Na gymnáziu začala se špičkovou vědou, dostala se na top univerzitu. Na studium jí ale chybí miliony
Snem Terezy Przeczkové je studovat rakovinné buňky a pomoct v zápase se zákeřnou nemocí. Věnovala se tomu už na střední škole.
Studentka Tereza Przeczková
V nejnovějším žebříčku nejlepších vysokých škol světa se na devátém místě umístila britská University College London. A právě na ni během jara přijali devatenáctiletou maturantku opavského gymnázia Terezu Przeczkovou, která se nyní ve veřejné sbírce snaží sehnat dost peněz, aby do Británie mohla v září vyrazit. Její dosavadní přístup ke studiu, ale vlastně i k životu je inspirativním příběhem mladé studentky, která až nečekaně odhodlaně kráčí za svým cílem – být mezinárodně úspěšnou vědkyní.
Když si člověk prochází, co všechno ve svých devatenácti letech už Tereza Przeczková stihla, snadno by jej mohla stihnout trudomyslnost (a někoho možná naštvání, že to je určitě takový ten typ nesmírně ambiciózního člověka, který druhé chtě nechtě uvádí do rozpaků). Považte…
Už v 17 letech nastoupila na stáž do oddělení membránového transportu na Fyziologickém ústavu Akademie věd, kde se věnovala výzkumu, který by mohl pomoct s vývojem léků na diabetes či hypertenzi. Opakovaně se účastnila studentských vědomostních olympiád a při studiu na gymnáziu zvládla absolvovat i předmět o buněčné biologii na olomoucké univerzitě. Je držitelkou několika Mezinárodních cen vévody z Edinburghu a probojovala se do celostátního finále soutěže Středoškolák roku 2023 i 2024.
Hraje závodně volejbal, věnuje se crossfitu a je mistryní Evropy i světa v mažoretkovém sportu. Také o sobě říká, že zdolala všechny turistům přístupné tisícovky v Moravskoslezských Beskydech, odkud pochází. A relativně nově se dala na… vzpírání. Ano, čtete správně. Na londýnské univerzitě mají elitní vzpěračský tým, takže by se znalost práce s činkami mohla hodit.