Módní byznys Michala Mičky se topí. Pietro Filipi došly peníze, propouští zaměstnance a značce hrozí konec

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

michal-micka5

Foto: C2H

Michal Mička

0Zobrazit komentáře

Když v roce 2017 kupoval Michal Mička značku Pietro Filipi, měl ve světě módy velké plány. Později přikoupil i trutnovskou Karu a ještě relativně nedávno hlásil, jak má s českými značkami nakročeno do světa. Teď se však jeho byznys topí v problémech, drtí ho uzavřené obchody a ve hře je i varianta, že například Pietro Filipi nepřežije.

Nejnovějším vývojem v celém případu je aktuální oznámení zaměstnancům, na které dnes upozornil deník Blesk. Personální ředitel Pietro Filipy Jan Zipser prodavačům, skladníkům a dalším zaměstnancům den před výplatou v dopise oznámil, že s nimi firma ukončí pracovní poměr.

„Společnosti Pietro Filipi Stores nezbývají finanční prostředky na účtu, a tak bohužel nebudeme schopni uhradit mzdy za prosinec 2020 a ani za následující měsíce,“ stojí v dopisu s tím, že zaměstnanci mají několik možností, jak může být jejich pracovní poměr ukončen. Ani v jednom případě však nemají očekávat odstupné, jelikož ho firma nemá z čeho zaplatit.

O problémech v módním byznysu, který je postaven zejména na návštěvě kamenných poboček, mluvil Michal Mička de facto celý loňský rok. Jeho třiadvacet obchodů značky Pietro Filipi muselo být dlouhé týdny zavřených a v dopise věřitelům z konce loňského roku psal, že obě jeho značky vykazují meziroční pokles tržeb o více než 50 procent.

Klíčová podpora banky

Jeho C2H Retail Holding, pod něhož spadá Pietro Filipi, Kara i francouzský Etam, v roce 2019 vykázal v konsolidovaných tržbách 895 milionů korun. Na dotazy CzechCrunche odmítl Mička reagovat, nicméně právě ve zmíněném dopisu, který byl adresovaný 4. 12. 2020 věřitelům firmy a který má CzechCrunch k dispozici, naplno přiznal, jak rozsáhlé má jeho byznys problémy.

„Přes veškeré úsilí, které zahrnovalo razantní snižování nákladů a přesuny do online prodejů, je zjevné, že společnosti pietro filipi, s.r.o. nezbývá než přistoupit k formálnímu řešení ekonomických obtíží a opřít se o zákonem nabízené nástroje v podobě insolvenčního řízení a reorganizace,“ napsal v dopisu Mička.

micka21

Foto: ČT24

Šéf Pietro Filipi Michal Mička s rouškou v reportáži České televize

Začátkem prosince zároveň tvrdil, že firma finalizuje reorganizační plán, který chce v následujících týdnech přednést věřitelům, ale prozatím není jasné, v jaké je tato věc fázi. Značka Kara sice podle Mičky dosahovala pozitivnějších výsledků, a přestože předpokládal, že by se s ní nemusel formální cestou insolvence vydat, nyní se zdá, že ji patrně takový osud taktéž nemine.

Mička už v prosinci vzkazoval, že klíčová budou jednání s Českou spořitelnou, která má být v C2H Retail Holdingu jediným zajištěným věřitelem. „Její podpora je pro reorganizaci Pietro Filipi i fungování značky Kara zcela klíčová,“ psal Mička. V jaké fázi jednání s bankou jsou, není jasné, a Česká spořitelna na dotaz CzechCrunche nechtěla citlivé téma nijak komentovat. Není tedy ani jasné, jak vysoké pohledávky eviduje.

V celém příběhu navíc hrají důležitou roli také dluhopisy, jejichž pomocí Mička svůj módní byznys financoval. „Když jsem přesvědčený, že to, co dělám, je správně, je pro mě vždy lepší mít dluh než pouštět podíl ve firmě při dnešní valuaci. Díky dluhu chci nejprve něco ukázat a až později je možné, že do byznysu vstoupí třeba nějaký velký globální hráč, který nám pomůže ještě rychleji expandovat,“ říkal třiatřicetiletý podnikatel loni pro CzechCrunch.

Jak vysoké pohledávky má aktuálně C2H Retail Holding vůči dluhopisovým věřitelům, není jasné, ale deník E15 upozorňoval, že na konci roku měla skupina vyplatit pravidelný výnos držitelům dluhopisů. K tomu patrně nikdy nedošlo. Ze znění zmíněného prosincového dopisu je navíc zřejmé, že někteří věřitelé začali o svých penězích vložených do skupiny C2H, zaštiťující veškeré Mičkovy aktivity, pochybovat.

„S ohledem na opakující se dotazy nám dovolte vás současně ujistit, že žádné z finančních prostředků nebyly použity mimo skupinu C2H a neodešly, ať již přímo či nepřímo, hlavnímu akcionáři, který má veškerý svůj majetek zainvestovaný do skupiny C2H,“ ujišťoval Mička.

Jaký teď čeká jeho značky osud, nechce prozatím podrobněji komentovat. V posledním vyjádření ze začátku tohoto týdne uvedl, že jeho cílem je společnost Pietro Filipi reorganizovat a zachovat tak její další chod. To však i s ohledem na poslední vývoj událostí a propouštění zaměstnanců nebude tak jednoduché, což ostatně potvrzuje i sám Mička.

Musí přijít investor

„Pro úspěšnou reorganizaci je podmínkou vstup investora, který finančně posílí společnost a zároveň se domluví na nových nájemních smlouvách s pronajímateli. Tam, kde se obchody zavírají, nedošlo zatím k obchodní dohodě. S potenciálními investory jednáme, avšak konkrétní podmínky zatím nechceme zveřejňovat,“ uvedl Mička.

Deník E15 tento týden přinesl informaci, že k možným zájemcům patří slovenský řetězec s pánskou módou Otto Berg. Ten však nemá mít zájem o odkup celé společnosti, ale jen o převzetí části sítě. Jednání s potenciálními investory se patrně budou týkat i Kary, kde je již podle nejnovějšího Mičkova vyjádření formální proces řešení úpadku společnosti taktéž nevyhnutelný.

„Preferujeme reorganizační scénář, který je podmíněn vstupem investora. I v tomto případě jednáme s několika zájemci a věříme v dohodu, tak aby provoz podniku byl zachován,“ uvedl Mička. Další podrobnosti ohledně stavu vyjednávání, ať už s možnými investory či stávajícími věřiteli, neprozradil.

Podle předběžných neauditovaných čísel, které společnost zveřejnila, měl mít C2H Retail Holding, zaštiťující v celé Mičkově skupině C2H módní byznys, v prvním pololetí loňského roku ztrátu ve výši 117 milionů korun. Se ziskovostí bojovala firma dlouhodobě, a byť Mička tvrdí, že obě značky (Pietro Filipi i Kara) původně mířily ke zdravému růstovému roku 2020, pandemie tomu vystavila rezolutní stopku.

mctrebesin_5

Přečtěte si takéŽáci z třebešínské průmyslovky postavili svou školu v Minecraftu. Budovali jsme ji rok ze 7 milionů bloků, říkajíŽáci z třebešínské průmyslovky postavili svou školu v Minecraftu. Budovali jsme ji rok ze 7 milionů bloků, říkají

Jak připomíná deník E15, kromě aktuálního prodělku z první poloviny loňského roku před sebou skupina Michala Mičky zároveň roluje kumulovanou ztrátu 143 milionů korun z minulých let. Za rok 2019 měl holding konsolidovanou ztrátu 62 milionů, přičemž tržby se zastavily na již zmíněných 895 milionech korun.

Magazín Finsider ve své analýze uvedl, že C2H Retail Holding měl dle své mezitímní konsolidované účetní uzávěrky k 30. 6. loňského roku cizí zdroje ve výši 580 milionů korun – z toho asi 226 milionů připadalo na banky a 79 milionů na dluhopisy.

„V 580 milionech dluhů ovšem byla i půjčka mateřské C2H Equity. Dluhy C2H Equity nemáme jak vyčíslit, protože není k dispozici ani účetní uzávěrka za rok 2019, natož abychom byli schopni udělat si představu o současném stavu. Hovoří se však o tom, že celková výše dluhů v holdingu C2H by mohla přesáhnout částku 1 miliardy korun,“ uvedl magazín.

Finanční trable navíc nepotkaly Mičkův módní byznys až s příchodem koronavirové krize. Pietro Filipi mělo dle informací ČTK už na konci roku 2019 závazky po splatnosti vůči dodavatelům přes 70 milionů korun a neplnilo podmínky bank. Další osud tuzemských módních značek je tak značně nejistý.