Vědec vyvinul aplikaci, která místo vás určí houby. Další pozná hady a obě by mohly pomáhat lékařům
Do budoucna by aplikace mohla sloužit mimo jiné také v lékařské praxi. Včasné rozpoznání původu otravy nebo uštknutí by mohlo i zachránit život.
Když byl malý, chodil s dědou na houby. Skromně říká, že znalosti měl tehdy běžné. Vzápětí ale dodává, že poznal kolem padesáti druhů, což je určitě o hodně víc, než umí odlišit průměrný houbař. Houby se Lukáše Picka drží dodnes, vytváří totiž aplikace, které zvládnou určit různé biologické druhy, mezi nimi ale právě také plody lesa s kloboukem.
Lukáš Picek získal loni v létě Cenu Josepha Fouriera, která se zaměřuje na mladé vědce. Student Západočeské univerzity v Plzni se zabývá výzkumem a vývojem metod počítačového vidění a strojového učení v přirozeném prostředí. Na základě toho vyvíjí aplikace, které dokáží rozpoznat hřiba satana od hřiba kováře. Kromě hub se ale zaměřuje například i na rozpoznávání hadů.
„Všechny aplikace jsou postavené na metodách počítačového vidění a také umělé inteligence. Ty jsou pak založeny na takzvaném učení s učitelem, při kterém trénujeme například neuronovou síť tím, že jí předkládáme velké množství příkladů tak, aby byla schopná na dříve neviděných datech správně určit, o jakou rostlinu nebo živočicha se jedná,“ vysvětluje Picek. Podle něj jde o metodu podobnou tomu, jak se učí malé dítě.
Aplikace samozřejmě nejsou všemocné, takže to neznamená, že by dokázaly rozpoznat všechny druhy, které existují. I tak jich ale už teď poznají tisíce. Ty, co se vyskytují běžně, zvládnou bez problému. „Aplikace, respektive použité algoritmy, nejsou schopné určit něco, co neviděly, jsou tedy omezené vždy jen na množství druhů, se kterými už se setkaly,“ vysvětluje vědec. Na začátku je tak potřeba především zajistit a předzpracovat velké množství dat, což zabere většinu času vývoje.