Na kolik letos vyjde bydlení pro studenty? V Praze si připlatí jednu desetinu, v Brně sedm procent
Za byt v Praze dva studenti aktuálně zaplatí 13,5 tisíce korun za osobu, v Brně necelých 11 tisíc. Cenový skok ale v porovnání s loňskem není tak výrazný.
S rychle se blížícím zářím začíná růst zájem o studentské bydlení. Tisíce studentů se neposkládají do cenově dostupnějších kolejí, začínají se tak plošně zaměřovat také na nájemní nabídky realitních serverů a kanceláří. Letos si za bydlení ve velkých městech v porovnání s předchozím rokem nevyhnutelně připlatí. Skok ale nebude tak výrazný jako loni, zároveň se také zdá, že budou mít z čeho vybírat.
Ceny nájmů v největších městech se v porovnání s vývojem cen v minulém roce zvýšily jen mírně. V Praze ceny nájmů vyrostly o 11, v Brně zhruba o 7 procent, v Ostravě o 8 procent a ve studentské Olomouci o 5 procent. Růst cen jde ruku v ruce s inflací, která se promítla i do měsíčních nákladů majitelů nemovitostí. Musí tak kompenzovat náklady na správu nemovitosti.
Dobrou zprávou pro studenty ale je, že bytů je na trhu v porovnání se stejným obdobím loňského roku výrazně více. Nabídku totiž zpestřily byty, které majitelé původně nabízeli ukrajinským uprchlíkům. Po jejich návratu do rodné země se tak nájemní nabídka rozšířila. Zároveň se stabilizovaly i ceny na energetickém trhu, takže studenty nečeká nepříjemné překvapení v podobě vysokých záloh na plyn a elektřinu.
„Tak jako loni, i letos budou studenti vyhledávat především společné bydlení. Samostatný malý byt bude totiž až na výjimky mimo jejich finanční možnosti – právě tato kategorie totiž zdražovala ve všech městech shodně nejrychleji a je po ní také největší poptávka,“ zmiňuje Hendrik Meyer, šéf portálu Bezrealitky.
Naopak velké byty, které pojmou čtyři až osm osob, jsou podle něj v poměru k ploše, nákladům a dostupnosti velice často nejlepším řešením. V nejdražším hlavním městě, které navštěvuje kolem 130 tisíc studentů z celého Česka, by aktuálně dva vysokoškoláci zaplatili za dva pokoje ve zhruba 65metrovém bytě v širším pražském centru i s poplatky asi 13,5 tisíce korun za osobu – tedy o 1 200 korun více než loni.
Pokud se rozhodnou bydlet ve větším bytě ve čtyřech, každý zaplatí kolem 7,6 tisíce korun, což je asi o 570 korun více než loni. V šesti lidech pak každý zaplatí asi 6,4 tisíce korun. Alternativu Praze nabízí středočeský trh. Ve městech za hranicemi Prahy na příměstských železničních tratích totiž zaplatí výrazně méně: 9,8 tisíce korun při bydlení ve dvou, 5,6 tisíce korun ve čtyřech a asi 4,7 tisíce korun při bydlení po šesti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsV Brně ceny stouply o poznání méně než loni, a to i přesto, že jde o žádané univerzitní město. Při bydlení ve dvou zde studenti zaplatí asi 10,9 tisíce korun za osobu, ve čtyřech pak 6,1 tisíce korun a v šesti něco málo pod 4,5 tisíce korun. A stejně tak i v jihomoravské metropoli platí, že počet nabízených nemovitostí se oproti loňsku výrazně zvětšil. I tak ale platí, že čím dříve začnou studenti hledat, tím lépe.
„Září je z pohledu nájmů jeden z nejsilnějších měsíců a dá se předpokládat, že právě po prázdninách poptávka výrazně stoupne. To povede u nově uzavíraných smluv ke skokovému nárůstu cen. Studenti se navíc z pozice, kdy je majitel rád za celoročního nájemníka, mohou dostat do postavení, kdy před nimi upřednostní jiné domácnosti,“ vysvětluje Meyer.