Muskova The Boring Company získala povolení na výstavbu prvního podzemního tunelu

Šéf Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Představenstvo města Hawthorne, které leží jižně od centra Los Angeles, během včerejška příjemně překvapilo Elona Muska a jeho The Boring Company, která se snaží o zrychlenou přepravu vozidel za pomocí podzemních tunelů. Firma totiž získala povolení na výstavbu takřka 2 míle, něco málo přes 3 km, dlouhého testovacího tunelu ze svého ústředí směrem do centra města.

Tunel by měl být umístěn zhruba 13,5 metru pod zemí a prozatím není jisté, jestli se po vlastní výstavbě ponechá a nebo bude po důkladném otestování a ověření konceptu zasypán, případně zalit betonem. Schválení městem bylo pro The Boring Company v tomto případě ovšem jednodušší, protože celý tunel vede přes již aktuálně firmou vlastněný pozemek, tedy ne přes cizí komerční nebo rezidenční pozemky.

rapidm

Přečtěte si takéMartin Šťáva a David Drobík z STRV: o náš nový projekt Rapid.io se zajímal i Peter ThielMartin Šťáva a David Drobík z STRV: o náš nový projekt Rapid.io se zajímal i Peter Thiel

Podle The Verge tak zbývá už jen poslední povolení a stavba může začít. The Boring Company navíc město ubezpečila, že pokud by se vyskytl sebemenší problém, stavební práce budou okamžitě ukončeny. Jde tak spíše o otestování první takové stavby, než budoucího provozu, a na úspěchu či neúspěchu bude záležet celá budoucnost nejen této společnosti, ale například i budoucí infrastruktury Hyperloopu.

boring
tunel

Trasa chystaného tunelu

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Po virtuálním občanství chystá Estonsko i vlastní decentralizovanou měnu

est
0Zobrazit komentáře

Zhruba před rokem estonská vláda informovala o tom, že má v databázi svého virtualizovaného občanství již přes 70 Čechů – založit si ho totiž může takřka kdokoliv, s pouhým ověřením na dálku. Takové občanství poté dává možnost především zjednodušeného podnikání a založení firmy online, odevzdání daňového přiznání, komunikaci s úřady nebo založení bankovního účtu.

To vše za pouhých 100 eur, v přepočtu zhruba 2612 korun. Nyní se Kaspar Korjus, vedoucí projektu elektronické rezidence, nechal slyšet, že by Estonsko chtělo zavést vlastní digitální decentralizovanou měnu s názvem „estcoin“, která jako spousta dalších započne takzvaným ICO, tedy prvotní veřejnou nabídkou. Jde tak o vůbec první vládou podporovanou virtuální měnu.

volkswagen_082017_1

Přečtěte si takéVolkswagen oživuje svůj kultovní americký mikrobus, který bude nově pohánět elektřinaVolkswagen oživuje svůj kultovní americký mikrobus, který bude nově pohánět elektřina

Peníze, které by se prostřednictvím ICO vybraly by chtěla estonská vláda využít k dalším investicím, jak online, tak offline, aby je dokázala efektivně zhodnocovat. Celá věc je momentálně ve fázi příprav a diskuzí, oficiální datum, kdy by se měl estcoin objevit, prozatím nepadlo. Podle všeho by si vlastníci měny mohli zvolit, zda budou propojeni přímo s elektronickou občankou oficiálně a nebo zůstanou anonymní.

estcoin

Estonsko ovšem není jedinou zemí, která koketuje s kryptoměnami. Centrální banka v Rusku i Číně zvažuje podobný krok, především s ohledem na rostoucí zájem o kryptoměny mezi běžnými uživateli. Estonsko má ovšem výhodu digitální infrastruktury, která může celý proces značně urychlit a také zefektivnit.