Moderní urbanismus na čínský způsob. Technologický gigant Tencent si v Šen-čenu postaví obří čtvrť 21. století
Ještě v sedmdesátých letech minulého století byl Šen-čen malým městem, jehož obyvatelé se živili především rybolovem. Dnes představuje výkladní skříň čínského technologického pokroku, ve které najdete sídla, kanceláře či továrny těch největších asijských, evropských i amerických firem. Sídlí zde i technologický gigant Tencent, který ve městě plánuje vybudovat novou čtvrť myslící na zaměstnance i životní prostředí.
V deltě Perlové řeky, na rozloze přibližně dvou milionů metrů čtverečních, začnou vznikat výškové budovy, rezidence, kulturní stánky, parky a mosty. Ty budou dohromady tvořit čtvrť nazvanou Net City vyrůstající z vodní hladiny Dachanské zátoky na jednom z tamních poloostrovů.
Projekt, tvarem i rozlohou podobný Midtownu na Manhattanu, byl architekty společnosti NBBJ vytvořen na míru potřebám zaměstnanců technologického gigantu Tencent, známého především jako autora čínské komunikační platformy WeChat.
Celkem by tato futuristická čtvrť měla být schopna pojmout až 80 tisíc osob, které se díky tomu nebudou muset do svého zaměstnání dostávat složitě z celého Šen-čenu. Ten se nyní rozkládá na ploše více než dvou tisíc kilometrů čtverečních a je domovem pro více než 13 milionů obyvatel. Přeplněné ulice, parky a MHD tu tedy jsou zcela běžným jevem.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsCesta do práce tak mnohým zaměstnancům zabere i několik hodin, což by se po realizaci čtvrti mohlo změnit na několik desítek minut, navíc pěší chůzí. Celý návrh komplexu totiž počítá s automobily jen v nezbytně nutné míře a upřednostňuje především dopravu po vlastních a také na kole.
A pokud se přeci jen někomu nebude chtít vydávat při dopravě vlastní energii, vždy mu bude k dispozici místní veřejná doprava. Ta bude zahrnovat i trajekty, které budou Net City spojovat s okolními částmi Šen-čenu.
Právě voda hrála klíčovou roli v celém plánování čtvrti. Net City se chce stát tzv. Sponge City, tedy mít efektivně vyřešeno zadržování a hospodaření s dešťovou vodou. Celý břeh poloostrova bude osázen mangrovníky vytvářejících přirozenou protipovodňovou zábranu a chybět nebudou ani senzory hlídající stav hladiny vody. Hospodárně zde bude nakládáno i s energií, kterou bude čtvrť získávat pomocí solárních panelů a uchovávat ji v úložných systémech.
Realizace výstavby čtvrti by měla být zahájena ještě letos a dokončena za sedm let, což je poměrně krátká doba na výstavbu tak velkého projektu. Nesmíme však zapomínat, že se bavíme o projektu realizovaném v Číně, kde jsou stavební společnosti schopny pracovat s neuvěřitelnou efektivitou. Na druhou stranu se to ne vždy musí slučovat se západními pracovními standardy.
První obyvatelé by se nicméně do svých nových domovů mohli začít stěhovat již za mnohem kratší dobu, jelikož bude otevírání čtvrti probíhat v několika fázích, přičemž v první by měly být vybudovány právě bytové jednotky.
Nová čtvrť bezpochyby promění tvář Šen-čenu, což Tencent nečiní poprvé. Byla to právě architektonická společnost NBBJ, která zde pro Tencent před několika lety navrhla hlavní sídlo v podobě dvou věží propojených mosty. Do toho projektu měl Tencent investovat bezmála 600 milionů dolarů. Jaká bude investice do Net City, prozatím jasné není.
Do projektů výstavby celých kampusů a čtvrtí se v poslední době pouští řada nadnárodních gigantů. Jedním z nich je i automobilka Toyota. Ta plánuje ve stínu hory Fudži vybudovat město budoucnosti, jehož žilami bude protékat vodík.