Moderně pojatá tradiční chalupa v Krkonoších. Lyže lze nasadit přímo v obýváku a vyrazit na svah

Chalupa na jednom z krkonošských svahů je jako stvořená pro vychutnání hor. Stojí u sjezdovky a spojuje tradici s moderními přístupy.

chata-milada5

Foto: BoysPlayNice

Chalupa Milada v Krkonoších

0Zobrazit komentáře

Do českých hor již definitivně dorazila zima a chalupy ve stráních zapadaly sněhem. Stalo se tak i v případě Milady, chalupy stojící poblíž Horní Malé Úpy. Byť se jedná o novostavbu, architekti jí propůjčili místní tvář, díky níž perfektně zapadá do architektonického koloritu lokality. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Milada stojí na pozemku ve stráni, na okraji lokality zvané Nové domky. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o zdařilou rekonstrukci a omlazení některé z chalup, které tu stojí dlouhé dekády, ve skutečnosti to je však novostavba.

Její tvar vychází z klasické podoby horských chalup rozesetých všude po okolí. Má obdélníkový půdorys, dvě patra a sedlovou střechu. Dům je usazen vodorovně ve svahu a jeho výstavba probíhala klasickou zděnou konstrukcí s dřevěným krovem a dřevěným trámovým stropem. Dřevěný je i plášť domu, konkrétně na něj byla použita nehoblovaná prkna přetřená černou přírodní barvou.

Kontrastem k přírodnímu materiálu je venkovní přístavba tvořící krytý vstup. Celou ji tvoří masa pohledového betonu. Moderní punc dodávají také okna vyrobená z černých hliníkových profilů. Ty doplňuje falcovaný, tmavě šedý plech, který byl použit na střechu s velkým vikýřem.

Chata je otevřena všem, kdo si chtějí vychutnat pravé Krkonoše. Pro potřeby krátkodobých pronájmů nabízí objekt dva základní celky. Ve spodní části domu z pera architektů ze studia ADR je mimo samotného vstupu také hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou. Ze spodního patra lze rovnou na lyžích vyrazit na sousedící sjezdovku.

Po vydatném dni na svahu přijde vhod druhé patro, které je zasvěcené ložnicím a příslušnému sociálnímu zázemí. Spát se ovšem dá i v nejvyšší části krovu, do které bylo umístěno spací patro se schodištěm.

Celému interiéru dominuje dřevo. To bylo použito na obklady stěn, podlahy i stropy. Podobně je na tom také nábytek, pro jehož výrobu bylo použito bělené smrkové dřevo. Celkově světle laděný interiér však doplňuje i několik kusů nábytku v tmavé a hnědé barvě.

Do interiéru si navíc našla cestu i trocha betonu. Architekti ponechali přiznaný vnitřní betonový pilíř oddělující obývací prostor s jídelnou a ve spodním patře se na podlaze místy objevuje stěrka doplněná kobercem.

CzechCrunch Jobs