Musíme mít na stát vyšší nároky. Česko.Digital dělá projekty, na které nejsou peníze, říká v podcastu Jakub Nešetřil

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jakub-nesetril-boxed

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital

0Zobrazit komentáře

„Bál jsem se, zda nejsem jediný blázen, který chce pomáhat,“ směje se v novém díle CzechCrunch Podcastu Jakub Nešetřil, když se vrací k tomu, jak před rokem zakládal neziskovou organizaci Česko.Digital. V rámci ní chce díky silné komunitě špiček různých oborů pomoci měnit Českou republiku k lepšímu a po prvním roce – jak sám říká – se už ani nestíhá divit, co všechno se kolem toho děje.

Jakub Nešetřil je známý zejména díky svému startupu Apiary, který v rámci miliardového obchodu před třemi lety prodal americkému gigantovi Oracle. V něm strávil ještě několik let, ale postupně se ze San Franciska vrátil zpátky domů a rozhodl se, že bude pomáhat zlepšovat státní správu i veřejné služby.

„Je to obrovská jízda, která předčila má očekávání. Česká republika má ohromné národní bohatství v technicky vzdělané společnosti, kterou by bylo škoda nevyužít,“ říká Nešetřil v novém dílu CzechCrunch Podcastu.

Poslechnout si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším se Jakub Nešetřil v CzechCrunch Podcastu rozpovídal?

***

Jakub Nešetřil věděl, že se chce jednou vrátit do Česka, už když prodával Apiary. S Oraclem byl domluvený, že postupně ze San Franciska přesídlí do Prahy, a po definitivním odchodu z firmy založil právě platformu Česko.Digital.

„Viděl jsem kolem sebe spoustu lidí, kteří by rádi svými zkušenostmi a tím, co umí, pomáhali užitečným věcem, ale jen nevěděli, komu a jak by mohli pomoci,“ vysvětluje hlavní motivy za startem dobrovolnické organizace Nešetřil s tím, že definitivně do toho šlápl ve chvíli, kdy viděl, že ve většině okolních zemích již podobné platformy fungují.

Nešetřil se zpočátku trochu obával, zda najde dostatek podobně smýšlejících lidí, kteří půjdou zadarmo a dobrovolně pomáhat třeba státním institucím. „Říkal jsem si, že když nás do konce roku bude 200, tak už by se s tím dalo pracovat,“ vzpomíná. Pak ale jen během prvních dvou týdnů přibral na palubu 500 dobrovolníků, do konce roku jich bylo tisíc a teď jich je už na dva a půl tisíce.

jakub-nesetril1

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Jakub Nešetřil, zakladatel Česko.Digital

Sám do Česko.Digital vložil první peníze a nyní se snaží optimálně nastavit veškeré fungování celé dobrovolnické činnosti včetně jejího budoucího financování. Sám říká, že po svém úspěchu v byznysu, kdy se na něj usmálo štěstí, cítil zodpovědnost, aby společnosti něco vrátil.

„Jedno z největších bohatství, které si za peníze můžu koupit, je čas a ten pak věnovat tomu, co chci dělat já. Místo aut, domů nebo letadel jsem si proto koupil čas, abych se mohl věnovat tomu, co mi dává smysl,“ říká Nešetřil.

Se stovkami dobrovolníků, mezi kterými jsou experti ze všech oborů od vývojářů přes markeťáky až po designéry, pracuje na projektech, které nejdou tradičními podnikatelskými záměry pokrýt a především na ně nejsou peníze. Zároveň v Česko.Digital pracují pouze na projektech, které jsou neziskové.

V CzechCrunch Podcastu Jakub Nešetřil dále popisuje, jaký byl jeho střet se státní správou a v čem ho překvapila; proč si myslí, že bychom měli jako občané mít na stát vyšší nároky; kdo celé Česko.Digital platí; jak celou organizaci ovlivnil koronavirus a zda se ještě někdy vrátí ke startupovému podnikání.

Podcast s Jakubem Nešetřilem najdete jak online na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym