Na hranici vesmíru za 10 milionů korun. Společnost Virgin Galactic obnovila prodeje svých letenek

Jiří SvobodaJiří Svoboda

virgin-galactic

Foto: Virgin Galactic

VSS Unity vesmírné společnosti Virgin Galactic

0Zobrazit komentáře

Letadlo typu SpaceShipTwo od společnosti Virgin Galactic není tak docela vesmírná loď – je to spíše menší letoun, i tak ale v něm lze na pár minut zažít stav beztíže. Nedávno se o tom přesvědčil i její zakladatel Richard Branson, který byl vynesen na hranici kosmu a pomohl tak k rozjetí éry vesmírné turistiky. A brzy se na krátký výlet do vesmíru budou moci vydat i běžní lidé, jelikož Virgin Galactic opět spouští prodej lístků.

V nabídce jsou za 450 tisíc dolarů, tedy v přepočtu necelých 10 milionů korun. Na první pohled vysoká částka je ve vesmírném byznysu poměrně nízkou, protože ceny standardních letů šplhají do desítek milionů dolarů. Původně se před šesti lety lístky na tento „vesmírný“ zážitek pohybovaly okolo 200 tisíc dolarů, tedy 4,3 milionu korun.

Přívlastek vesmírný ovšem musíme uvádět v uvozovkách. Ačkoliv sama firma mluví o pasažérech SpaceShipTwo jako astronautech, reálně vystoupá „pouze“ do zhruba osmdesátikilometrové výšky. Překoná tak hranici vesmíru, kterou používá například NASA, ale nikoliv mezinárodně uznávanou Karmánovu linii ve sto kilometrech nad povrchem Země.

virgin-galactic-1

Foto: Virgin Galactic

Richard Branson (druhý zleva) s posádkou, se kterou vyletěl na hranici kosmu

I tak ovšem pasažéři uvidí zaoblenou zeměkouli, vesmírnou černotu a budou moci na zhruba čtyři minuty volně plout vzduchem v kabině letadla, než si je opět přitáhne zpátky zemská gravitace. O celém procesu se ostatně nedávno přesvědčil i samotný majitel firmy, miliardář Richard Branson. Ten společně se třemi dalšími zaměstnanci absolvoval svůj let v červenci za velké mediální pozornosti. Byl to klíčový milník, který mimo jiné předznamenal i restart prodejů lístků.

Zájemci se totiž mohli hlásit původně pouze do října 2014. Tehdy se lodi typu SpaceShipTwo (konkrétně kusu s názvem VSS Enterprise) stala fatální nehoda, při níž se stroj za letu rozpadl a zabil tak jednoho ze svých pilotů. Branson tehdy řekl, že komerční prodej letenek obnoví až ve chvíli, kdy sám absolvuje v pořádku svůj let. To se nakonec stalo až před nedávnem, v rámci mise s označením Unity 22.

„Využíváme nárůstu zájmu zákazníků po letu Unity 22 a s potěšením oznamujeme, že ode dneška znovu zahajujeme prodej. Vzhledem k tomu, že se snažíme přiblížit zázrak vesmíru široké celosvětové populaci, jsme rádi, že můžeme otevřít dveře zcela novému odvětví a spotřebitelským zkušenostem,“ uvádí šéf společnosti Virgin Galactic Michael Colglazier.

virgin-galactic-2

Foto: Virgin Galactic

VMS Eve a vesmírná loď VSS Unity

Virgin Galactic využívá na svůj letecký zážitek dvojici strojů. Mateřské letadlo s názvem VMS Eve nejdřív vynese menší loď s posádkou pod křídly nad nejhustější vrstvy atmosféry. Zhruba ve čtrnácti kilometrech se pak loď, v současnosti kus s názvem VSS Unity, oddělí, zažehne své raketové motory a postupným náklonem do vertikální pozice se dostane až do více než osmdesáti kilometrů. Zpět na Zemi už oba stroje přistávají zvlášť.

V budoucnu chce Virgin Galactic vydělávat právě na vesmírném turismu. Nejspíš jeho nejviditelnější konkurencí je v tomto směru nejbohatší muž světa Jeff Bezos a jeho společnost Blue Origin. I on sám se do kosmu podíval, jen pár dní po Bransonovi (na rozdíl od něj ale překonal hranici sta kilometrů) a chce prodávat letenky v řádech nižších stovek tisíc dolarů. Ani jeden z nich ovšem nemá takové ambice jako například Elon Musk – ten se chystá posílat turisty na raketách SpaceX výrazně výše, včetně cesty kolem Měsíce.