Monika Marečková vytáhla poradenský byznys RSM nad půl miliardy. Teď míří do evropského vedení

Z dat RSM vyplývá, že atraktivita Česka jako země pro rozjezd byznysu ve střední a východní Evropě poklesla. Navrch mají Poláci.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

monika-mareckova3

Foto: RSM

Monika Marečková, řídící partnerka poradenské společnosti RSM

0Zobrazit komentáře

Výživný rok má za sebou Monika Marečková, a ještě pernější období ji zřejmě čeká. V případě zkušené třiapadesátileté manažerky je to ale myšleno v dobrém. Poradenskou společnost RSM, kterou v Česku a na Slovensku řídí, loni dovedla v rekordním tempu za obratem ve výši 544 milionů korun a v listopadu akvírovala za vyšší desítky milionů klatovskou firmu Alfa Software. Díky tomu získalo RSM řadu nových klientů a chystá se dál růst. Sama Marečková navíc míří do evropského vedení RSM, která patří k největším globálním poradenským hráčům po takzvané velké čtyřce, tedy Deloittu, PwC, EY a KPMG.

„Za tuzemský trh často mluví jen ti největší hráči, v RSM ale pomáháme uskutečnit důležité kroky i středně velkým firmám a neměli bychom zapomínat, že to právě ony jsou tahounem českého hospodářského růstu. V loňském roce dokázaly na výzvy spojené se situací na trhu i změnami legislativy velmi pružně reagovat a věřím, že naše výsledky teď hovoří i za tu úspěšnou část z nich,“ uvádí Monika Marečková.

V tuzemské pobočce RSM byla loni největší poptávka po mzdovém poradenství, účetnictví a daních nebo kyberbezpečnosti. Výsledkem je rekordní meziroční růst obratu o 37 procent na zmíněnou více než půlmiliardu. Hospodářský výsledek firma nesdělila. K další akceleraci růstu má v letošním roce přispět téměř dva a půl tisíce nových klientů, které RSM získalo díky akvizici českého Alfa Software, jenž vyvíjí mzdový a docházkový software pro stovky středně velkých firem, nemocnic a také škol.

Monika Marečková upozorňuje, že podnikatelé se v loňském roce vrátili ke starému normálu a jejich hlavním úkolem teď bude, aby doháněli růst mezd nejen cenami, ale také produktivitou, rostoucí digitalizací a automatizací. Zároveň v některých oblastech zaznamenali v RSM meziroční propad, hlavně na trhu fúzí a akvizic. Významných obchodů se podle dat RSM v Česku uskutečnilo kolem osmdesáti a Marečková a spol. se měli zúčastnit osminy z nich.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Pokles atraktivity Česka jako země pro rozjezd byznysu ve střední a východní Evropě je zapříčiněný drahými penězi, válkou na Ukrajině a zejména cenami nemovitostí, kvůli kterým dávají investoři přednost například sousednímu polskému trhu, na kterém došlo k více než čtyř stovkám transakcí,“ uvádí ve své zprávě RSM.

Vedle českého a slovenského trhu, který i nadále řídí, působí Monika Marečková od začátku letošního roku také v evropském leadership týmu RSM. Věnovat se v něm má především dvěma celoevropským tématům – technologiím a podpoře spolupráce mezi evropskými firmami.

„České RSM je lídrem v regionu střední a východní Evropy a jeho výjimečný růst slouží jako inspirace a motivace pro celou naši společnost. Zvláště mě těší, že se nyní k evropskému leadership týmu připojuje řídící partnerka Monika Marečková, která svými manažerskými zkušenostmi přispěje k rozvoji regionu,“ říká Gregor Schmidt, regionální lídr RSM pro Evropu.

Globálně síť RSM za uplynulý rok vyrostla o šestnáct procent a vykázala tržby ve výši 9,4 miliardy dolarů (přes 217 miliard korun). Na loňských číslech se v největší míře podílely služby daňového poradenství (17 procent), tradiční poradenské služby (16 procent) a také účetní a auditorské služby (15 procent). Ve 120 státech má RSM kolem osmi set poboček. V Česku a na Slovensku provozuje pobočky v Praze, Brně, Pardubicích, Třebíči a Bratislavě.

CzechCrunch Jobs