Mozek už umí mluvit sám od sebe. Vědci dokázali převést myšlenky do textu s pomocí umělé inteligence
Magnetická rezonance mozku byla pro lékaře, jež se snažili detekovat myšlenky, doposud černou skříňkou. Jazykový model v ní ale našel správné vzorce.
Je to jeden z těch vědeckých objevů, které by se ještě před několika lety ujaly maximálně na stránkách sci-fi povídek. Jenže je skutečný. Vědci z texaské univerzity v Austinu totiž objevili způsob, jímž mohou poměrně přesně přečíst myšlenky pacienta. Průlom se jim povedl díky umělé inteligenci, respektive velkému jazykovému modelu, který pracuje se snímky z funkční magnetické rezonance.
Badatelům se tak podařilo zkombinovat dvě již dobře známé technologie, ale dostali překvapivě solidní výsledky, které vyvolávají údiv, nadšení, ale i značné obavy. Principiálně si totiž nepočínali nijak převratně: systém podobný tomu, jakým je nástroj ChatGPT, natrénovali na snímcích z magnetické rezonance pacientů, kteří při skenování poslouchali podcast nebo se dívali na němý film. Umělá inteligence následně byla schopna narativy jejich příběhů relativně přesně dekódovat a převést do textu.
„Byli jsme trochu šokováni, že to funguje tak dobře, jak to funguje. Pracoval jsem na tomto systému patnáct let,“ řekl pro britský list The Guardian Alexander Huth, neurolog, který práci vedl na Texaské univerzitě v Austinu. Dosavadní metody pro podobné čtení myšlenek totiž byly vždy invazivní – pomocí implantátů – a nedosahovaly tak dobrých výsledků. V tomto případě stačí, aby si pacient zkrátka lehl do skeneru.
Kupříkladu v jednom z testovacích příběhů zazněla následující replika: „Vstal jsem z nafukovací matrace a přitiskl obličej na sklo okna ložnice v očekávání, že uvidím oči, které na mě budou zírat. Ale místo toho tam byla jen tma.“ Model pak na základě skenu mozku přišel s následující větou, kterou z něj odvodil: „Prostě jsem pokračoval v chůzi k oknu a otevřel sklo, postavil jsem se na špičky a vykoukl ven, nic jsem neviděl a znovu jsem se podíval nahoru, nic jsem neviděl.“
Nebo jednodušší příklad – v podcastu zaznělo: „Ještě nemám svůj řidičský průkaz“, systém určený pro skenování lidského mozku z toho odhadl a následně vyprodukoval: „Ještě se ani nezačala učit řídit.“ To už je blízko tomu, jaká byla zdrojová věta v příběhu.
Účastníkům výzkumu vědci také řekli, ať si v hlavě pouze představí – tedy bez vizuálního nebo zvukového podnětu – příběh dle vlastní volby. Následně jej řekli nahlas a výzkumníci ho porovnali s tím, co vyprodukovala umělá inteligence. Třeba si pacient představil, že dostal zprávu od bývalé manželky o tom, že si rozmyslela odchod od něj a vrací se zpět. Model pak sepsal větu: „Z nějakého důvodu jsem si myslel, že za mnou přijde a řekne, že jí chybím.“