Moldavský Qoobus digitalizuje evropskou logistiku. Prošel StartupYardem, získal 13 milionů korun a chce dobýt i Česko

Peter BrejčákPeter Brejčák

mihail-cernei-qoobus

Foto: Qoobus

Mihail Cernei, zakladatel startupu Qoobus

0Zobrazit komentáře

Dopravní burzy jsou zastaralé a jednotliví hráči na trhu se i dnes stále spoléhají na archaické technologie. V případě potřeby něco převézt například přes Evropu navíc musí platit za hledání i samotné přidávání objednávek. S tímto stavem není spokojený Moldavan Mihail Cernei, jenž kvůli tomu loni založil vlastní startup Qoobus. Ten úspěšně prošel tuzemským akcelerátorem StartupYard a v prvním kole od andělských investorů získal 500 tisíc eur, tedy přes 13 milionů korun.

Úplný počátek tohoto logtechu, respektive logisticko-technologického startupu, se datuje k roku 2008. Cernei tehdy investoval do přepravní společnosti, přičemž už tehdy, před dvanácti lety, nedokázal uvěřit dvěma věcem – jak obrovským trhem ve smyslu tržeb silniční doprava vlastně je a jak archaické technologie jednotliví hráči na trhu využívají.

„Společnosti se i po dvanácti letech pořád spoléhají na stejné archaické technologie, aby dělaly byznys. Nic se za ten čas nezměnilo,“ popisuje Cernei pro CzechCrunch. Loni proto založil startup Qoobus, jehož vizí je vytvořit něco jako operační systém, který bude fungovat ve formě takzvaného one stop shopu pro všechny hráče na logistickém trhu.

Qoobus tak propojuje přepravce s vlastníky nákladu a spedičními společnostmi, přičemž se snaží zajistit transparentnost, bezpečnost a co nejlepší přístup k informacím. Funguje tak jako klasické tržiště, kde si dvě strany domlouvají podrobnosti uzavřeného dealu. Do procesů a vyhledávání zavádí umělou inteligenci, která navíc dokáže předvídat vývoj nabídky a poptávky.

qoobus

Foto: Qoobus

Platforma Qoobus chce v příštím roce vstoupit také do Česka

„Burzy pro nákladní dopravu monetizují své uživatele prodejem přístupu k datům v Excelu a díky předplatnému generují stovky milionů eur. Jejich nedostatek digitálního DNA je příležitost pro nás, abychom na trh přinesli alternativu. My uživatelům umožňujeme platformu využívat zdarma,“ přibližuje Cernei.

Uživatelé Qoobusu tak mají bezplatný přístup k nabídkám dopravy, přepravním řešením i dalším publikacím. Platforma má svůj monetizační model postavený na nadstandardních službách, jako jsou Heat Mapy, doporučení nebo CRM, čímž zákazníkům umožňuje rychlejší analýzu a rozhodování na základě dat.

Aktuálně má startup deset tisíc registrovaných firem, což znamená zdvojnásobení od procesu akcelerace ve StartupYardu, která začala koncem loňského roku. Většina uživatelů přitom pochází z trhů střední a východní Evropy, jako jsou Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Rumunsko, Estonsko, Litva a Lotyšsko.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Qoobus se ovšem nezastavuje a již teď plánuje další expanzi – v prvním kvartálu příštího roku chce vstoupit i na český a slovenský trh. Právě k tomu mu pomůže nově oznámená investice ve výši 500 tisíc eur, tedy více než 13 milionů korun, kterou startup získal od několika andělských investorů, především z Česka, Německa, Slovenska a Velké Británie.

„Jsem hrdý, že můžeme být součástí tohoto úspěšného příběhu. Ten ale ještě nekončí. Navzdory globální krizi, jež ovlivnila i logistický průmysl, Mihail a jeho tým ukázali odolnost a vytrvalost. Vím, že na mysli mají pořád jen jeden cíl – stát se operačním systémem celého logistického průmyslu,“ doplňuje Cedric Maloux, šéf StartupYardu, jehož startupy dohromady získaly financování za více než 900 milionů korun.

Jak sám Cernei na závěr dodává, při definování původu startupu chce být opatrný. Qoobus sice začal v Moldavsku, ale rychle se rozšířil do Rumunska, Ukrajiny a Běloruska. „Pak nás objevil český fond a dnes v Qoobusu převládá česká mentalita nad tou moldavskou, rumunskou a ukrajinskou. Alespoň z hlediska dělání byznysu,“ doplňuje Cernei.

Do Live Penalty investují i Jaroslav Beck a Robert Kyncl. Český startup Pavla Kacerleho nabral už přes 50 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

beck-kyncl2

Foto: CzechCrunch

Do českého startupu Live Penalty investují Jaroslav Beck a Robert Kyncl

0Zobrazit komentáře

Na budoucnost zábavy, která fanoušky posílá virtuálně přímo z gauče na fotbalové hřiště, kde mohou střílet penalty na reálného brankáře třeba ze svého oblíbeného týmu, sází další investoři. Právě takový zážitek se vyrábí v dílnách českého startupu Live Penalty, za nímž stojí Pavel Kacerle a který teď od známých jmen získal další desítky milionů korun na svůj rozvoj.

