Na co klávesnice, když stačí myšlenky. Opice v laboratoři Neuralinku Elona Muska zvládla hrát hru pomocí mysli
Elon Musk od vstupu do byznysu snad nepracoval na projektu, od kterého by nečekal způsobení revolučních změn. Možná vůbec největší ambice má prozatím Neuralink vyvíjející technologie, jež propojují mozek se stroji. Dosud kolem tohoto startupu bylo více divadla a velkých tvrzení než skutečného pokroku, přesto se od indikace aktivity mozku u prasat loni v srpnu už stihl přesunout k opici, která ovládá hru pouze myslí.
Jmenuje se Pager, je to devítiletý makak a v době natáčení videa, kde mu počítač „čte myšlenky“, měl Neuralink implantovaný v hlavě asi šest týdnů. V prvních fázích testování se naučil pomocí joysticku hrát jednoduchou počítačovou hru, která ho za umístění tečky do barevného čtverce odměnila dávkou banánového smoothie. Zároveň s Pagerem se učil také Neuralink, který monitoroval jeho mozkovou aktivitu a zaznamenával ji do počítače.
Zjednodušeně jsou různé neurony zodpovědné za různé pohyby rukou. Jakmile se tedy určitá část mozku aktivuje, lze s vysokou spolehlivostí předpokládat konkrétní činnost. Poté, co počítač nasbíral dostatek informací o Pagerově mozku, mohli vědci odpojit joystick, načež tečku na displeji místo ruky opice ovládala jeho neuronová aktivita, změřená Neuralinkem a poslaná do počítače jako pokyn. Takovým způsobem se opice naučila hrát i hru Pong.
O „telepatických opicích“ se Musk poprvé zmínil už v roce 2019 v rámci první veřejné prezentace Neuralinku. Startup tehdy odhalil svou misi, koncept produktu a robotické zařízení k jeho implantování. Jedním z hlavních bodů, pro který je experiment s „MindPongem“ důležitý, je snaha o zavedení co největšího počtu elektrod do mozku. Čím více jich totiž je, tím detailněji mohou zaznamenávat aktivitu neuronů.
Jelikož Neuralink chce umožnit co nejkomplexnější interakci mozku s počítačem, už jeho první model, kompletně voperovaný do malého výřezu v lebce, má obsahovat několik tisíc elektrod tenčích než lidský vlas. Něco takového chirurg nedokáže správně zavést do živé tkáně. Startup proto postavil sofistikovaného robota, který má zákrok provést relativně rychle a bez krve.