Na burzu míří tvůrce čipů, které používáme v mobilech či autech. Bude se opakovat úspěch á la Nvidia?
Firma Arm, jejíž čipy využívá skoro každý, slibuje rekordní úpis letošního roku. Analytička Anna Píchová z Cyrrusu má ale pochybnosti.
Analytička Anna Píchová
Komentář Anny Píchové, hlavní analytičky Cyrrus: Po dlouhé době klidu to vypadá, že trh s primárními úpisy konečně ožije. Na trh půjde designér čipů Arm. Že nevíte, co společnost dělá? Nevadí, pravděpodobně se s Armem nepřímo setkáváte každý den. Jejich architekturu využívá čip ve vašem mobilu, palubní počítač vašeho auta, případně – pokud jste „jablíčkář“ a máte nejnovější MacBook – tak je najdete i tam. O čipech Arm se v poslední době hodně mluví, protože jsou o mnoho efektivnější a energeticky méně náročné než čipy na architektuře x86/x64, které vyrábí Intel a AMD. Inu, tradičním výrobcům vyrostla v průběhu let konkurence.
Trh, ze kterého může Arm krájet svůj podíl, je obrovský. Zároveň je poměrně jednoduchý i jejich byznysový model, který je založen na licenčních poplatcích. Arm reálně žádné čipy nevyrábí, jen vyvíjí architekturu, kterou pak za poplatek využívají ostatní čipy. A za každý vyrobený a prodaný čip si Arm připíše tržby. Když si vezmeme, že takovéto čipy jsou ve všech mobilech, z každého prodaného telefonu jde část financí za Armem.
Telefony celosvětově měníme poměrně často, Arm tak má zajištěn celkem stabilní příjem s cyklickými výkyvy. Navíc k tomu musíme připočítat stejně stabilní tržby z automobilového průmyslu a datových center, kde na úkor Intelu a AMD získal už desetinový podíl. Firma tak operuje s jednoduchým modelem a díky tomu jsou dobré i její hospodářské výsledky – hrubé marže 95 procent a čisté ziskové marže 20 procent. Růst ve finančním roce 2022 byl 33 procent na tržbách a 41 procent na zisku. Cyklické zpomalení ve finančním roce 2023 a pokles tržeb i zisků jsou jen nízké jednotky procent.
Příběh Arm tedy zní skoro jako pohádka. Společnost v roce 2016 koupila japonská Softbank za 32 miliard dolarů a dnes je to jedna z těch úspěšnějších firem, které má investiční kolos v čele s Masajoši Sonem ve svém portfoliu. V posledních letech prosluli spíše těmi ne moc povedenými sázkami, například na WeWork, a je tak velká škoda, že chtějí pomocí IPO, tedy vstupem Arm na burzu, „vytřískat“ z firmy tak moc. Softbank totiž cílí na tržní kapitalizaci 60 až 70 miliard dolarů.