Modulární vesnice pro Ukrajince bez domova nabízí důstojnost během vyhlížení lepších časů

Kyjev již dal zelenou k výstavbě u obcí Irpiň a Buča, které se staly terčem ruského teroru. Azyl by zde měly nalézt tisíce lidí bez domova.

ukrajinska-vesnice4

Foto: Balbek Bureau

Modulární vesnice navržená pro Ukrajince bez domova staví především na důstojnosti

0Zobrazit komentáře

Kolik Ukrajinců v důsledku ruské agrese přišlo o svůj domov, je aktuálně těžké odhadovat. Nicméně Ukrajinců, kteří aktuálně nemají střechu nad hlavou, je mnoho. Právě pro ně chce ukrajinská vláda co nejrychleji začít budovat dočasné ubytování. Pomocnou ruku podává i projekt Re:Ukraine kyjevského studia Balbek Bureau, které představilo vizi moderní uprchlické vesnice, do níž se první obyvatelé nastěhují již brzy.

Až 6,5 milionu osob bylo nuceno z důvodu ruské agrese vůči Ukrajině opustit své domovy. Téměř polovina z nich zemi opustila zcela, druhá polovina však ve své domovině zůstává. A právě pro ně je nyní potřeba najít alternativní bydlení.

V reakci na tuto situaci přišlo renomované architektonické studio Balbek Bureau s návrhem modulární uprchlické vesnice Re:Ukraine. Prostřednictvím propojování jejích jednotlivých modulů lze vytvářet osady, ve kterých může nalézt nový domov 100 až 8 200 osob.

Jednotlivé moduly tvořené dřevěnou konstrukcí lze vybavovat nejrůznějšími interiéry od klasických ložnic přes obytné prostory až po koupelny a kuchyně. Architekti mysleli i na možnost vytváření sociálně přívětivých veřejných prostor v podobě náměstíček a ploch se zelení.

ukrajinska-vesnice2

Foto: Balbek Bureau

Kombinací jednotlivých modulů lze stavět vesnice i menší městečka

U podobných zařízení vždy hrozí riziko vzniku sociálních problémů, nicméně architekti se snažili dbát v maximální míře na pohodlí a sociální interakci mezi jednotlivými obyvateli. Vycházeli přitom z řady analýz uprchlických táborů po celém světě, přičemž hlavním stavebním kamenem se stala důstojnost pro všechny, kteří ve vesnici naleznou azyl.

Dít by se tak mělo co nevidět, jelikož projekt už dostal zelenou od samotného prezidenta Volodymyra Zelenského, který rozhodl, že objekt vyroste nedaleko Kyjeva mezi městy Irpiň a Buča. Právě ta podala celému světu svědectví o ruském teroru, který zvedl ze židle i zakladatele Seznamu Iva Lukačoviče.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Architekti sice měli celé řešení koncipovat pro bezpečnou západní část země, jenže právě v Kyjevě je aktuálně velká potřeba najít lidem bez domova střechu nad hlavou, a to nejlépe v místě, odkud pochází. Sám Zelenskyj toto rozhodnutí odůvodnil tím, že lidé si chtějí opravovat své původní domy a být v blízkosti svých známých.

Připravovaný komplex poskytne zázemí pro 1 300 až 5 000 osob, hotovo by mělo být v průběhu několika příštích měsíců. Rychlost výstavby umožňuje jednoduchá konstrukce tvořená dřevěným rámem, který je obložen dřevovláknitými deskami a asfaltovou krytinou. Výstavba jednoho takového modulu vychází na zhruba 8 až 11,5 tisíce korun za metr čtvereční.

Projekt navíc počítá s výhradně lokálními materiály a vybavením, které budou jednotlivé moduly o rozměrech 3 × 7 metrů tvořit. Moduly lze kombinovat do šesti různých typů jednotek, v nichž bude na každého obyvatele připadat 12 metrů čtverečních. Jedná se o výrazný nadstandard oproti běžné praxi jiných uprchlických táborů. Časem by měly přibýt také veřejné budovy jako školky, obchody či sportoviště.

Aby mohlo podobných uprchlických vesnic vzniknout v zemi co nejvíce, je veškerá stavební dokumentace zdarma. Realizace tak vyžaduje pouze investora, kterým je nejen samotná vláda, ale na stavbu přispívají organizace i jednotlivci z celého světa.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs