Policie už zná identitu všech obětí střelby na Karlově univerzitě. Zabitých je 14, patnáctým mrtvým je střelec

Kromě Filozofické fakulty vraždil střelec i ve středočeské Hostouni, obětí je jeho otec. Nálezy z místa mají spojovat tragédii s Klánovicemi.

strelba-filozoficka-fakulta-praha-09

Foto: CzechCrunch

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha

0Zobrazit komentáře

Poslední aktualizace v pátek 22. prosince v 10:48. Střelba na Filozofické fakultě v Praze si podle posledních informací vyžádala 14 obětí a 25 zraněných. Střelec je po smrti. Útočníkem byl podle policie student historie na této fakultě, který předtím ve středočeské Hostouni na Kladensku zabil vlastního otce. Právě s tím, co policisté našli v jeho bydlišti, souvisí večerní oznámení policejního prezidenta Martina Vondráška týkající se toho, že útočník z Filozofické fakulty mohl mít svědomí i dvě oběti z konce minulého týdne v Klánovickém lese. Policie od dnešního rána preventivně hlídá měkké cíle a školy.

Policie v pátek spustila preventivní opatření k takzvaným měkkým cílům a školám. „Vidět můžete i policisty s dlouhými zbraněmi, nyní aktuálně kontaktujeme provozovatele vytipovaných zařízení (tzn. měkkých cílů) a seznamujeme je s tímto opatřením,“ uvedla na sociálních sítích. Ujistila však, že nemá žádné informace o další hrozbě. Stále také policisté pokračují v práci na místě střelby. Podle ředitele pražské policie Petra Matějčka bylo identifikováno 14 obětí z řad studentů a dalších osob, patnáctým mrtvým je střelec. Mezi zabitými nejsou cizinci, mezi zraněnými jsou ale tři.

Podle šéfa policistů bylo v budově Filozofické fakulty nalezeno velké množství zbraní, které si útočník přinesl, a pokud by policie nezasáhla, obětí mohlo být násobně více. „Neexistuje žádná indicie, že by čin byl spojen s mezinárodním terorismem,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. To samé později zopakoval premiér Petr Fiala.

Policie zároveň neprodleně po útoku pověřila svůj tým analytiků monitoringem sociálních sítí. Začaly se na nich totiž objevovat nenávistné příspěvky, které nenechá bez postihu. „Od včerejška evidujeme několik konkrétních případů lidí, které hrůzný čin (údajně) inspiroval a chtějí jej následovat. Okamžitě reagujeme,“ uvedla na síti X.

V noci vyjádřil upřímnou soustrast Čechům americký prezident Joe Biden a nabídl pomoc. „Mé srdce je s těmi, kdo přišli o život při nesmyslné střelbě v Praze, se zraněnými a s českým lidem. Naše úřady jsou v kontaktu s českými orgány činnými v trestním řízení a jsme připraveni nabídnout další podporu, bude-li třeba,“ napsal na sociální sítě.

Kvůli tragédii se v noci sešla vláda s prezidentem Petrem Pavlem, který varoval před zneužitím nešťastné události. „Apeluji, aby incident nebyl zneužíván politicky, k útokům na policii ani k šíření dezinformací,“ prohlásil nejvyšší ústavní činitel s tím, že jeho výzva se týká médií, politiků, občanů a obecně všech, kdo mají přístup k sociálním sítím. V sobotu 23. prosince byl po celém Česku vyhlášen státní smutek. Zároveň se například odkládají různá sportovní utkání a další akce, jejichž konání v době piety není vhodné.

Na telefonu 974 823 158 pražská policie spustila krizovou linku s názvem Střelba v Praze, která je určena pro širokou veřejnost. V případě dotazů týkajících se tragické události se zde mohou občané obracet na zástupce složek IZS.

Při zákroku proti střelci nebyl zraněný nikdo z policistů ani z ostatních záchranných složek, uvedla policie. Informace z místa naznačují, že se útočník zastřelil sám. „Mělo dojít k sebevraždě, ale došlo i k použití služební zbraně,“ řekl Vondrášek. Podle něj mají policisté a záchranáři nyní zaplavené krizové linky.

Dle svědka, který je zaměstnancem fakulty a mluvil s redakcí CzechCrunche, ke střelbě mělo dojít na čtvrtém patře. Lidem bylo doporučeno, ať se zabarikádují. Policejní prezident uvedl, že student, který útočil, byl legálním držitelem několika zbraní.

Vondrášek popsal i souslednost událostí. Ve 12:20 podle něj policie obdržela informaci, že 24letý muž odjel ze středočeské Hostouně s tím, že si chce v Praze vzít život. O necelou půlhodinu později se dozvěděli, že v té samé obci byl nalezen mrtvý muž. „Záhy zjistili, že je to otec podezřelého,“ upřesnil Vondrášek.

Policisté rychle zjistili, že je mladík studentem Filozofické fakulty a že má mít v objektu fakulty v Celetné přednášku ve dvě hodiny odpoledne. Bezodkladně proto přijeli do Celetné a budovu evakuovali. ve 14:59 obdrželi první informaci o střelbě na Palachově náměstí, tedy v jiné budově fakulty. „První hlídky na místo přijeli v řádu minut, zásahová jednotka za 12 minut,“ dodal policejní prezident. V 15:20 měl již střelec být po smrti.

Do domu v Hostouni, kde měl útočník před svým řáděním na Palachově náměstí zabít svého otce, jela policie pátrat po důkazech. Okolí domu bylo uzavřeno a policejní vozy na místě setrvávaly ještě po 21. hodině. Právě po ohledání místa činu ale policejní prezident Vondrášek mohl oznámit, že podle toho, co na Kladensku policisté našli, může být souvislost mezi střelbou na Filozofické fakultě a doposud neobjasněnou vraždou v Klánovicích.

V Klánovickém lese někdo před necelým týdnem zastřelil dvaatřicetiletého otce s dvouměsíčním kojencem v kočárku. Po pachateli tohoto činu doposud policisté pátrali marně, ačkoli okolí velmi zevrubně prohledávali.

Policisté po útoku nejprve zablokovali okolí, a to od Právnické fakulty Univerzity Karlovy až po Karlův most. V okolí byla zastavena doprava, tramvaje a autobusy odkloněny. V pátek ráno už opět na místě funguje městská hromadná doprava bez omezení, uvedl pražský dopravní podnik.

K budově přijeli i pyrotechnici. Existovalo totiž podezření, že by na místě mohly být výbušniny. Ti později z místa opět odjeli. Odbornici na výbušniny ovšem zasahovali i ve středočeské Hostouni, a to kvůli tomu, že ve střelcově domě bylo nalezeno něco, co připomínalo nástražný výbušný systém. „Bezprostřední nebezpečí nyní nehrozí, druhý střelec nebyl potvrzen,“ uvedl pak šéf vnitra Rakušan.

Kvůli střelbě se významné nemocnice v hlavním městě připravily ihned přijmout raněné. Nejvíce jich je v Motole, další jsou na Bulovce, v Ústřední vojenské nemocnici, Na Františku a ve Všeobecné fakultní nemocnici. Po páté hodině večerní záchranáři traumaplán ukončili, když poslední z raněných opustili místo střelby.

Střelba je nejtragičtějším takovým případem v dějinách samostatné České republiky. Před osmi lety v uherskobrodské restauraci Družba zabil střelec osm lidí, v roce 2019 v ostravské nemocnici pak šest lidí.

Organizace In Iustitia nabízí pomoc přeživším, svědkům a blízkým obětí střelby na Filozofické fakultě a otevírá krizovou telefonní linku s vyškolenými krizovými interventy. Telefonní číslo je 773 177 636, linka bude v provozu celou noc i zítra. „Může být přetížená, všem ale zavoláme zpět. Případně se můžete také ozvat přes SMS,” dodala organizace.

Střelba na Filozofické fakultě UK

  • Policie ve čtvrtek po poledni získala informace o střelbě v obci Hostouň na Kladensku
  • Na místě našla tělo otce a začala pátrat po jeho synovi
  • Ten měl mít coby student historie na FF UK odpoledne přednášku v budově v Celetné ulici v centru Prahy
  • V Celetné ulici ho policie po 14. hodině ale nenašla, budovu evakuovala a pokračovala v pátrání
  • Těsně před 15. hodinou přišla informace, že se střílí v budově fakulty na nedalekém Palachově náměstí
  • Střelec byl držitelem několika legálních zbraní
  • Celkem podle policie zemřelo v souvislosti se střelbou 15 lidí
  • Střelec se pravděpodobně zabil, kvůli těžkým zraněním ale zatím nebylo možné jej stoprocentně identifikovat s hledaným mužem, který střílel v Hostouni

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym