Mocný fotbalový agent Mino Raiola zemřel, psala italská média. Sám je pak zkritizoval na Twitteru

Mino Raiola hájí zájmy obrovských fotbalových hvězd, například Zlatana Ibrahimoviće nebo Paula Pogby. Pracoval také s Pavlem Nedvědem.

Filip HouskaFilip Houska

raiola

Reprofoto: Diario AS/YouTube

Fotbalový agent Mino Raiola

0Zobrazit komentáře

Nebýt fotbalisty Pavla Nedvěda, patrně by jeden z nejmocnějších fotbalových agentů světa dnes nebyl na takovém vrcholu. Hájí zájmy těch největších hvězd, ovšem zákulisí globální fotbalové scény není žádný med. A proto byl Mino Raiola často kontroverzně skloňován především v italských novinách, které ho nyní i pohřbily. Prohlásily, že zemřel, Raiola je ale naživu – a sám se proti vlastní smrti ohradil na Twitteru. Hon za senzacemi v podobě úmrtí slavných osobností tak nadále pokračuje.

Byl čtvrtek odpoledne, když se ve velké většině italských médií objevila zpráva, že fotbalový agent Mino Raiola, který zastupuje známé fotbalisty jako Zlatana Ibrahimoviće, Paula Pogbu, Romelua Lukakua i nesmírně hodnotný talent Erlinga Haalanda, zemřel. Fotbalový svět byl v šoku. Zpráv se chytila i zahraniční média a informaci o jeho úmrtí sdílely také některé weby z Česka.

Ostatně právě tento fotbalový superagent má v českém fotbale také silné jméno. Jednu dobu byl totiž agentem Pavla Nedvěda, který se pro něj stal jedním z prvních velkých tahů a dostal ho v roce 1996 ze Sparty do Lazia Řím. Zprávu o Raiolově údajné smrti tak proto sdílelo i pár českých osobností, například šéf pražské Slavie Jaroslav Tvrdík. Ten však svůj příspěvek brzy stáhl – a dobře věděl proč.

Jak se v následujících hodinách od původního oznámení ukázalo, italská média se trochu honila za senzací. Mino Raiola totiž nezemřel, byl ale v kritickém stavu hospitalizován v nemocnici San Raffaele v Miláně. Agent se totiž od začátku roku potýkal se zdravotními problémy, které vygradovaly až nutnou operací, po níž se závažné komplikace dostavily. Internet už měl ale jasno.

Protože má Mino Raiola ve světovém fotbale zásadní roli (stačí si vzpomenout na velkolepý přestup jeho klienta Paula Pogby do Manchesteru United za 89 milionů liber, což byl v roce 2016 rekord), chytili se této zprávy i lidé na Twitteru. A právě na této sociální síti také přišlo ostré vyjádření ze strany samotného „mrtvého“ Raioly, ze kterého bylo patrné, že má těchto „údajných smrtí“ už dost.

„Aktuální zdravotní stav pro ty, kteří se zajímají: naštvaný. Podruhé za čtyři měsíce mě zabili. Zdá se, že jsem schopen se resuscitovat,“ napsal slavný agent, který mimo jiné hájí zájmy ambiciózního gólmana Gianluigiho Donnarummy. Reagoval i jeho lékař: „Jsem pobouřen telefonáty pseudonovinářů, kteří spekulují o životě člověka, jenž bojuje o přežití.“

Že je Mino Raiola terčem zpravidla italských médií, se dá ale zčásti pochopit – je totiž poněkud kontroverzní figurkou. Jednak se pohybuje v miliardovém prostředí a na přestupech hráčů vydělává miliony eur (jen díky zmiňovanému Paulu Pogbovi si měl odnést 27 milionů eur), jednak nikdy neměl daleko k ne úplně korektním krokům. Byl třeba obviněn z navyšování platů hráčů na neudržitelnou úroveň a zapletl se i do sporů ohledně provizí za přestupy.

Zainteresované strany mluví také o tom, že je to poměrně tvrdohlavý chlapík, který je rozhodný a nekompromisní. Alespoň co se fotbalového světa týče. Časopis Forbes odhaduje, že jmění Mina Raioly činí zhruba 85 milionů dolarů a spolu s Jorgem Mendesem, který zastupuje například Cristiana Ronalda, patří k největším fotbalovým agentům současnosti.

Nelze ale říct, že vykonstruovaná smrt slavné osobnosti je na internetu výjimkou. V minulosti se tak senzacechtivá média postarala například o úmrtí rappera Drakea, zpěvaček Taylor Swift a Avril Lavigne, zpěváka Nicka Jonase a samozřejmě i Justina Biebera. Všechny zprávy se nicméně velmi rychle ukázaly jako nepravdivé.

Načítám formulář...