Podívejte se, jak bude vypadat nová lanovka na Ještěd. Designérku Annu Marešovou inspirovalo české sci-fi

Design nové lanovky odkazuje na vědeckofantastické české filmy jako Zítra vstanu a opařím se čajem. A uveze až stovku lidí.

Michal MančařMichal Mančař

lanovka-jested-03

Foto: Anna Marešová designers

Podoba nové lanovky na Ještěd od designérky Anny Marešové

0Zobrazit komentáře

Už samotný vysílač a hotel na Ještědu vypadají futuristicky. Teď k jeho křivkám, jež se sbíhají do oblak, přibude další neobvyklý prvek připomínající hvězdnou loď: nová lanovka z dílny studia uznávané designérky Anny Marešové. Liberec teď ukázal finální podobu lanovky, která reaguje na některé připomínky. A slibuje si, že z ní bude podobný symbol města jako z vysílače.

Jedna velkokapacitní kabina, sto cestujících. A výhled všude okolo. Už zhruba za pět let byste na Ještěd měli zamířit v minimalistické kabině nové lanovky. Slova o tom, že připomíná hvězdolet, jsou na místě. Návrhářka Anna Marešová se totiž inspirovala v klasické vědeckofantastické tvorbě z Československa.

„Naše lanovka je minimalistická, praktická a technologicky vyspělá,“ říká Marešová. „Navrhli jsme i malý průhled v podlaze a právě díky němu nás napadl jemný, hravý detail se světlem, který odkazuje na české sci-fi z 60. a 70. let. Zbožňuji například film Zítra vstanu a opařím se čajem s výpravou od Theodora Pištěka,“ popisuje neobvyklý zdroj inspirace tvůrkyně, kterou mnoho lidí zná třeba i díky vibrátorům.

„Bude to pecka! Jednoduchost, elegance, nadčasovost a pochopitelně praktičnost, které autorka ve spolupráci s námi dokázala do finální podoby dostat, považuji za unikátní,“ říká náměstek libereckého primátora pro architekturu Jiří Janďourek.

Zastupitelé vybírali ze dvou návrhů od Marešové, zvolený design následně studio dopracovalo do konečné podoby, kterou můžete vidět v galerii. „Jsem přesvědčený, že až lanovku lidé uvidí a hlavně se s ní svezou, tak se do ní zamilují a začnou ji stejně jako Ještěd vnímat jako plnohodnotný symbol našeho města,“ dodává Janďourek.

Krabice pro míčové sporty a 3 500 lidí. V Ostravě vyroste nová multifunkční sportovní hala

Nová sportovní hala by měla v Ostravě stát v roce 2028. Předpokládané náklady na výstavbu aktuálně činí 800 milionů korun.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

hala-ostrava1

Vizualizace: Platforma Architekti

Vizualizace multifunkční sportovní haly v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Ostrava plánuje výrazně proměnit území v lokalitě Fifejd. Součástí bude i výstavba multifunkční sportovní haly pro míčové sporty, jejíž kapacita má být minimálně 3 500 diváků. Vznikne rekonstrukcí stávající průmyslové haly a má nabídnout zázemí pro konání sportovních událostí vrcholné mezinárodní úrovně, včetně evropských i světových šampionátů. Za návrhem stojí ateliér Platforma Architekti, který propojil původní architekturu s moderními prvky.

„Pro záměr nové sportovní haly původní stavba provozní haly bohužel svými prostorovými parametry nevyhovuje. Její architektura je ovšem tak silná, že jsme ji nechtěli poslat do zapomnění, a rozhodli se halu zachovat. Koncepčně jsme do ní umístili novou ‚krabici‘ na sport. Koncept je velmi jednoduchý – stávající hala už stojí, má jasný a silný charakter s výraznou fasádou z režného cihelného zdiva. To nám umožňuje oprostit se od hledání nové formy a vzhledu,“ uvádí architekti.

Stavět by chtělo začít město Ostrava podle svého vyjádření ideálně počátkem roku 2026 a mít hotovo za dva roky. Předpokládané náklady na výstavbu sportoviště jsou aktuálně 800 milionů korun bez DPH. Na financování se bude podílet Moravskoslezský kraj částkou 80 milionů korun. Většina nákladů ale půjde za městem Ostrava.