Na desku šly dovolené a statisíce, říká kapela November 2nd. Po dvanácti letech ticha má Album roku
Zpěvačka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl jsou dnem smrtelníci, nocí rockeři. Cena Anděl podle nich ukazuje, že alternativní hudba může uspět.
Kapela November 2nd po dvanácti letech vydala nové album a dostala za něj Cenu Anděl
Zpěvák David Koller, skupina Jelen i zpěvačka Anna K. Ti všichni se při museli při letošním vyhlašování Alba roku v rámci Cen Anděl poklonit kapele November 2nd. Alternativní rockové uskupení je veteránem české klubové scény, vzniklo v 90. letech a má za sebou působení v Americe, kde pracovalo s producenty a inženýry hvězd jako AC/DC či Ozzy Osbourne. Posledních dvanáct let o něm ale nebylo ani vidu, ani slechu. „Život,“ vysvětlují pro CzechCrunch zpěvačka Saša Langošová a kytarista Roman Helcl, kteří jsou hudební i životní partneři. Vloni na podzim se kapela probudila z tvůrčí hibernace i vlastního amerického snu a vydala desku November 2nd, která je podle recenzí světová.
„Chlupatý“ zvuk elektrické kytary a groovový rytmus, který vybízí k pohybu. Rockeři z Hranic na Moravě na vítězné desce našli hudební polohu, která jim, jak říkají, neskutečně sedí. „Kytara na první poslech kvůli efektům připomíná klávesy nebo syntezátor,“ přibližuje Langošová jednu z charakteristik deseti skladeb desky, která vyšla příznačně vloni druhého listopadu.
„Je to i o rytmu, který je inspirovaný třeba hip hopem. Používáme ho ale v kontextu naší hudby. Hrajeme si taky s kontrastem čistých a zkreslených zvuků,“ bere si od Langošové slovo Helcl. Oba si opakovaně skáčou do řeči, nepůsobí to ale chaoticky. Naopak se doplňují, jako by sehranost prozrazovala, že nejsou jen hudebními, ale i životními partnery. V kapele je aktuálně doplňují ještě baskytarista Jakub Vejnar a bubeník Petr Ptáček.
Právě na neučesaném žánru jménem grunge původem z amerického severozápadu, do kterého se kromě Nirvany řadí kapely jako Pearl Jam nebo Alice in Chains, vyrostla v polistopadových devadesátkách nejen v Česku celá generace hudebníků. Patří mezi ně i Langošová s Helclem.
I proto je součástí zvuku November 2nd anglický zpěv, který obstarává právě Langošová. „Grunge se zpívá anglicky a já jsem ten jazyk vždycky milovala, navíc jsem chtěla vědět, o čem jsou texty mých oblíbených kapel,“ vysvětluje.
A poněvadž se inspirace nejlépe získává na vlastní kůži, poté, co November 2nd v roce 2002 natočili studiové album Midnight Desert, vyrazili na turné – nejprve do Velké Británie. Pak už ale za velkou louži vstříc americkému snu, který se záhy na to začal plnit. Jak to ale v životě někdy bývá, všechno se nakonec zkomplikovalo.
Ve Spojených státech November 2nd tehdy mimo jiné odjeli turné s americkou písničkářkou a držitelkou ceny Grammy Janet Robin a zahráli si v legendárních hudebních klubech, kde také došli k překvapivému zjištění: „Člověk o těch místech přemýšlí jako o honosných sálech, přitom jsou často menší než některá v Česku,“ směje se Langošová s tím, že i to je přesvědčilo, že se svou hudbou mohou hrát kdekoliv.