Na devět nul není nikdy pozdě. Buffett, Zuckerberg i Musk jsou důkazem, že první miliardu lze vydělat v jakémkoliv věku
Když se Bill Gates v roce 1987 stal dolarovým miliardářem, bylo mu teprve 31 let. To z něj dělalo vůbec nejmladšího miliardáře na světě a trvalo více než dvě dekády, než mu tento titul někdo uzmul. Nakonec se nejmladším miliardářem stal spoluzakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který se do prestižního klubu dostal ve věku 23 let. Krátce poté, co jeho firma vstoupila na burzu.
Ne všichni z dnešní smetánky nejbohatších lidí na planetě se však o svých devět nul postarali v tak mladém věku. Například Larry Ellison, spoluzakladatel společnosti Oracle, dosáhl na první miliardu dolarů až v 49 letech, respektive sedm let poté, co si přišel na první milion. Podobných příkladů je ale celá řada.
Přinášíme proto výběr nejbohatších podnikatelů, kteří se miliardáři ve jmění stali v různých věkových etapách svých životů, a také jak ke svému jmění přišli. Nutno dodat, že prakticky nikomu z nich neleží miliardy dolarů na účtech, počítá se spíše hodnota jejich majetku a vlastněných podílů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsWarren Buffett
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 56 let
Dá se říct, že Warren Buffett (89) se obchodníkem již narodil. Coby syn burzovního makléře byl financemi obklopen od dětství a už v šesti letech vydělával drobné na pouličních prodejích plechovek Coca-Coly. V jedenácti se začal zajímat o akcie, ve čtrnácti dokonce kupoval i zemědělské pozemky. Jeho jméno se však začalo více skloňovat až v roce 1962, kdy mu bylo dvaatřicet.
To totiž začal investovat do textilní firmy Berkshire Hathaway, nad kterou o tři roky později převzal kontrolu a přetvořil ji k obrazu svému. Budoval z ní obrovský konglomerát a v roce 1986, kdy firma poprvé prodala své akcie, dosáhl Buffett ve jmění na svou první miliardu dolarů. To mu bylo 56 let.
Dnes se jeho jmění pohybuje okolo 79,7 miliardy dolarů a Buffett má v plánu drtivou většinu svých peněz, které hodnotí mimo jiné i přes společnosti jako Apple, American Express, Duracell nebo Kraft Heinz, před koncem života poslat na dobročinné účely.
George Lucas
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 52 let
George Lucas (72) se proslavil především jako tvůrce jedněch z nejzásadnějších ság filmového průmyslu – Star Wars a Indiana Jones. Ty vznikly pod hlavičkou filmového studia Lucasfilm, které založil v roce 1971, aby ho v roce 2012 za zhruba 4 miliardy dolarů koupil zábavní gigant Disney.
Právě z této akvizice si Lucas přišel na většinu svého jmění, ovšem na první miliardu dolarů dosáhl ještě předtím. Konkrétně v roce 1996, kdy mu bylo 52 let. Dnes má jeho jmění hodnotu okolo 5,7 miliardy dolarů a byť už ve filmovém průmyslu není tak aktivní, stále patří mezi jeho nejzásadnější postavy.
Oprah Winfrey
Věk, kdy dosáhla na první miliardu: 49 let
Nejen, že je Oprah Winfrey (66) jednou z nejviditelnějších televizních osobností ve Spojených státech, ale také je zakladatelkou velkých mediálních společností jako Harpo Productions a Oprah Winfrey Network. Mnozí ji navíc pasují do role největší afroamerické filantropky všech dob.
Díky tomu i ona dosáhla na titul dolarové miliardářky, a to ve 49 letech, respektive v roce 2003. Momentálně její jmění dosahuje hodnoty pohybující na hranici zhruba 2,5 miliardy dolarů a stále se snaží formovat nové iniciativy, čehož může být důkazem i sociální pořad exkluzivně pro Apple TV+.
Richard Branson
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 41 let
Když se zmíní značka Virgin, většině se vybaví ambiciózní Richard Branson (70). Tento britský podnikatel přes svůj konglomerát proniká do celé řady oblastí. Od cestování přes zábavu a životní styl až po zdravotnictví nebo telekomunikaci.
Právě pro svou vytrvalost a odvážné přístupy se Bransonovi podařilo do klubu takzvaných self-made miliardářů podařilo dostat v roce 1991, kdy mu bylo jednačtyřicet. Dnes má jmění okolo 4,6 miliardy dolarů a mezi jeho nejzásadnější plány nyní patří vesmírný turismus prostřednictvím společnosti Virgin Galactic, která si dala za cíl zpřístupnit vesmírný turismus.