Na novou formu zábavy, která má přilákat fotbalové fanoušky z celého světa, nově dávají peníze spoluzakladatel Beat Games Jaroslav Beck, obchodní ředitel YouTube Robert Kyncl a také hongkongský podnikatel a filantrop Richarda Li. Připojuje se k nim i J&T Ventures, které do firmy poprvé investovalo již na jaře, tehdy společně s fotbalistou Jakubem Janktem.

Live Penalty nyní nabírají 1,4 milionu eur, což je zhruba 36 milionů korun, a v rámci seedového investičního kola již získaly přes 50 milionů korun. Většina prostředků má jít do posílení vývojářského týmu, kdy se tým Live Penalty aktuálně skládá z 18 členů a potřebuje pro naplnění svých globálních ambic zásadně posílit.

„Live Penalty je nástrojem pro sportovní svět, který hledá způsoby, jak se spojit s tím digitálním. Naším cílem je získat pro hru ty nejlepší světové týmy a brankáře. Zároveň chceme, aby bylo možné hrát 24/7, a to tak, aby digitální hráč měl možnost ve svém penaltovém rozstřelu vyzvat opravdové výkony sportovců, nikoli jejich simulace v herních enginech,“ vysvětluje Pavel Kacerle, který se do startupu pustil společně s kolegy ze studia Smashbuster.

pavelkacerle

Foto: CzechCrunch

Spoluzakladatel a šéf startupu Live Penalty Pavel Kacerle

Podle Kacerleho je o Live Penalty zájem jak mezi fotbalovými kluby, tak hlavně mezi fanoušky, kteří si mohou z gauče a přes displej mobilního telefonu virtuálně zastřílet klidně na ty nejlepší brankáře světa, které chce ambiciózní tuzemský startup postupně přilákat. Hráči z celého světa zároveň soupeří mezi sebou, když se přetahují o to, kam míč vystřelí, a v rámci vyřazovací boje získávají odměny.

Dalšímu rozvoji teď pomohou i Jaroslav Beck a Robert Kyncl, kteří společně zformovali investiční fond JARO Capital. „Já i Robert jsme z Česka. Proto bychom rádi s JARO Capital podporovali místní inovativní projekty s celosvětovou ambicí, které mohou reprezentovat Česko a zároveň definovat úplně nová odvětví,“ popisuje cíle nového fondu Jaroslav Beck, který už v CzechCrunch Podcastu hovořil o tom, že v Česku vidí obří talent.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Live Penalty jsou přesně takovým projektem, a proto jsme rádi, že Pavlovi a jeho týmu můžeme pomoci dostat jejich vizi do finální fáze. Přizvali jsme také Richarda Li, který pomůže svými bohatými zkušenostmi k expanzi na asijský trh jakožto důležité oblasti pro budoucí růst Live Penalty,“ dodává Beck.

Dvaatřicetiletý Beck přinese jako investor zkušenosti z Beat Games, kde s kolegy vytvořil nejúspěšnější VR hru na světě Beat Saber, kterou loni koupil Facebook. Předtím navíc podobně jako Kacerle působil i v zábavním průmyslu, kde skládal hudbu pro trailery na filmové i herní trháky. Kacerle zase pro jiné blockbustery v čele s Iron Manem vytvářel vizuální efekty.

ffp04991-min

Foto: Live Penalty

Live Penalty umožňuje hráčům v mobilní aplikaci střílet penalty na reálné brankáře

Zábavní svět velmi dobře zná také padesátiletý Robert Kyncl, který odešel do Spojených států už na počátku devadesátých let a nakonec se tam usadil natrvalo. Pracoval na klíčových pozicích pro HBO, Netflix a od roku 2010 je obchodním ředitelem YouTube, což z něj dělá jednoho z nejvýše postavených lidí celé firmy. „K naplnění naší vize jsme tak nemohli získat lepší investory,“ pochvaluje si Pavel Kacerle.

„Tým Live Penalty v čele s Pavlem má nejen globální ambice, ale především tah na bránu a rychlou exekuci. Společně s dalšími investory jsme rádi, že můžeme podporovat firmu v jejím dalším rozvoji – v propojování fotbalu a mobilního gamingu, dvou světových fenoménů,“ říká Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures, které se na investici rovněž podílelo.

Dalšími investory a podílníky v Live Penalty jsou již zmíněný fotbalista Jakub Jankto, který sám ve velkém investuje také do esportu a před časem byl taktéž hostem našeho CzechCrunch Podcastu, a také vývojářské studio STRV s produkční společností First Frame a německý akcelerátor leAD. Studio Smashbuster, jehož součástí jsou s Pavlem Kacerlem také Lukáš Veverka a Matěj Suchý, drží po poslední investici zhruba třetinu. Minoritní podíl má jako strategický poradce Martin Janoušek.