Na ČVUT vychovávají robota s kůží podobnou té lidské. Učí se vnímat dotyk, pohybovat se i hrát hry jako dítě
Vědec Martin Hoffmann a robot iCub
Na výšku měří něco přes metr a má rozměry zhruba čtyřletého dítěte. Celý jeho vzhled dítě skutečně trochu připomíná. Jenže jej pohání 53 elektromotorů, svět vnímá dvěma kamerami a dvěma mikrofony. Nejnovější robot na Fakultě elektrotechnické ČVUT s názvem iCub se ovšem vymyká něčím úplně jiným. Pokud se ho někdo dotkne, ucítí to. Zdejší výzkumný tým na něj aplikuje algoritmy inspirované lidským mozkem. To proto, aby se učil opravdu jako člověk. A aby se jednou roboti mezi lidmi mohli skutečně běžně pohybovat.
Robot iCub má číslo 47 a přesně tolik jich na celém světě je. Každý ovšem má svoji osobnost – totiž je naprogramovaný na něco jiného. Pro každého z nich výzkumníci v různých organizacích vytvářejí jiné algoritmy a případně umělou inteligenci. Protože to ale dělají v prostředí otevřeného zdrojového kódu, můžou všichni použít to, na co už před nimi někdo jiný přišel.
Ovšem něco jako kůži má právě jen iCub 47. Má na sobě čtyři tisíce senzorů od špiček prstů až po chodidla, i když mezi nimi jsou mezery u kloubů a dalších částí těla, jež jsou pro dotek relativně méně důležité. Takový výzkum hmatu a fungování kůže po celém světě dělají jednotky lidí, v Praze jich na něm pracuje zhruba desítka.
S tímto humanoidním robotem na ČVUT fungují od června. Od té doby se stroj učí. To slovo tu není nadnesené: musí se vžívat do prostředí obdobným způsobem, jako se to učí dítě, což mu podle představ zdejších výzkumníků dá potenciál rozvíjet podobný typ poznání a orientace v prostoru.
Robot postupuje trochu jako dítě během prvního roku života. Tím, jak vnímá dotyky, vytváří mapu povrchu svého těla. Tuto zkušenost vpisuje podobně jako dítě do svého mozku, ačkoliv tady je mozkem neuronová síť. Nepomáhají mu žádné radary, lidary ani jiné vymoženosti, které v ČVUT využívají další, celkem slavní roboti jako třeba robopes Spot. Malý iCub má k dispozici přesně to, co člověk.