Na koncert na nádraží. Z železniční stanice v Bubenči bude do konce roku společenské centrum
Provozovatelé pražského Bajkazylu dostali na základě soutěže do správy také nádraží v Bubenči. Proměnit by se mělo na Stanici 6.
Z železniční mapy bubenečské nádraží zmizelo, vlaky tu totiž přestaly jezdit už v roce 2014. Na mapu se nyní znovu dostane, tentokrát ale na jinou. Z někdejší nádražní budovy se již brzy stane společenské centrum Stanice 6, kde vznikne i kavárna. Hotovo by mělo být už do konce letošního roku.
Městská část Praha 6 pro nádraží vybrala provozovatele už v roce 2019. V soutěži zvítězili se svým projektem Richard Preisler, Martin Kontra a Martin Krb. Ti stojí například za známým Bajkazylem na pražské náplavce. Z někdejší nádražní budovy by se mělo stát komunitní centrum, jehož středem bude kulturní sál. To znamená, že by zde mělo být místo pro pořádání koncertů, divadelních představení nebo pro tančírnu. Součástí rekonstruované budovy by ale měla být také kavárna či bistro. Zároveň tu bude také prostor pro sportovní vyžití. Počítá se s půjčovnou bruslí a kol a také nonstop otevřenou cykloopravnou.
„Inspirovali jsme se podobnými prostory ve světě a z toho jsme usoudili, že budoucnost měst je propojování dříve nemyslitelných aktivit. Chceme, aby se místo vrátilo Pražanům a chceme také klást důraz na lokální suroviny i produkty. Návštěvníci se mohou těšit na kávu z lokálních pražíren, lokální mošty, pivo z malých pivovarů a chuťovky z českých surovin,“ uvedl pro deník Blesk Preisler.
Program by měl mapovat tuzemskou i evropskou alternativní scénu, hrát se tu budou akustické hudební projekty i experimentální elektronika. Lidé budou moci chodit na filmové dokumenty i hostující divadelní soubory. V galerii by se pak měli prezentovat umělci, kteří jsou nějak spjatí s Prahou 6.
„Chceme nádraží vrátit zašlou krásu, hlavně je ale cílem vrátit domu život a dát mu novou funkci. Interiér bude otevřený a poskytne prostor pro konání nejrůznějších typů společenských a kulturních akcí,“ popsal architekt Ondřej Tuček.