky za mladou malbu Lukáše Slavického a pak i filmový experiment Dead in the Pool, umístěný na městskou plovárnu, od autorské dvojice Terezy Sikorové a Tomáše Moravanského z platformy Institut Institut.
Svým dílem nejvíce zaujala Veronika Čechmánková, která tak získala rezidenční pobyt v Paříži a možnost vystavit své dílo v tamním Českém centru. Všichni účastníci open callu z nejužšího výběru navíc obdrželi cenu v podobě cesty do některé z předních evropských galerií.