Elon Musk
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 41 let
Elona Muska (49) asi není třeba blíže představovat. Své byznysové tažení rozjel hlavně přes platební službu PayPal, kde nastřádal tolik peněz, díky nimž dokázal podpořit Teslu (kde se stal spoluzakladatelem) a založit vesmírnou společnost SpaceX, se kterou dělá nevídané pokroky.
Na svou první miliardu dolarů dosáhl – stejně jako Branson – ve svých jednačtyřiceti, což bylo v roce 2012. V té době se totiž hodnota akcie Tesly vyšplhala natolik, že to zaskočilo řadu investorů. I teď navíc akcie Muskovy automobilky neustále rostou a pohybují se nad hranicí 2 000 dolarů za kus. Rodák z jihoafrické Pretorie je tak podle jmění čtvrtým nejbohatším člověkem světa.
Jeff Bezos
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 35 let
Nejprve prodával ve skromných podmínkách knihy, teď už prodává téměř vše. Jeff Bezos (56) a jeho Amazon jsou dokonalým příkladem velkolepého úspěchu nejen v e-commerce a samotný Bezos je tak se jměním okolo 188 miliard dolarů právem nejbohatším člověkem na planetě.
Ani on se ale miliardářem nestal tak rychle jako třeba Mark Zuckerberg. Bezos na svou první miliardu dosáhl v roce 1999, kdy mu bylo 30 let, a mohl za to pochopitelně růst akcií Amazonu. Mimo jiné se podobně jako Musk nebo Branson angažuje také ve vesmírném bádání, a to přes startup Blue Origin.
Bill Gates
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 31 let
Proslavil se jako spoluzakladatel Microsoftu, kterému jednu dobu i šéfoval, dnes je ovšem Bill Gates (64) především uznávaným byznysmenem a filantropem, což naplňuje především přes nadaci Bill & Melinda Gates Foundation. Na to stát se úspěšným měl nakročeno již od útlého věku.
Od dětství v něm lidé pozorovali vysokou inteligenci a nevídané schopnosti, díky nimž poté spolu s Paulem Allenem vybudoval Microsoft. Takzvaným self-made miliardářem se stal v jednatřiceti letech (1987), což z něj činilo nejmladšího miliardáře na planetě. Mohl za to růst hodnoty akcií, které držel.
Dnes jeho jmění dosahuje hodnoty 113 miliard dolarů a stále patří mezi nejbohatší lidi světa, byť chce většinu svých peněz dát postupně na dobré účely.
Larry Page
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 30 let
Vybudování veleúspěšné společnosti představuje z podstaty velkou spoustu peněz. Takovou, kterou okusil i Larry Page (47), když společně se Sergejem Brinem založili Google a ukázali světu internetový vyhledávač, který se dnes stal klíčovým pojmem.
Google však nebyl pouze o vyhledávači, ale dalších návazných službách, a poté, co firma v roce 2004 vstoupila na burzu, Page se rázem stal dolarovým miliardářem. Bylo mu pouhých 30 let. Teď má jeho jmění hodnotu okolo 67 miliard dolarů.
Evan Spiegel
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 25 let
Evan Spiegel (30) je znám hlavně jako spoluzakladatel společnosti Snap, respektive spolutvůrce sociální sítě Snapchat, která okolo roku 2015 vzbudila ve Spojených státech nevídaný rozruch. A z toho těžil hlavně Spiegel, jenž Snapchat rozjížděl během svých studií na Stanfordské univerzitě.
Když mu bylo 25 let (tedy v roce 2015), hodnota jeho držených akcií vzrostla tak, že mu zajistila vstup do miliardářského klubu. Stal se tak jedním z nejmladších self-made miliardářů a jeho aktuální jmění se pohybuje na úrovni 4,5 miliardy dolarů.
Mark Zuckerberg
Věk, kdy dosáhl na první miliardu: 23 let
Když Facebook vstoupil v roce 2012 na burzu, hodnota jmění spoluzakladatele Marka Zuckerberga vyletěla tak, že z tohoto introvertního kluka udělala nejmladšího miliardáře v historii. Ve třiadvaceti letech se to ještě nikomu nepodařilo. Zuckerberg navíc před pár týdny pokořil také magický milník 100 miliard dolarů ve jmění a připojil se k Bezosovi nebo Gatesovi, kteří se nad touto hranicí pohybují také.